Zaostrzenie kar dla przestępców

Oto bubel, który daję wam

Resort ministra sprawiedliwości przepchnął przez Sejm bubel prawny, czyli nowelizację Kodeksu Karnego. Teraz prezydent musi zdecydować: poprzeć prawo i Konstytucję czy interes partyjny Zbigniewa Ziobry.

Emerytury

Rejestr na emerytury to żadne bzdury

Projekt przewidujący utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) nabiera rumieńców. Celem przedsięwzięcia ma być zachęcenie społeczeństwa do większego wysiłku w kierunku gromadzenia oszczędności na starość. Czy inwestycja w takiej formie spełni swoją rolę i odniesie sukces?

Rozwód

Gdy pasja trwa dłużej niż miłość…

...cóż, i tak czasem w życiu bywa. W takiej sytuacji warto pamiętać jednak o pewnym fakcie. Posiadane hobby może mieć niebagatelne znaczenie przy rozwodzie. Tak, to nie żart. Sąd ma obowiązek wziąć taką okoliczność pod uwagę w kontekście podziału majątku.

Kodeks drogowy

Stracisz samochód, a mógłbyś nerkę

W systemach totalnych są wysokie kary i mniejsza przestępczość. Na tą martwą z punktu widzenia rozwoju cywilizacyjnego prawdę zwróciła uwagę Zjednoczona Prawica i postanowiła „podkręcić” wysokość kar – także tych obowiązujących w ruchu drogowym.

Orzecznictwo w trybie konsensualnym

I konsensus nic niewarty, gdy wbrew ofiarom jest zawarty

Bulwersująco niski wyrok dla pedofila-recydywisty – 2,5 roku więzienia – skłonił Wiceministra Sprawiedliwości do wystosowania apelacji. Niestety próba doprowadzenia do wymierzenia adekwatnej kary groźnemu przestępcy może spalić na panewce, gdyż... wyrok zapadł w trybie konsensualnym.

Ustawa o nieprzedawnianiu się zbrodni komunistycznych

Przebaczone winy, niedarowane długi

Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, zaszokował opinię publiczną, potwierdzając doniesienia, iż zamierza ubiegać się od państwa o odszkodowanie i zadośćuczynienie w wysokości 26 milionów złotych za śmierć ojca.

Najem nieruchomości

(Nie)pogoda dla bogaczy

Na rynku nieruchomości – panuje od dawna, i to nie tylko dla bogaczy. Ojciec narodu Jarosław Kaczyński obwieścił jednak nadejście kolejnych chmur. Prezes PiS zasugerował, że dobrą koncepcją na walkę z (nie)dostępnością mieszkań w Polsce jest... opodatkowanie pustych nieruchomości, aby nakłonić właścicieli do ich wynajęcia.

Ochrona własności intelektualnej

Czy można budować szczęście na cudzym…. prawie autorskim?

Tak to już jest – życie bezlitośnie weryfikuje nie tylko osobiste ludzkie plany, ale i czasem całe kodyfikacje prawne. W połowie XX wieku Polska, heroicznie walcząc o podniesienie się z wojennych ruin, musiała zmierzyć się z tematem odbudowy obiektów budowlanych w świetle prawa autorskiego. Wypracowana wówczas taktyka weszła na stałe do polskiego porządku prawnego.

Prawa osób LGBTQ+

Miłość jest zawsze zwycięzcą

Jakub i Dawid są popularnymi influencerami, którzy kilka lat temu pobrali się na Maderze i od tej pory nie ustają w walce o transkrypcję (wpis do rejestru aktów stanu cywilnego) swojego ślubu w Polsce oraz o prawa mniejszości seksualnych w naszym kraju. W ostatnich dniach dotarli do kolejnego kamienia milowego w swojej żmudnej, wieloletniej walce. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Konstytucja nie zabrania legalizacji małżeństw, a tym bardziej związków partnerskich osób tej samej płci.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę