Ekonomiczna wojna Rosji z Zachodem

Eskalacja wojny konfiskacyjnej?

Uwaga opinii publicznej koncentruje się na militarnym aspekcie wojny. Nic dziwnego, od siły ukraińskiego oporu zależy los Europy i demokratycznego świata. Jednak w cieniu dramatycznych informacji z frontu toczy się nie mniej ważna wojna ekonomiczna. Jest tak samo brutalna, a wynik starcia ma większe znaczenie od ilości zniszczonych czołgów i zabitych najeźdźców.

Patodeweloperka

Kojce za ćwierć miliona

Ustawa o ochronie zwierząt określa minimalne wymiary kojców dla psów różnej wielkości. Kojec dla psa mającego poniżej 50 cm w kłębie nie może być mniejszy niż 9 m²; dla mającego 51–65 cm ma to być nie mniej niż 12 m². Dla większych psów to aż 15m². Pato-deweloperzy nie mają  jednak takich ograniczeń. Zamykają w mniejszych od kojca klitkach ludzi i jeszcze każą sobie za to płacić.

Polski Ład

Ustawodawca coraz częściej gra z podatnikami w kotka i myszkę

Stara rzymska zasada głosi, że nieznajomość prawa szkodzi. W Polsce trudno jednak pozostać na bieżąco ze zmianami składkowo-podatkowymi. Te wprowadzane są bowiem nie tylko w liczbie przekraczającej granice zdrowego rozsądku, ale także w miejscach, w których nawet przy zachowaniu maksymalnego skupienia trudno jest się ich spodziewać.

Polski Ład

Składka za luty, ale podstawa ze stycznia

W poniedziałek 21 marca mija termin zapłaty składki zdrowotnej przez przedsiębiorców pierwszy raz na nowych zasadach. Będzie to składka należna za luty. Niestety, jak w przypadku większości przepisów Polskiego Ładu, także i w tym przypadku na podatników czeka mała niespodzianka.

Inwazja na Ukrainę

Czy sankcje coś zmienią?

Odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT to cios, który był długo oczekiwany. Moskwa stara się jednak go bagatelizować.

Kryptowaluty

Rządy zniesławiają inwestorów kryptowalutowych

Przedstawiciele władz wielu krajów od dawna twierdzą, że kryptowaluty służą do prania brudnych pieniędzy na masową skalę. Entuzjaści wirtualnych aktywów przekonują natomiast, że kryptowaluty dają pełną anonimowość w sieci. Twierdzenia obu grup to bzdury.

Technologia a środowisko

Bitcoin psuje klimat

Nie, nie chodzi o złe nastroje na rynkach walutowych w czasie, kiedy swiat drży przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Ale prawdziwe psucie klimatu na naszej planecie. Bitcoin pod tym względem jest równie szkodliwy jak wydobywamie i spalanie węgla.

COVID-19

Pandemiczne eldorado

Dzisiaj miała wybuchnąć wojna, ale nie wybuchła. Co zrobią media? Dyżury rozpisane, makiety z „breaking news” przygotowane, mapy porysowane, eksperci poumawiani, wirtualne studia przygotowane jak na mundial – a tu nikt nie strzela, nic nie wybucha, nikt nie ucieka. Co z tym zrobić? – głowią się redakcje największych mediów. Jest decyzja: wracamy do tematu COVID-19.

COVID-19

Kto zarobił na pandemii?

Wszyscy płacimy koszty społeczne za pandemię COVID-19. Ale tylko nieliczni mają z tego naprawdę pokaźne zyski. 10 najbogatszych ludzi świata zarobiło na pandemii niewyobrażalne pieniądze.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę