Korea Północna

Małe groźby w cieniu wielkich pogróżek

Wykorzystując najprawdopodobniej napiętą sytuację między globalnymi mocarstwami – Rosją, Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Europą – własną kartę postanowił rozegrać Pyongyang. Gdybyśmy próbowali patrzeć na świat przez pryzmat logiki, to Kim Dzong Un powinien stanowić większe zagrożenie niż Władimir Putin.

Polska scena polityczna

Gdy karzeł staje się olbrzymem

Jest sprawą oczywistą, że najlepiej wypada się na tle. Gdy tło jest odpowiednio blade, pojawia się postać kolorowa i wielka, mimo, że w innych warunkach byłaby bezbarwna i nijaka.

Włochy: Giorgia Meloni

Post-faszystka?

We Włoszech sensacji nie było. Wybory wygrał prawicowy blok z nadającymi w nim ton post-faszystami (Bracia Włosi – 112 na 200 mandatów w senacie, 235 na 400 w izbie niższej parlamentu). Ich liderka, seniora Giorgia Meloni, będzie pierwszą kobietą premierem w dziejach Włoch. Zarazem pierwszą neofaszystką. Prezent na stulecie przejęcia władzy przez Benito Mussoliniego? I historyczna czkawka dla Europejczyków?

Prawo spadkowe

Nie dla psa kiełbasa, nie dla partnera spadek

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego przewiduje zmiany w katalogu uprawnionych do dziedziczenia, w tym ograniczenie kręgu spadkobierców należących do trzeciej grupy wyłącznie do dziadków, wujów, stryjów, ciotek i stryjenek spadkodawcy oraz ich dzieci. Tradycyjnie zignorowano partnerów – i to zarówno ze związków jednopłciowych, jak i klasycznych. W końcu taki szczegół, iż to z tą osobą zmarły pozostawał w związku faktycznym przez całe życie, i że to właśnie z nią (najprawdopodobniej) wspólnie wypracowywał swój majątek, można pominąć, czyż nie?

Singapur

Singapur – kraj wolności czy zakamuflowanego faszyzmu?

Singapur jest jednym z najzamożniejszych i najbezpieczniejszym krajów świata, wielkim centrum finansowym przyciągającym inwestorów z całego świata. Czy jest jednak krajem, w którym panuje wolność? Na pewno tamtejsza demokracja mocno odstaje od modelu zachodniego i posiada wiele cech utopijnych. Złośliwi nazywają ją „wolnorynkowym faszyzmem”.

Indie i Pakistan 70 lat po dekolonizacji

Jak Indie i Pakistan wykorzystały swoją niepodległość?

Niedawno obchodzono 75-tą rocznicę uzyskania niepodległości przez Indie i Pakistan. Oba kraje bardzo mocno się zmieniły od zakończenia brytyjskiego kolonializmu. Początkowo to Pakistan rozwijał się zadziwiająco szybko i był wzorem do naśladowania dla Korei Południowej. W latach 90-tych Indie postawiły jednak na wolnorynkowe reformy, a ich rozwój mocno przyspieszył. Obecnie gospodarka indyjska jest już większa od brytyjskiej.

Polska scena polityczna

Nur für Deutsche

Jarosław Kaczyński twierdzi, że etnocentryczne, rasistowskie hasło umieszczane między innymi w środkach transportu poruszających się w okupowanych krajach jest nadal skrupulatnie wykorzystywane przez Niemców.

PiS planuje nowe podatki od nieruchomości

Boski (?) żywot rentiera

Wielu ludzi marzy, aby porzucić pracę i zostać rentierem, a więc osobą utrzymującą się z dochodów pasywnych płynących od posiadanego kapitału, w tym oczywiście od wynajmowanych nieruchomości. Rząd jednak tradycyjnie planuje dodać łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. Zamierza stworzyć fundusz państwowy, który pomoże w walce z „ubóstwem mieszkaniowym”. Sfinansuje go natomiast… podatek od masowego wykupywania mieszkań na wynajem.

Libertarianizm

Jeżozwierz – symbol libertarian

Symbolem wolnego stanu jest przerobiona flaga rewolucyjna z 1775 roku, która przedstawiała zwiniętego grzechotnika na żółtym tle z podpisem ,,nie depcz mnie”. Na współczesnej fladze FSP jest taki sam napis, ale grzechotnika zastąpiono jeżozwierzem z nastroszonymi kolcami.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę