Archiwum działu PolskaPolska scena polityczna

Gdy karzeł staje się olbrzymem

Jest sprawą oczywistą, że najlepiej wypada się na tle. Gdy tło jest odpowiednio blade, pojawia się postać kolorowa i wielka, mimo, że w innych warunkach byłaby bezbarwna i nijaka.

Polska scena polityczna

Nur für Deutsche

Jarosław Kaczyński twierdzi, że etnocentryczne, rasistowskie hasło umieszczane między innymi w środkach transportu poruszających się w okupowanych krajach jest nadal skrupulatnie wykorzystywane przez Niemców.

Polska scena polityczna

Ogólnokształcąca matematyka

Ile to jest jeden miliard? To dużo czy mało? Tak naprawdę zależy co mamy na myśli. Jeśli ziarna piasku, to niewielka kupka, jeśli mieszkania czy szkoły, które za ten miliard można by wybudować, to już całkiem sporo.

"Ławka z polską flagą"

Polska ławka narodowa

Obserwujemy kolejne podejście do zagospodarowania wspólnej przestrzeni publicznej przez dizajnerów „dobrej zmiany”. Wydaje się, że „tfurcy” znowu przestrzelili. Wyprodukowali budę z deską do siedzenia i twierdzą, że to wartość narodowa.

Edukacja

System edukacji to (s)hit

Nadwiślańska opinia publiczna namiętnie dyskutuje nad treścią podręcznika profesora Roszkowskiego. Paradoksalnie to już jakiś sukces, bo ów weteran historiografii sprowokował tysiące ludzi do tego, by przeczytali jego książkę od deski do deski. Chyba nigdy wcześniej podręcznik szkolny nie wywołał takiego zainteresowania czytelników! Żarty jednak na bok. Polski (i zachodni) system edukacji ma bowiem dużo, dużo większe problemy niż jeden mocno wypromowany podręcznik.

Polska scena polityczna

Premier nadęty czy wyluzowany?

Sanna Marin, premierka Finlandii, znowu pokazała, że jest normalną kobietą, która potrafi rządzić, ale także bawić się i żyć. Czy premier Morawiecki też tak potrafi?

Edukacja

Dlaczego HiT będzie niewypałem. Trzy przyczyny

Rodzice, których niepokoiło wprowadzenie przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” jako próby indoktrynacji młodzieży przez obóz rządzący, mogą już spać spokojnie.

Edukacja

Hodowla bzdur

Jeśli ktoś sądził, że państwo PiS niczym go już nie zaskoczy – niech sięgnie po najnowszy podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT). Warto jednak tym razem zamiast tradycyjnej herbaty czy kawy zaparzyć sobie do lektury mocnej melisy. Systemowi nerwowemu z pewnością przyda się wsparcie.

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Wędkarze mówią, że Odra zatruta

Zaledwie 17 dni potrzebowało Ministerstwo Ochrony Środowiska, żeby zauważyć zatrucie drugiej największej rzeki w Polsce. Mamy do czynienie z największą katastrofą ekologiczną od kilkudziesięciu lat.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę