Archiwum działu KosmosNiezidentyfikowane obiekty latają nad USA

UFO nad Ameryką?

W ostatnią sobotę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozkazał zestrzelić niezidentyfikowany obiekt latający, który wykryto w przestrzeni powietrzną Stanów Zjednoczonych nad Montaną.   Był to już czwarty tego typu obiekt zniszczony przez amerykańskie myśliwce. Dowództwo NORAD nie zaprzecza, że obiekty zestrzelone przez US Air Force w amerykańskiej przestrzeni powietrznej mogły być pochodzenia pozaziemskiego.

Futurologia

Skala Kardaszowa, czyli droga do przyszłości

Dziesiątki ośrodków analitycznych wypuściły w ostatnich latach całe tony raportów analitycznych poświęconych scenariuszom rozwoju technologicznego, gospodarczego i społecznego na następne dekady. 20, 30 czy 50 lat to jednak z punktu widzenia cywilizacji dosyć krótki okres.  Co czeka nas, gdy przez niego przejdziemy?  Jak ludzkość może się rozwijać przez następne setki, tysiące i miliony lat?

Teleskop Webba

Podróż do początku wszystkiego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden jako jeden z pierwszych ludzi na świecie miał okazję zajrzeć w najdalszy zakątek historii wszechświata. Dzięki zdjęciom wykonanym przez teleskop Jamesa Webba mógł oglądać zdjęcia gromady galaktyk SMACS 0723, znanej jako Pierwsze Głębokie Pole Webba.

Poszukiwanie cywilizacji pozaziemskich

Gdzie są kosmici?

Być może wszechświat jest brzemienny wieloma cywilizacjami na naszym lub wyższym poziomie rozwoju. Niestety nigdy się z nimi nie spotykamy. Na drodze do naszej kosmicznej randki stoją odległości i czas.

Ziemskie pole magnetyczne

Przebiegunowanie zmieni świat

Trzy lata temu amerykańscy naukowcy rozpoczęli aktualizację dotychczasowego modelu zmiennego pola magnetycznego Ziemi, ponieważ geograficzny biegun północny nie pokrywa się z magnetycznym. Ten drugi znajduje się ok. 550 km na południe od bieguna geograficznego. Przy okazji odkryli, że północny biegun magnetyczny przesuwa się w coraz szybszym tempie w kierunku Syberii. Czy grozi nam z tego powodu katastrofa globalna?

Kosmos

Co było, zanim powstał kosmos?

Wielki Wybuch wcale nie musi być początkiem wszystkiego. Są naukowcy, którzy uważają, że ciemna materia jest starsza.

Kosmos

Tajemnice gwiazd neutronowych

We wszechświecie nie ma obiektów równie zadziwiających, jak gwiazdy neutronowe. Ich zagadkową naturę nadal nie do końca rozumiemy.

Astronomia

Zagadka olbrzymich czarnych dziur

Te supermasywne pożeracze materii wzbudzają niepokój naukowców. Nikt nie wie, dlaczego te obiekty powstały zaledwie miliard lat po Wielkim Wybuchu.

Astronomia

Patrzmy w górę!

Z czystym sercem mogę polecić obejrzenie na Netflixie filmu „Don’t look up” z Leonardo Di Caprio w roli głównej. Jeżeli obierzemy scenariusz ze wszystkich lewackich i covidowych podtekstów, to naprawdę dużo nam on mówi o nas samych. Najważniejsze przesłanie jest jednak bardzo proste: naprawdę patrzmy w górę!


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę