Kryptowaluty

Szwajcarski raj kryptowalutowy?

Pomimo katastrofy, która spotkała Credit Suisse, szwajcarskie banki nie mogą się opędzić od klientów z branży kryptowalutowej. Dostrzegli oni, że Szwajcaria ma bardziej przyjazne i zarazem solidne regulacje niż USA czy Unia Europejska.

USA: upadek Silicon Valley Bank

SVB, czyli jak nie prowadzić banku

Silicon Valley Bank (SVB) upadł przede wszystkim dlatego, że był fatalnie zarządzany. Niekompetentny zarząd podejmował fatalne decyzje, a mimo to bank cieszył się wizerunkiem „fajnej”, politycznie poprawnej instytucji ratującej klimat i mniejszości.

Składka zdrowotna w 2023 r.

Tylko jedna podwyżka minimalnej składki zdrowotnej

Mimo że płaca minimalna, od której zależy wysokość minimalnej składki zdrowotnej, rośnie w 2023 roku dwa razy, to sama składka zmieni się tylko raz i wyniesie w okresie od lutego 2023 roku do styczniu 2024 roku 314,10 zł.

Składka zdrowotna w 2023 r.

Podatnicy liniowego PIT odliczą więcej składki zdrowotnej

Limit roczny odliczenia składki zdrowotnej przez podatników liniowego PIT wzrósł 1 stycznia 2023 r. z 8700 do 10 200 zł. Zysk z tej zmiany nie przekracza 300 zł rocznie. To niewiele, biorąc pod uwagę, że składki ZUS są w tym roku wyższe od tych w 2022 roku o blisko 2,5 tys. zł.

Kryptowaluty

Kryptowaluty ostatnią deską ratunku przed inflacją?

Każdy kryzys najmocniej dotyka najuboższych. W krajach Ameryki Łacińskiej, które nigdy nie należały przecież do grona zamożnych, inflacja sięgnęła już  niewyobrażalnej skali 100%. Okazuje się, że niedarzone jeszcze całkowitym zaufaniem kryptowaluty zdały egzamin i w tak ekstremalnej sytuacji. Co więcej – stały się tam wręcz synonimem zaufania. W Argentynie nawet lokalne skarbówki przyjmują opłaty za podatki w walutach cyfrowych.

Dyrektywa Omnibus

Koniec z promo-niewiadomo

Temat promocji i obniżek jest dziś szczególnie gorący z co najmniej dwóch przyczyn: zatrważająco wysokiej inflacji i sezonu świąteczno-noworocznego, który zawsze generuje przecież wysokie wydatki w budżecie domowym. W końcu pomimo niewesołych czasów ludzie są spragnieni normalności, świętowania i obdarowywania się upominkami, jak zawsze.

Zmiany w podatkach w 2023 r.

Wieczne, ale nie (nie)zmienne

Nowy rok, nowi my, nowe... podatki. Nadal pewne jak śmierć, ale czy równie bezwzględne i bezlitosne?

Kryptowaluty

Kochają, lubią, szanują... Jak „potraktują” nas kryptowaluty w 2023 roku?

Rok 2022 był wyjątkowo trudnym rokiem dla kryptowalut. Nie tylko ze względu na katastrofę wojny w Ukrainie, która zatrzęsła stabilnością i bezpieczeństwem rynku na całym świecie. Technologię dotknęły również spadki kursów najpopularniejszych walut, upadki  wielkich (marketingowo i promocyjnie) firm, a nawet zakwestionowanie dotychczasowej formy używania NFT jako cyfrowej reprezentacji realnych dzieł. Czy to oznacza, że może być już tylko gorzej?

Rewolucja na rynku akumulatorów

Odebrać Chinom monopol na baterie

Europejski oddział Goldman Sachs Research przedstawił swoje przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na globalnym rynku produkcji baterii i urządzeń magazynujących energię. Trudne decyzje polityczne podjęte w USA i Europie spowodują kilkuletnie podwyżki cen tego typu urządzeń, ale uniezależnią wolne gospodarki zachodnie od chińskiego monopolu.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę