Archiwum działu KulturaAlkohol

Rosjanie piją tyle co Polacy

Przeciętny Rosjanin w wieku powyżej 15 lat wypija rocznie około 11,5 litrów  czystego etanolu. Nim jednak na naszych twarzach pojawi się złośliwy uśmiech warto wspomnieć, że jest to wynik prawie identyczny jak w Polsce i niewiele większy niż w UE, gdzie na głowę jednego obywatela przypada 11,3 litrów czystego alkoholu.

Teatr

Wciąż brakuje Lennona

Krystian Lupa w najnowszym spektaklu „Imagine” przeciwstawia lennonowską utopię putinowskiemu „bucowi wojny”. W końcu wyszło na to, że John miał rację. Kto ją zrealizuje?

Film

Kino brazylijskie w Krakowie

7 maja br. w krakowskim kinie „Pod Baranami” odbył się uroczysty pokaz filmów brazylijskich w ramach festiwalu filmowego Mastercard OFF CAMERA. Impreza odbywała się pod patronatem Konsula Honorowego Brazylii w Małopolsce i na Śląsku, pana Grzegorza Hajdarowicza.

Polski rap

Wynajęte mercedesy i sponsorowane kurtki

Hip hop zawsze miał charakter aspiracyjny. To nie ulega wątpliwości, rap od początku miał pozwolić stać się kimś więcej poprzez wyrażanie siebie. Rap pochodzi od buntu przeciwko realiom otaczającego świata. Czarni raperzy ze Stanów pochodzili ze skryminalizowanych dołów społecznych. Rap był ich reakcją na to, że świat, który ich otacza, nie ma im do zaoferowania niczego oprócz pogardy. Muzyka miała być drogą do tego, by okazać niezadowolenie z tego, jak wygląda życie, jak marne ma się perspektywy i wielkie marzenia.

Marihuana

No nie wiem, ale naszych babć chyba nie przekonasz

Mata aka Skute Bobo z Young Leosią pojechali na wakacje na Jamajkę.  Niestety w ramach pamiątki, zamiast magnesu na lodówkę, przywieźli moim zdaniem najbardziej nieudany projekt popularyzujący legalizację marihuany.

Oskary 2022

Małpi cyrk w małpim gaju

O tempora, o mores! Co za czasy, co za obyczaje! Kiedyś uroczystość rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej była popisem elegancji, szyku i kultury. Cały świat z zachwytem spoglądał na Los Angeles i dosłownie chłonął bogactwo i styl gwiazd filmowych.

Social media

Na kozetce przy świetle ekranu Iphone

Temat wojny w Ukrainie wpływa na emocje, nie da się przejść obojętnie obok zbrodni Putina na bogu ducha winnych Ukraińcach i Ukrainkach. Dzięki internetowi reakcja na to wydarzenie będzie zapewne publiczna.

Social media

Pop-war

Zawsze wstaję wcześniej, niż powinienem, by w przerwie między rozlepieniem oczu a przemieszczeniem się po kawę lub energetyka móc przyswoić przegląd mediów -  głównie społecznościowych. Na Instagramie rzuciło mi się w oczy artystyczne zdjęcie dwóch nagich dziewczyn umazanych na niebiesko i żółto, leżących na sobie niby ukraińska flaga. Zdjęcie ładnie zrobione, ale nie wiem, czy na miejscu. Chyba bym nie chciał, żeby barwy, pod którymi bronię mojej ojczyzny zmieniono w instagramową pseudosztukę.

Olimpiada w Pekinie

Po co nam igrzyska olimpijskie?

Rywalizacja w Pekinie się zakończyła. MKOl pod niebiosa wychwala samego siebie, sportowców i organizatorów. Tajemnicą poliszynela jest jednak, że wybór Pekinu jako miasta zimowych igrzysk nastąpił, kiedy na placu boju pozostały Chiny i Kazachstan.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę