Inwazja Rosji na Ukrainę

Chocholi taniec wokół Ukrainy

Dlaczego Europa nie chce wyjść ze strefy komfortu, zmuszając Ukrainę do walki ze zmęczeniem Zachodu? Odpowiedź kryje się w fatalnym niezrozumieniu, że po Kijowie rosyjskie rakiety spadną na Berlin, Paryż i Rzym.

Kościół

Idź precz, Szatanie!

Ksiądz egzorcysta wspomina, jak wypędzał Złego z ciała młodej dziewczyny. Pomagały mu w tym relikwie. Jedna z nich być może ocaliła mu życie. Była to skarpetka Jana Pawła II.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy

Setki afer Zjednoczonej Prawicy nie mają wyraźnego wpływu na poparcie dla tej organizacji. Wiele pytań, tak mało odpowiedzi. Spróbujmy razem zrozumieć: czemu?

Muzyka: Edyta Bartosiewicz

Podwójne życie światowej fonografii

Nie będę ukrywał, że tytuł zainspirował film Krzysztofa Kieślowskiego. Jego bohaterką była pewna wyjątkowo uzdolniona muzycznie Polka. Moją zaś bohaterką spełniającą to kryterium jest Edyta Bartosiewicz, jedna z kilku najważniejszych postaci naszej muzyki.

Kto zarabia na wojnie?

Pieniądz rządzi światem

Wojny zawsze się opłacały. Pobudzały koniunkturę gospodarczą, zmniejszały bezrobocie i przyspieszały postęp techniczny. Rządowe zamówienia zbrojeniowe chroniły gospodarkę przed kryzysem, wojna opróżniała przepełnione magazyny, a na powojennej odbudowie zniszczonych regionów dorabiano się wielkich fortun.

Ochrona środowiska

Gotowi na SUP? No to siup!

Nazwa unijnej dyrektywy SUP (Single Used Plastic) w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko z dnia 5 czerwca 2019 roku być może nie brzmi porywająco, ale to jeszcze nie powód, by zignorować zawarte w niej postulaty wzmacniające ochronę przyrody. Polska i tak zwleka z jej implementacją prawie dwa lata. Termin upłynął w lipcu 2021 roku. Bardziej gotowi nie będziemy. Czas sprostać europejskim standardom i poświęcić rodzimemu środowisku uwagę, na którą ono w pełni zasługuje.

Czy tokeny zastąpią notariuszy?

Drżyjcie, notariusze! Nadchodzi NFT

Czy niewymienny token NFT (non-fungible token) stanie się naczelnym celebrytą świata nowych patentów w 2023 roku? Ta technologia nie powstała tylko po to, aby zabłysnąć jako zabawka bogaczy albo spektakularna piramida finansowa. NFT ma tak wiele różnych możliwych zastosowań, że już teraz spekuluje się, iż najważniejszą rolę przyjdzie mu odegrać przy uwierzytelnianiu prawa własności w zdecentralizowanej przestrzeni.

Prawym okiem

Wielorasowe oblicze przemocy policyjnej

W 2020 r., po śmierci George’a Floyda, byliśmy przekonywani, że amerykańska policja to straszni rasiści, którzy masowo zabiją niewinnych Afroamerykanów. W 2023 r. okazało się jednak, że policja w USA dokonała wielkiego postępu w walce z rasizmem. Czarnoskórego Tyrone’a Nicholsa zabiło w Memphis pięciu afroamerykańskich funkcjonariuszy policji.

Państwo kupuje nieruchomości prawicowym organizacjom

Nieruchomość w dobre ręce oddam

Ministerstwo Edukacji ogłosiło konkurs, dzięki któremu „znakomite organizacje” prawicowe i patriotyczne otrzymały wielomilionowe dofinansowania na zakup nieruchomości. Za kilka lat budynki będzie można sprzedać, wynająć albo podarować. Czy formuła promowania ich wartości z czasem wyczerpuje się?


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę