Archiwum działu ZdrowieMarihuana

Seksowna Maryśka

Lekarze, opierając się na obecnym stanie ogólnodostępnej wiedzy, ostrzegają: marihuana upośledza funkcje seksualne, może zaburzać pożądanie lub sprawność seksualną. Badacze z Uniwersytetu Stanforda postanowili powiedzieć: sprawdzam!

Parazytologia

Śmiertelna choroba przenoszona przez szczury

Nie, nie chodzi o dżumę, ale o ludzką odmianę angiostrongylozy, na którą nie ma lekarstwa. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) – amerykańska federalna agencja wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych ostrzega przed nową chorobą roznoszoną w kontynentalnej części USA głównie przez szczury.

Medytacja

Zegnij siebie siłą umysłu

W filmie „Matrix” główny bohater Neo, odwiedzając Wyrocznię, wdaję się w rozmowę z dzieckiem, które umysłem wygina łyżki. Swoje umiejętności tłumaczy wypracowaną świadomością na temat nierealności świata – to ona pozwala mu wyginać łyżkę, bo tak naprawdę nie ma żadnej łyżki. Medytacja w prawdziwym świecie nie pozwoli nam co prawda dzielnie pokonywać kolejnych części zastawy stołowej, ale możliwe, że – tak jak chłopiec z Matrixa – będziemy mogli ,,zgiąć” to, na co wydaje się, że nie mamy wpływu równie bardzo, co na kształt sztućców: własne myślenie.

Zdrowe środowisko pracy

Praca hybrydowa męczy najbardziej

Każda praca jest męcząca. Fizyczna – bo bolą mięśnie, umysłowa – bo wiąże się ze stresem, naciskami, wymaga koncentracji uwagi i odpowiedzialności. Okazuje się, że wiele zależy od modelu w jakim się pracuje.

Zdrowie

Pijmy piwo póki żyjem…

Piwo jest trwale wpisane w naszą historię. Musiało być na tyle ważne dla naszych antenatów, że Gall Anonim umieścił je na honorowym miejscu historii o Piastach, którzy w zmianie dynastycznej zastąpili Popielidów.

COVID-19

Czemu nie ufacie nauce?

Lockdowny zmniejszyły śmiertelność w ciągu pierwszej fali pandemii COVID-19 o zaledwie 0,2 procent. Do takich wniosków doszli badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, szwedzkiego Uniwersytetu Lund oraz Duńskiego Centrum Badań Politycznych. No cóż, większość rządów nie zgodzi się z tymi wynikami. I będzie jednocześnie przekonywać, że musimy „wierzyć nauce”.

COVID-19

Szczepionki jednak zawodzą

Jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, brytyjski tygodnik „Nature”, opublikował wyniki pięciu niezależnych badań dotyczących odporności wariantu Omikron SARS-CoV2 na przeciwciała u ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Wieści są bardzo przygnębiające. Wynika z nich, że skuteczność szczepień w walce z Omikronem jest bardzo niska, a czasami nawet zerowa.

COVID-19

Czemu Omikron nie wywołał katastrofy w Afryce?

Kwestia zgonów na COVID-19 na Czarnym Kontynencie od miesięcy spędza sen z powiek ekspertom medycznym. Naukowcy martwią się, bo nie wiedzą czemu jest ich tak mało.

COVID-19

Omikron – Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Panika, lęk i przerażenie. „Do naszych granic zbliża się niewidzialny wróg, który może zdziesiątkować populację” – można wywnioskować z artykułów pojawiających się w serwisach informacyjnych. „Jest bardziej zakaźny, szalenie zmutowany i groźny” – ostrzegają media. „Czemu nie zamykamy granic, jak Izrael” – pytają rozgorączkowani politycy opozycji.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę