Kosmos

Co było, zanim powstał kosmos?

Wielki Wybuch wcale nie musi być początkiem wszystkiego. Są naukowcy, którzy uważają, że ciemna materia jest starsza.

Paweł Łepkowski

Przyjęło się uważać, że ponad 14 miliardów lat temu nie było niczego. Wszechświat nie miał żadnych granic, ponieważ czas, przestrzeń i energia mieściły się na obszarze biliony razy mniejszym od kropki na końcu tego zdania. Były zwinięte w wymiarze zamkniętym.

Taka hipoteza zakłada, że nie było i nie będzie bardziej gęstego i gorącego miejsca niż ten maleńki punkcik, w którym wszystkie znane nam prawa fizyki były ujednolicone. Ta unifikacja czyniła ten najgęstszy i najcieplejszy obiekt w historii osobliwością, czyli punktem, w którym wszystko jest nieskończone, przez co jego natura jest całkowicie niezrozumiała.

W pewnym momencie – choć w tym wypadku nie jest to najzręczniejsze określenie – kosmos zaczął się rozszerzać bardzo gwałtownie. Proces nazywany inflacją był tak krótki, że ludzki obserwator nie zdążyłby go zarejestrować w swojej percepcji. Mówiąc kolokwialnie, dosłownie wszystko, co znamy, pojawiłoby się nagle w czasie znacznie krótszym niż mrugnięcie oka. Poprzez proces ekspansji czasoprzestrzeni powstał gaz wodorowy, najbardziej pierwotna forma materii, która doprowadziła do formowania się gwiazd i galaktyk. Z kolei śmierć tych gwiazd w wyniku wybuchu supernowych prowadzić miała do powstawania nowych pierwiastków i w konsekwencji do powstania życia.

A może się mylimy?

Niektórzy naukowcy kwestionują jednak taki scenariusz. W listopadzie zeszłego roku naukowcy z University of Western Australia przeprowadzili analizę matematyczną warunków, jakie miały miejsce podczas wybuchu supernowych, i odnieśli je do Wielkiego Wybuchu, zapoczątkowującego istnienie wszechświata.

Dowiedli, że procesy akumulacji i transferu energii, w wyniku których powstawały nowe pierwiastki, nie były tak turbulentne i chaotyczne, jak zakładano, ale znacznie powolniejsze. Te wyniki rzuciły wyzwanie naszemu rozumieniu teorii Wielkiego Wybuchu.

W jeszcze większe zakłopotanie wprawili świat nauki astrofizycy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Miesiąc temu opublikowali w prestiżowym magazynie naukowym Physical Review Letters artykuł przedstawiający nową koncepcję narodzin ciemnej materii i metod jej identyfikacji za pomocą obserwacji astronomicznych.

Uważa się, że ciemna materia stanowi około 80 proc. masy wszechświata. Jest ona jedną z najbardziej nieuchwytnych tajemnic we współczesnej fizyce. Sprawa komplikuje się znacznie bardziej, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przekonują, że ciemna materia mogła istnieć jeszcze przed Wielkim Wybuchem.

– Badanie ujawniło nowy związek między fizyką cząstek a astronomią. Jeśli ciemna materia składa się z nieznanych nam cząstek, które „urodziły" się jeszcze przed Wielkim Wybuchem, to musiały one wpłynąć na formowanie się i rozmieszczenie galaktyk. Zatem dopiero poznanie ich tożsamości pozwoli nam zajrzeć do czasów przed Wielkim Wybuchem – przekonuje autor artykułu i szef zespołu badawczego, dr Tommi Tenkanen z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.


Przeczytaj też:

Czy białe dziury tworzą wszechświaty?

Hipotetyczne białe dziury są przeciwieństwem czarnych dziur, choć są z nimi połączone

Wszechświat czeka wielkie rozdarcie

To jeden z najstraszniejszych scenariuszy końca wszystkiego co znamy. Naukowcy portugalscy obliczyli, że ciemna energia przyspieszająca ekspansję wszechświata rozerwie go za 2,8 mld lat

Kwazary, świadkowie historii wszechświata

Na obrzeżach wszechświata istnieją olbrzymie obiekty gwiazdopodobne, które pozwalają kosmologom poznać początki i wielkość wszystkiego, co istnieje.

Zagadka olbrzymich czarnych dziur

Te supermasywne pożeracze materii wzbudzają niepokój naukowców. Nikt nie wie, dlaczego te obiekty powstały zaledwie miliard lat po Wielkim Wybuchu.

Tajemnice gwiazd neutronowych

We wszechświecie nie ma obiektów równie zadziwiających, jak gwiazdy neutronowe. Ich zagadkową naturę nadal nie do końca rozumiemy.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę