Archiwum działu UstawodawstwoRozwód

Rząd zdecydował, że jednak nie będzie utrudniał rozwodów. Ludzki pan!

Chociaż trzeba przyznać, że obecny rząd zazwyczaj idzie w zaparte z przeprowadzaniem najbardziej absurdalnych reform i nie przejmuje się z reguły słowami krytyki, to tym razem stało się inaczej. Resort sprawiedliwości wycofał się z najbardziej kontrowersyjnego fragmentu szykowanej nowelizacji przepisów dotyczących rozwodów.

Ochrona własności intelektualnej

Chcesz wolności wypowiedzi w internecie? Szanuj prawa autorskie 

Trybunał Sprawiedliwości nie miał wątpliwości. Swoim wyrokiem w sprawie C-401/19 potwierdził, że wolność słowa w Internecie jest jednym z najważniejszych praw internauty, ale tylko tego, który... nie zamieszcza swoich wypowiedzi w pirackich plikach. Tym samym TSUE oddalił skargę Polski na jeden z przepisów dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

Kodeks karny

Ludzkie życie – dobro najcenniejsze?

Prawo nigdy nie pozostawiało wątpliwości; pozbawić życia drugiego człowieka można tylko w ekstremalnie rzadkich i wyjątkowych okolicznościach, jakimi jest walka o zachowanie życia własnego lub innej osoby, czyli dobra równie bezcennego. Czy szykująca się nowelizacja ustawy o broni i amunicji oznacza rewolucję nie tylko prawa karnego, ale też funkcjonującego od lat systemu wartości?

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Bezduszne zbrodnie i przestępstwa jeszcze bardziej nami wstrząsają, gdy są dokonywane rękami dzieci – a więc istot powszechnie postrzeganych jako niewinne i czyste z samej swojej natury. Nie mniej frapująca pozostaje kwestia, jakie środki należy stosować wobec nieletnich sprawców, aby zachowały one zarówno funkcję karzącą, jak i wychowawczą.

Obraza uczuć religijnych

Prawnicy na krucjaty?

Obraza uczuć religijnych – jedno z najbardziej kontrowersyjnych i budzących emocje przestępstw. Co do i tak głośnego już wokół tego paragrafu szumu wniesie proponowana nowelizacja?

Najem nieruchomości

Wolnoć, Tomku – tylko w swoim domku!

Najwyższy czas wypowiedzieć wojnę rażącej i niczym nieuzasadnionej pobłażliwości prawa wobec nieuczciwych najemców. Nadzieją – projekt ustawy.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Rodzicu - dziecko nie jest Twoją własnością!

Pilnie potrzebne są przepisy zwalczające wyjątkowo groźne dla zdrowego rozwoju psychofizycznego dziecka zjawisko alienacji rodzicielskiej.

Prawa osób LGBTQ

Rodzina to więcej niż płeć

14 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że rodzice tej samej płci i ich dzieci powinni być uznawani za rodzinę we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Wsparcie socjalne

Lepszy początek nowego życia?

Dorastanie bez rodzicielskiej miłości i wsparcia, to chyba jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może stać się udziałem istoty ludzkiej na tej planecie. Czy nowe propozycje Rzecznika Praw Dziecka dla osieroconych dzieci chociaż trochę ułatwią im ten niewątpliwie bolesny proces?


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę