Archiwum działu UstawodawstwoPrawo spadkowe

Nie dla psa kiełbasa, nie dla partnera spadek

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego przewiduje zmiany w katalogu uprawnionych do dziedziczenia, w tym ograniczenie kręgu spadkobierców należących do trzeciej grupy wyłącznie do dziadków, wujów, stryjów, ciotek i stryjenek spadkodawcy oraz ich dzieci. Tradycyjnie zignorowano partnerów – i to zarówno ze związków jednopłciowych, jak i klasycznych. W końcu taki szczegół, iż to z tą osobą zmarły pozostawał w związku faktycznym przez całe życie, i że to właśnie z nią (najprawdopodobniej) wspólnie wypracowywał swój majątek, można pominąć, czyż nie?

System penitencjarny

Aby kara była karą

Miniony weekend upłynął pod znakiem prawnych rewolucji. Jedna z nich poprzewracała do góry nogami zasady Kodeksu drogowego. Druga dotyczyła ściśle życia osób skazanych na pozbawienie wolności, a konkretnie warunków, w jakich odbywają oni karę. Czy realizacja punktów programu „Nowoczesne więziennictwo” spełni oczekiwania tej części społeczeństwa, która już od lat domagała się zlikwidowania różnego rodzaju przywilejów przysługujących dotychczas osadzonym?

Kodeks drogowy 2022

Strzałka zapałka, dwa kije! Kto się nie zatrzyma...

…tego surowsza kara bije. Chociaż zignorowanie zielonej strzałki na sygnalizacji świetlnej już teraz jest poważnym wykroczeniem, to lada moment kary za to będą dużo wyższe.

Suplementy diety

Nie igraj ze zdrowiem

Z lekarza żaden aktor, suplement diety – to nie lek, a zdrowie ludzkie nie jest zabawką. Prawo zamierza wypowiedzieć wojnę wolnej amerykance w handlu suplementami diety.

Zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe

Ziemię mamy tylko jedną

1 września weszły w życie przepisy zaostrzające odpowiedzialność karną za przestępstwa środowiskowe. Szykuje się zmiana na lepsze?

Emerytury

Chcesz rozśmieszyć państwo? Opowiedz mu o swoich planach

A najlepiej – o emerytalnych. „Opiekuńcze” państwo po raz kolejny uznało, że lepiej niż nierozgarnięty obywatel wie, czego ten będzie potrzebował na starość.

Prawa zwierząt

Hiszpanie – idźcie tą drogą!

Poddani Filipa VI potrzebowali dobrych kilku stuleci, aby zacząć dojrzewać do troski o braci mniejszych. Rząd hiszpański przygotował interesujący projekt zmian w przepisach, które mają chronić zwierzęta. Jednym z postulatów jest wprowadzenie kar za wykorzystywanie czworonogów do żebrania. A kiedy koniec z barbarzyńską korridą?

Żywienie w szpitalach – projekt rozporządzenia

Jesteś tym, co DAJESZ jeść

Czy wprawiające w zażenowanie i bezsilną złość zdjęcia mizernych szpitalnych posiłków, masowo obiegające internet, odejdą w końcu do historii? Czy polscy pacjenci wreszcie doczekają się nie tylko godnego, ale nawet zdrowego i smacznego (WOW! Nie do wiary!) menu? Nadzieją – projekt rozporządzenia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach.

Nowelizacja ustawy o cmentarzach

Wieczność... w grobie, czy w muzeum?

Czy luka w nowej ustawie o cmentarzach sprawi, że trzeba będzie pochować szczątki stanowiące część muzealnych lub uniwersyteckich zbiorów?


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę