Archiwum działu BlogiO szczęściu

Żeby było miło

Z rzeczywistości bieżącej optymizmu nie wykrzeszę. Poddałem się. Pozostaje tylko założyć parę zmiennych pozytywnych i puścić wodze fantazji

Panta rhei

O czym by tu teraz napisać?

Tyle się dzieje, ale jakiegoś przełomu nie widać. Z jednej strony kolejny miesiąc trwa wojna w Ukrainie, z drugiej – jakiś kataklizm gospodarczy wisi w powietrzu, a z trzeciej – od czasu do czasu odgrzewany jest stary kotlet Covid-19. No, i oczywiście ta nasza polska scena polityczna...

Inwazja Rosji na Ukrainę

Wojna widziana z Brazylii

Tygodnie mijają, a to jednak nie sen i nie serial na Netflixie ani żadna wymyślona historia. To się dzieje naprawdę. To się dzieje obok mojego kraju, na terenach, gdzie kiedyś byliśmy razem.

Chiny

Chiny - początek końca?

Gdzieś 20 lat temu George Friedman, amerykański politolog, napisał swoją słynna książkę „Następne 100 lat”. Zawarł tam tezę o upadku Chin, w czasie gdy wielu inwestorów po prostu poszalało i piało z zachwytem na temat rozwoju tej – jak to mlaskali – „następnej największej potęgi świata”. Friedman pisał, dając ku temu wiele argumentów, że w latach 20. naszego wieku Chiny upadną. Nie moją rolą jest ich przytaczanie dzisiaj, ale od jej przeczytania jakieś 15 lat temu nabrałem pewności co do jego argumentów i wyczekiwałem oznak upadku. Niemniej z mediów docierały pieśni zachwytu, cyfry nieprawd...

Co będzie dalej

Armagedon poproszę

Z perspektywy ostatnich paru lat to naprawdę w 2019 było mega nudno, praktycznie nie działo się nic. Jakieś tam spory religijne, różnice kursowe, no może nieświeże krewetki podano w jakiejś restauracji. Ale przyszedł 2020 i pojechaliśmy, najpierw 2-letnia histeria covidowa, blokady krajów, kwarantanny, maseczki i szczepienia wielorazowe, potem 2022 wojna w Europie, atak Rosji na sąsiednie państwo, już nie jako zielone ludziki, tylko normalnie, pod flagą. Co będzie dalej?

Inwazja Rosji na Ukrainę

Walka dwóch światów

Odwieczna walka dobra ze złem była kanwą wszystkich religii, wierzeń i modlitw. Była też szkieletem wielu opowieści, anegdot, książek czy filmów. Znamy ją dobrze, dzięki niej uczymy się poruszać po świecie. Dzisiaj los zgotował nam namacalne doświadczenie - doświadczenie, które kiedyś towarzyszyło wszystkim pokoleniom, ale które tak bardzo chcieliśmy wyprzeć ze świadomości - doświadczenie wojny.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Pokój dla świata, a putin to szmata

24.02.2022 - Dzień, w którym świat zadrżał w pragnieniach o pokój, a w sercach zwykłych ludzi rozkwitła nagle miłość, chcąc wnieść trochę dobra i rozjaśnić złowrogie widmo wojny wiszące nad nami. Zaczęła się wojna… I co dalej?

Inwazja Rosji na Ukrainę

Wojna! Dlaczego?

Felieton o wojnie to trudna sprawa, szczególnie gdy ta wojna właśnie trwa i nie do końca wiadomo, kiedy się skończy i z jakim rezultatem, a chciałoby się, żeby się skończyła przed jego wydrukowaniem.

Nie kupuj – adoptuj

Za kratkami 

Czyli opowiadanie o pieskach, w czasach gdy wiadomości huczą o zgonach, wirusach i wojnie.  


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę