Archiwum działu UstawodawstwoOchrona środowiska

Gotowi na SUP? No to siup!

Nazwa unijnej dyrektywy SUP (Single Used Plastic) w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko z dnia 5 czerwca 2019 roku być może nie brzmi porywająco, ale to jeszcze nie powód, by zignorować zawarte w niej postulaty wzmacniające ochronę przyrody. Polska i tak zwleka z jej implementacją prawie dwa lata. Termin upłynął w lipcu 2021 roku. Bardziej gotowi nie będziemy. Czas sprostać europejskim standardom i poświęcić rodzimemu środowisku uwagę, na którą ono w pełni zasługuje.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Alimenty? W te pędy!

Postępowania sądowe, których celem jest uzyskanie od rodzica odpowiednich alimentów na dzieci, potrafią ciągnąć się latami. Tymczasem dziecko musi jeść, ubierać się i kształcić codziennie. Dlatego wielkim zainteresowaniem cieszy się pomysł wprowadzenia tzw. alimentów natychmiastowych. Świadczenia te miałyby pełnić swoją funkcję tymczasowo i zabezpieczyć dziecko przed znacznym pogorszeniem warunków życia w razie przedłużającego się postępowania.

Kodeks pracy

Praca z Bali – to się chwali!

Już w marcu zacznie obowiązywać znowelizowany Kodeks pracy zawierający przepisy dotyczące uregulowanej formy pracy zdalnej. Dobra wiadomość jest taka, że nadal będzie można pracować z Bali lub z jakiegokolwiek innego, rajskiego zakątka świata. Zła wiadomość brzmi natomiast tak, że szef jednak będzie musiał wiedzieć, z którego konkretnie. I wyrazić na to zgodę.

Obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet kończących wybrane kierunki studiów

Musztra kobiet? Tak, ale tylko chętnych

Rząd wprowadzi obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet kończących wybrane kierunki studiów. I to jest nowość. Natomiast fakt, że obowiązkowa służba wojskowa stanowi formę niewolnictwa, jest prawdą starą jak świat, ale niestety nader często pogwałcaną zarówno na kartach historii, jak i  współcześnie.

Prawo o notariacie

Prawnicy solą w oku władzy

Kolejny wymierzony w świat prawniczy bubel Ziobry, który na szczęście w Sejmie nie przeszedł dzięki kompromitującemu zachowaniu samych posłów PiS, przypomina nam o konieczności strzeżenia suwerenności prawników przed zakusami władzy. Jej rozpaczliwe próby podporządkowania sobie nie tylko sędziów i pracowników sądów, ale nawet notariuszy, nie świadczą o złym stanie polskiego prawodawstwa, ale samej bojącej się panicznie utraty władzy i poparcia partii rządzącej.

Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Nie sam tytuł, lecz pokora zrobi z Ciebie profesora

Postępowanie dyscyplinarne przeciwko pracownikowi uczelni to nie egzamin ani wykład, aby automatycznie ustawiać pokrzywdzonego studenta lub doktoranta na słabszej pozycji. Postępowanie dyscyplinarne, mające de facto stanowić swoistą miniaturę i odwzorowanie postępowania sądowego, powinno kierować się takimi samymi jak ono regułami, a więc przede wszystkim absolutnie fundamentalną zasadą równości stron. Tylko jak spełnić ten wymóg w sytuacji, gdy prawo pozbawia pokrzywdzony podmiot statusu strony?

Kodeks drogowy

Stracisz samochód, a mógłbyś nerkę

W systemach totalnych są wysokie kary i mniejsza przestępczość. Na tą martwą z punktu widzenia rozwoju cywilizacyjnego prawdę zwróciła uwagę Zjednoczona Prawica i postanowiła „podkręcić” wysokość kar – także tych obowiązujących w ruchu drogowym.

Ustawa o nieprzedawnianiu się zbrodni komunistycznych

Przebaczone winy, niedarowane długi

Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, zaszokował opinię publiczną, potwierdzając doniesienia, iż zamierza ubiegać się od państwa o odszkodowanie i zadośćuczynienie w wysokości 26 milionów złotych za śmierć ojca.

Prawa osób LGBTQ+

Miłość jest zawsze zwycięzcą

Jakub i Dawid są popularnymi influencerami, którzy kilka lat temu pobrali się na Maderze i od tej pory nie ustają w walce o transkrypcję (wpis do rejestru aktów stanu cywilnego) swojego ślubu w Polsce oraz o prawa mniejszości seksualnych w naszym kraju. W ostatnich dniach dotarli do kolejnego kamienia milowego w swojej żmudnej, wieloletniej walce. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Konstytucja nie zabrania legalizacji małżeństw, a tym bardziej związków partnerskich osób tej samej płci.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę