Kryptowaluty

Hola, hola! Bitcoin nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

Ponure prognozy wieszczące definitywny kryzys świata kryptowalut na szczęście nie mają bynajmniej mocy sprawczej. Chociaż bowiem listopadowe bankructwo giełdy FTX, Alameda Research i kilku innych firm kryptowalutowych zachwiało pozycją najpopularniejszego cyfrowego aktywu, to nie powiedział on jeszcze ostatniego słowa.

Kryptowaluty

FTX nie powinien być Lehmanem

Spektakularny upadek aferalnej platformy kryptowalutowej FTX jest porównywany z bankructwem banku Lehman Brothers w 2008 r. Ma on być wydarzeniem, które zmiecie cały rynek kryptowalut. Moim zdaniem to błędny pogląd. Kryptowaluty mają już bowiem za sobą swój moment lehmanowski, którym było rozpoczęcie zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed.

Jak się zabezpieczyć finansowo na starość?

Emerytura jak matura?

Ekonomiści i doradcy finansowi bezlitośnie przypominają: o emeryturze trzeba myśleć od samego początku swojej ścieżki zawodowej, a najlepiej już na etapie szkolnej edukacji. Czy rzeczywiście takie podejście jest właściwe? Przecież żyjemy także tu i teraz. Teraźniejszość jest czymś pewnym i namacalnym, gdyż doświadczamy jej właśnie w tej chwili. Przyszłość zaś… niekoniecznie. I nie zmienia tego fakt, że społeczeństwo się starzeje, a ludzie generalnie żyją coraz dłużej.

Zmiany w podatkach: PIT-2

Będzie więcej oświadczeń w PIT-2

Od 1 stycznia 2023 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany w ustawie o PIT, dotyczące składania oświadczeń płatnikom zaliczek na podatek dochodowy. Nowy urzędowy wzór oświadczenia PIT-2 będzie od nowego roku zawierał aż osiem różnych oświadczeń i wniosków.

Zmiany w podatkach: VAT

Od stycznia więcej małych podatników VAT

W ramach pakietu zmian SLIM VAT 3 fiskus planuje podniesienie do 2 mln euro limit dla tzw. małych podatników VAT. Umożliwi to większej liczbie przedsiębiorców korzystanie z kasowej metody rozliczania podatku oraz rozliczeń kwartalnych.

Czy tymczasowa podwyżka VAT okaże się stała?

Niższe stawki VAT już nie wrócą

Kiedy ponad 10 lat temu rząd wprowadzał czasowe podniesienie stawek VAT z 22 do 23 i z 7 do 8 proc., było jasne, że szybkiego powrotu do stanu sprzed podwyżki nie będzie, mimo że miało się to stać automatycznie po trzech latach. Kolejne rządy znajdowały jednak liczne sposoby na to, by datę tego powrotu odwlekać o kolejne lata. Nie inaczej jest i teraz.

Rynki finansowe

Inwestorzy obstawiają koniec wojny?

Zaskakujące jest te ostatnie kilkanaście dni na globalnych rynkach finansowych. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nastroje inwestorów, z mocno minorowych, wręcz tryskają optymizmem.

Halloween w USA

Dochodowe „święto” dyni

Halloween jest drugim najważniejszym po Bożym Narodzeniu wydarzeniem w roku kalendarzowym handlu detalicznego w USA. W 2021 roku Amerykanie ustanowili rekord, wydając ponad 10,1 miliarda dolarów na towary i usługi związane z tym „świętem”.

Podatek od zysków nadzwyczajnych

Podatek nadzwyczajnego populizmu

To, że rząd chce nałożyć podatek od zysków nadzwyczajnych na spółki energetyczne, można uznać za przejaw taniego populizmu. Wszak od dawna firmy te są chłopcami do bicia dla opinii publicznej – nie dość, że drogo liczą sobie za paliwo, to jeszcze zanieczyszczają planetę. Próbę nałożenia podobnego podatku na spółki z wszystkich innych sektorów można natomiast uznać za populizm nadzwyczajny.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę