Królestwo Polskie (Kongresówka)

Polscy Rockefellerowie i Morganowie

Mimo że w XIX wieku Polska była rozdarta między trzy obce mocarstwa, nie przeszkadzało jej to rozwijać swojej gospodarki w nie mniejszym stopniu niż w państwach niepodległych. Pod tym względem szczególnie wyróżniała się podporządkowana Moskwie Kongresówka. Rozwój gospodarczy Królestwa Polskiego nie byłby możliwy bez udziału finansistów i bankowców, których można porównać do wielkich potentatów amerykańskich.

Królestwo Polskie (Kongresówka)

Polski cud gospodarczy w czasach zaborów

12 maja 1817 r. w Warszawie rozpoczęła działalność pierwsza giełda papierów wartościowych, nazywana wtedy Giełdą Kupiecką. Była zaledwie o 65 dni młodsza od nowojorskiej giełdy na Wall Street i dawała nadzieję na szybki rozwój gospodarki Królestwa Polskiego.

Woda z recyklingu

Urynoterapia z konieczności

Światowe problemy z wodą pitna powodują, że musimy szukać rozwiązań pozwalających na używanie oczyszczonych ścieków. – To obrzydliwe! – zareagujemy natychmiast. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że każda kropla wody na Ziemi została już kiedyś wypita, a potem wysikana i to wielokrotnie.

Skąd się wzięło Halloween?

Halloween – tradycja starsza od chrześcijaństwa

Wbrew różnym mitom powielanym w Polsce, Halloween nie jest traktowane w USA jako święto. To w zasadzie dzień zabaw i przebierańców stworzony pod gusta dzieci i nastolatków, chociaż oparty na bardzo starej tradycji. Dobrze byłoby, gdyby różnej maści „obrońcy polskich tradycji” uświadomili sobie wreszcie, że to celtycka odmiana naszego prastarego obyczaju Dziadów, który istnieje w naszej kulturze dłużej od niejednego święta chrześcijańskiego.

John Edgar Hoover. Część III

Zimnowojenne imperium FBI

Przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej na froncie pacyficznym i atlantyckim otworzyło ogromne perspektywy rozbudowy FBI. Zwycięstwo w Europie i zrzucenie dwóch bomb na Japonię uczyniły USA światowym mocarstwem. Wkrótce rozpoczęła się jednak zimna wojna. Ameryka musiała od podstaw zbudować kontrwywiad. Hoover nareszcie mógł wejść do wielkiej polityki światowej.

John Edgar Hoover. Część II

W obronie Ameryki?

Historia życia Johna Edgara Hoovera pokazuje, jak niebezpieczne jest oddanie służb specjalnych w ręce jednego, chorobliwie ambitnego człowieka.  Tylko człowiek ogarnięty obsesją jest zdolny przebudować małą, nieliczącą się agencję Departamentu Sprawiedliwości w olbrzymią organizację policyjną, zdolną kształtować amerykańską i zagraniczną scenę polityczną. Zmieniali się prezydenci, zmieniały się układy sił na Kapitolu, a on wiecznie trwał i rósł w siłę.

John Edgar Hoover. Część I

„Cesarskie” korzenie FBI

Do 1870 roku Ameryka nie posiadała żadnej służby o charakterze śledczym, wywiadowczym czy kontrwywiadowczym. Dopiero pięć lat po zakończeniu wojny secesyjnej Departament Sprawiedliwości otrzymał polecenie od prezydenta Ulyssesa Simpsona Granta utworzenia służby mogącej zaprowadzić porządek w spustoszonym wojną kraju. Dokonał tego stryjeczny wnuk cesarza Napoleona I Bonapartego.

USA

Zapomniane wolne stany

Niedawno pisałem na tych łamach o projekcie wolnego stanu w enklawie założonej w New Hampshire. Pomysł utworzenia stanu, który byłby wolny od większości podatków nie jest jednak niczym nowym w amerykańskiej historii. Dzisiaj nawet historycy zapomnieli, że takie enklawy wolnościowe była zakładane w Ameryce już w XIX wieku.

Libertarianizm

Jeżozwierz – symbol libertarian

Symbolem wolnego stanu jest przerobiona flaga rewolucyjna z 1775 roku, która przedstawiała zwiniętego grzechotnika na żółtym tle z podpisem ,,nie depcz mnie”. Na współczesnej fladze FSP jest taki sam napis, ale grzechotnika zastąpiono jeżozwierzem z nastroszonymi kolcami.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę