Włochy: Giorgia Meloni

Post-faszystka?

Prof. Arkadiusz Stempin

We Włoszech sensacji nie było. Wybory wygrał prawicowy blok z nadającymi w nim ton post-faszystami (Bracia Włosi – 112 na 200 mandatów w senacie, 235 na 400 w izbie niższej parlamentu). Ich liderka, seniora Giorgia Meloni, będzie pierwszą kobietą premierem w dziejach Włoch. Zarazem pierwszą neofaszystką. Prezent na stulecie przejęcia władzy przez Benito Mussoliniego? I historyczna czkawka dla Europejczyków?

Singapur

Singapur – kraj wolności czy zakamuflowanego faszyzmu?

Hubert Kozieł

Singapur jest jednym z najzamożniejszych i najbezpieczniejszym krajów świata, wielkim centrum finansowym przyciągającym inwestorów z całego świata. Czy jest jednak krajem, w którym panuje wolność? Na pewno tamtejsza demokracja mocno odstaje od modelu zachodniego i posiada wiele cech utopijnych. Złośliwi nazywają ją „wolnorynkowym faszyzmem”.

Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę