Archiwum działu SztukaTeatr

„Dziady”. A może rzeczywiście „dziadostwo”?

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy, puszczę sobie wodze fantazji. A może zaprezentuję pewne fakty. Może ułożą się one w pewną zastanawiającą całość. A może tylko w jej pozory? Decyzja należy do Was.

Teatr

Wciąż brakuje Lennona

Krystian Lupa w najnowszym spektaklu „Imagine” przeciwstawia lennonowską utopię putinowskiemu „bucowi wojny”. W końcu wyszło na to, że John miał rację. Kto ją zrealizuje?

Polski rap

Wynajęte mercedesy i sponsorowane kurtki

Hip hop zawsze miał charakter aspiracyjny. To nie ulega wątpliwości, rap od początku miał pozwolić stać się kimś więcej poprzez wyrażanie siebie. Rap pochodzi od buntu przeciwko realiom otaczającego świata. Czarni raperzy ze Stanów pochodzili ze skryminalizowanych dołów społecznych. Rap był ich reakcją na to, że świat, który ich otacza, nie ma im do zaoferowania niczego oprócz pogardy. Muzyka miała być drogą do tego, by okazać niezadowolenie z tego, jak wygląda życie, jak marne ma się perspektywy i wielkie marzenia.

Marihuana

No nie wiem, ale naszych babć chyba nie przekonasz

Mata aka Skute Bobo z Young Leosią pojechali na wakacje na Jamajkę.  Niestety w ramach pamiątki, zamiast magnesu na lodówkę, przywieźli moim zdaniem najbardziej nieudany projekt popularyzujący legalizację marihuany.

Social media

Pop-war

Zawsze wstaję wcześniej, niż powinienem, by w przerwie między rozlepieniem oczu a przemieszczeniem się po kawę lub energetyka móc przyswoić przegląd mediów -  głównie społecznościowych. Na Instagramie rzuciło mi się w oczy artystyczne zdjęcie dwóch nagich dziewczyn umazanych na niebiesko i żółto, leżących na sobie niby ukraińska flaga. Zdjęcie ładnie zrobione, ale nie wiem, czy na miejscu. Chyba bym nie chciał, żeby barwy, pod którymi bronię mojej ojczyzny zmieniono w instagramową pseudosztukę.

Literatura

Herosi i heroiny

...albo nie całkiem męska opowieść o bohaterach masowej wyobraźni. Kim są dzisiejsi bohaterowie? Czy przeniesieni w nasz świat pozostaliby wierni swoim zasadom? A może dzięki mass mediom każdy, bez względu na wiek, pochodzenie czy zainteresowania może zostać bohaterem? W końcu to popkultura jest nośnikiem wizerunku bohatera i my sami tworzymy jego obraz.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę