Prawo budowlane

Samo się (nie) wybuduje?

Decyzje o zmniejszeniu biurokracji i daniu obywatelom więcej swobody w kwestiach budowlanych, zwłaszcza tych dotyczących słynnych już domów o powierzchni nie przekraczającej 70 mkw, z naturalnych względów ucieszyło wielu majsterkowiczów w typie „Zosiek Samosiek” i „Bobów Budowniczych”. Któż bowiem nie chciałby samodzielnie podejmować decyzji o budynku, którego ostatecznym przeznaczeniem jest stać się miłym sercu gniazdem rodzinnym?

Prawa zwierząt

Darowanemu koniowi możesz w zęby nie zaglądać, ale psu i kotu – powinieneś

Brak w prawie jednoznacznej definicji rasowego psa i kota to gotowe zaproszenie dla oszustów i pseudohodowców, których działalność jest źródłem cierpień zwierząt i problemów ludzi.

Zaostrzenie kar dla piratów drogowych

Nie chcesz stracić auta dobrego? Nie pij w drodze, kolego!

Czy procedowany właśnie w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny i niektórych innych ustaw poskromi wreszcie ekscesy zuchwałych piratów drogowych i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach?

Podatki: samotni rodzice

Wszystkie (?) dzieci nasze są        

9 czerwca lewica ogłosiła triumf. „Dzięki naszym interwencjom rodzice samotni ponownie będą mogli rozliczać się wspólnie ze swoimi dziećmi!” grzmieli jej czołowi politycy. Czy to oznacza, że rząd wreszcie przestanie dzielić najmłodszych Polaków na lepszych i gorszych?

37 lat w celi śmierci

USA: Zwolennik kwalifikowanej kary śmierci?

Nie łudźmy się; w Stanach Zjednoczonych kara śmierci była, jest i będzie. Fakt, że gorącego zwolennika tej formy kary – Donalda Trumpa – zastąpił na fotelu prezydenta liberalny i sceptyczny wobec niej Joe Biden, raczej niczego nie zmieni. Czy jednak naprawdę musi ona być wykonywana w sposób kwalifikowany? Bo jak inaczej nazwać okoliczność, że stracony 8 czerwca w Arizonie Frank Atwood czekał na egzekucję 37 lat?

Wspólnoty mieszkaniowe

Co komu do domu, jak chałupa nie jego?

Wspólnoty mieszkaniowe to istna wylęgarnia potencjalnych awantur i problemów, gdy jej członkowie miewają kłopoty ze zrozumieniem, rozróżnieniem i respektowaniem pojęć własności i współwłasności.

Prawo jazdy - regulacje prawne

Cenisz bezpieczeństwo swoje i innych? Dbaj o wzrok

Wada wzroku nie stanowi na szczęście ewidentnej przeszkody do zdobycia prawa jazdy, ale wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Kandydat na kierowcę musi upewnić się, czy lekarz wydał mu zgodę na prowadzenie samochodu zarówno w okularach, jak i w szkłach kontaktowych, czy też tylko w okularach. Przeoczenie – nomen omen – może się wiązać z mandatem w wysokości nawet 500 zł. A czy przez wadę wzroku kierowca może dostać gorsze warunki ubezpieczenia samochodu niż ktoś, kto dysponuje prawdziwie sokolim wzrokiem?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Dwa domy i trzy serca, ale miłość jedna

Instytucja opieki naprzemiennej, tak nagminnie praktykowana w dzisiejszej rzeczywistości, nadal oczekuje na oficjalne uregulowanie w przepisach prawnych.

Praworządność

Krajowa Rada Sądownictwa czy Krajowa Rada Polityczna?

Tak jak już 2000 lat temu Chrystus przestrzegał, że nie można służyć jednocześnie Bogu i mamonie, tak równie nieprawdopodobne jest jednoczesne służenie zasadom sprawiedliwości oraz interesom politycznym.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę