Wielka Brytania

Mądry Anglik po szkodzie

Prawie 3 lata po opuszczeniu Unii Europejskiej społeczeństwo brytyjskie zaczyna coraz wyraźniej żałować tego historycznego kroku. Najnowszy sondaż ośrodka YouGov z listopada tego roku ujawnia, że aż 56% mieszkańców Wysp jest zdania, iż decyzja o opuszczeniu Wspólnoty była błędem. Rzeczywistość pokazała, że o ile pandemia zredukowała brytyjską gospodarkę o 2% PKB, o tyle brexitowi udało się to o nawet 4%. Cóż, niestety argument finansowy na tym świecie należy zawsze do kategorii tych najmocniejszych. Czy jednak w tym przypadku jest jedyny?

Marihuana - Prokuratura oskarża Matę

Prokuratorski pruski dryl

Niecały rok temu Michała M., syna znanego prawnika Marcina Matczaka (nasz bohater nie wyraził zgody na podawanie jego nazwiska w kontekście tej sprawy), złapano z zawrotną ilością konopi. Znany raper o pseudonimie Mata miał przy sobie 1,45 grama suszu, czyli ilość, która nie wystarczyłaby nawet na małą imprezę. Abstrahując nawet od pozycji jego ojca, wydawało się pewne, że sprawa zostanie umorzona. Dzieje się tak praktycznie za każdym razem, gdy chodzi o tak znikomą ilość marihuany.

Państwo Islamskie

Walka z bezgłową hydrą

Państwo Islamskie straciło kolejnego przywódcę, tym razem za sprawą rajdu Wolnej Armii Syrii. Ale sukcesy syryjskich rebeliantów czy amerykańskich komandosów niewiele tu zmienią: dżihadyści zeszli do podziemia i tylko pozbawienie ich ideowej atrakcyjności może ostatecznie zdusić pseudokalifat.

Gwinea Równikowa

43 lata dyktatury. I licznik wciąż bije

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo podsumował 80 lat życia, a z tego 43 lata u steru Gwinei Równikowej, ponownym zwycięstwem wyborczym. Podobnym do poprzednich: rozłożone na sześć dni "głosowanie" przyniosło mu 95-proc. zwycięstwo.

Polska scena polityczna

Przypisy do listu prezesa

Wszyscy pamiętamy ze szkoły pytania nauczyciela od języka polskiego: „Co autor chciał przez to powiedzieć?”. Zarówno wówczas, jak i dziś odpowiedź nastręcza trudności. Zwłaszcza gdy szukamy przekazu ukrytego między wierszami.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Putin. Frustrat czy fanatyk?

Od chwili rosyjskiej napaści cywilizowany świat zadaje sobie dwa pytania. Dlaczego najeźdźcy dopuszczają się barbarzyństwa wobec cywilnej ludności Ukrainy? Kolejne brzmi: dlaczego Putin wykazuje się identycznym okrucieństwem wobec Rosjan, wysyłając ich dziesiątkami tysięcy na rzeź?

Watykan

Kardynał  przeciwko papieżowi 

W toczącym się w Watykanie bezprecedensowym procesie przeciwko kardynałowi Giovanni Angelo Becciu sąd dopuścił wysłuchanie potajemnie nagranej rozmowy telefonicznej, którą kardynał przeprowadził z papieżem Franciszkiem.

Katar

Katar znaczy więcej, niż mogłoby się wydawać

Teoretycznie mundial w arabskim emiracie powinien skończyć się wizerunkową klapą. Głównie z uwagi na plagę śmiertelnych wypadków wśród imigrantów, którzy przed mistrzostwami od lat harowali na placach budowy. Ale nie miejmy złudzeń, Katarczycy dawno temu wkalkulowali tę skazę na wizerunku w koszty imprezy. Zyski mają je znacznie przewyższać.

Chiny

Rewolucja białych kartek

Czy to tylko zamieszki, czy może już początek nowej chińskiej rewolucji? A w zasadzie „antyrewolucji”, jak nazywają wszelkie antyrządowe wystąpienia rządzący Państwem Środka komuniści. Jedno jest pewne, takie demonstracje były tam ostatni raz wiosną 1989 roku.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę