Marihuana

Seksowna Maryśka

Lekarze, opierając się na obecnym stanie ogólnodostępnej wiedzy, ostrzegają: marihuana upośledza funkcje seksualne, może zaburzać pożądanie lub sprawność seksualną. Badacze z Uniwersytetu Stanforda postanowili powiedzieć: sprawdzam!

Tomasz Nowak
Foto: RODNAE Productions | Pexels

Seks, narkotyki i rock and roll
To wszystko, czego potrzebuje mój mózg i ciało
Seks, narkotyki i rock and roll
Są naprawdę bardzo dobre

…śpiewał Ian Dury z zespołem Blockheads na singlu wydanym w 1977 roku. Wszystko wskazuje na to, że – przynajmniej jeśli chodzi o związek seksu z marihuaną – jego słowa okazały się prorocze. Badanie zostało przeprowadzone przez profesora urologii Michaela Eisenberga z Uniwersytetu Stanforda na 50 tys. osób w wieku 25–45 lat. Wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości: częste palenie marihuany nie ma negatywnego wpływu na sprawność seksualną ani motywację i w każdym (!) badanym przypadku wiąże się ze zwiększoną częstotliwością kontaktów seksualnych. Około 24,5% mężczyzn i 14,5% kobiet stwierdziło, że używanie marihuany pozytywnie wpłynęło na częstotliwość i jakość ich stosunków seksualnych.

„Badanie nie mówi, jeśli palisz więcej marihuany, będziesz miał więcej seksu” – powiedział  Eisenberg, ale „ogólny trend, który zaobserwowaliśmy, dotyczył ludzi obu płci i wszystkich ras, grup wiekowych, poziomów wykształcenia, grup dochodowych i religijnych, każdego stanu zdrowia, niezależnie od tego, czy byli małżeństwem czy byli samotni i czy mają dzieci”.

Szacuje się, że na świecie obecnie ponad 120 mln ludzi używa rekreacyjnie konopi, a archeolodzy pokazują nam dowody, że już 2500 p.n.e. w górach Pamir „jarano trawkę”, fakt, że w ramach rytuałów pogrzebowych. Wspominał też o niej Herodot pod koniec pierwszego tysiąclecia p.n.e. Tymczasem dziś konopie do użytku rekreacyjnego legalizuje się w kolejnych miejscach na świecie.

W grudniu ubiegłego roku ONZ podjęła decyzję o usunięciu konopi indyjskich z listy leków uznanych potencjalnie za uzależniające lub niebezpieczne. To otworzyło oczy decydentom. Malta jako pierwsza zalegalizowała narkotyk (przy zachowaniu pewnych zasad). Za nią idą Luksemburg, Szwajcaria, Holandia i Niemcy. Włosi ogłosili decyzję o referendum w tej sprawie, a Czesi już dawno depenalizowali posiadanie niewielkich ilości na własny użytek. Kanada, Meksyk i 18 stanów USA już jakiś czas temu podjęły decyzję, że można czasem złapać chmurę aromatycznego dymu. Nie sądzę, żeby na tę decyzję miało wpływ przedstawione badanie, z którego wynika jednoznacznie, że 120 milionów palaczy uprawia seks częściej niż pozostałe 7,75 miliarda populacji świata.


Przeczytaj też:

Hej, mogę łyka wody?

Oficjalnie pandemia się w Polsce skończyła, może dlatego, że żyjemy czymś innym, ale to bez znaczenia. Nie można przecież pisać tylko o wojnie. Zdjęcie obostrzeń pozwoliło na powrót sceny klubowej w pełni. Oznacza to też powrót do tego samego problemu, co zawsze, czyli wymuszania ignorancji w tem...

To co, młody? Jeszcze po jednym!

Polski alkoholizm ma długie tradycje. Już w XVIII w. polskie chłopstwo było nagminnie rozpijane przez szlachtę tanią wódką. Przywilej propinacji, dający szlachcie wyłączność na sprzedaż alkoholu na swoich ziemiach przy nadprodukcji zboża, które łatwiej było przechować w wersji płynnej, związał z ...

Czy Ameryka zalegalizuje marihuanę?

Chociaż w grudniu zeszłego roku Izba Reprezentantów po raz pierwszy w historii przegłosowała ustawę legalizującą na poziomie federalnym posiadanie i używanie marihuany, to dalsze losy tego projektu nadal pozostają pod dużym znakiem zapytania.

No nie wiem, ale naszych babć chyba nie przekonasz

Mata aka Skute Bobo z Young Leosią pojechali na wakacje na Jamajkę.  Niestety w ramach pamiątki, zamiast magnesu na lodówkę, przywieźli moim zdaniem najbardziej nieudany projekt popularyzujący legalizację marihuany.

Sadzić, palić, zalegalizować!

Nastolatek posiadający stosunkowo niewielką ilość narkotyków może zostać uznany za handlarza i spędzić w więzieniu 15 lat. Nawet jeśli posiada marihuanę, narkotyk, który coraz więcej państw legalizuje.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę