Archiwum działu ŚwiatLis 25, 2021
Rosja

Nie drażnić Rosji, czyli samotność Ukrainy

W cieniu imigracyjnego kryzysu na polskiej granicy rozgrywa się dramat. Od września Kijów samotnie odpiera hybrydowe ataki Moskwy, mające na celu ostateczne załamanie ukraińskiej państwowości. Takie są skutki zachodniej polityki niedrażnienia Putina, czyli blokady akcesu Kijowa do UE i NATO. Tymczasem jeśli padnie Ukraina, kolonią Rosji stanie się ponownie Europa Środkowa.

Lis 23, 2021
COVID-19

Lockdowny, czyli klęska strategiczna

Wprowadzenie lockdownu w Austrii to kolejny dowód na to, że cała strategia walki z chińskim wirusem jest oparta na kruchych fundamentach.

Lis 22, 2021
COVID-19

Czy przeciwnicy szczepień wymrą?

„Nasze dane wskazują, że poza globalnym wymieraniem gatunków Ziemia doświadcza ogromnego epizodu zmniejszania się populacji, co będzie miało negatywne kaskadowe konsekwencje dla funkcjonowania ekosystemu i zadań niezbędnych do podtrzymania cywilizacji. Opisujemy to jako „biologiczne unicestwienie”, aby podkreślić obecną skalę trwającego na Ziemi szóstego dużego wymierania.” - ogłosił w 2017 r. Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda na łamach „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Lis 21, 2021
Afganistan

Największe utrapienie talibów: puste skarbce

Kryzys na wschodnich granicach RP może być dopiero przedsmakiem tego, co może czekać Europę w kolejnych miesiącach. Tym razem za sprawą Afgańczyków: przejęcie władzy przez talibów oznacza nie tylko kres - i tak niewielkich - swobód obywatelskich pod Hindukuszem, ale też kryzys humanitarny, bowiem nowy reżim nie ma grosza przy duszy.

Lis 20, 2021
Militaria

Amerykańska broń hipersoniczna w Europie

Stany Zjednoczone błyskawicznie nadrabiają opóźnienia w dziedzinie broni hipersonicznych. W październiku armia USA otrzymała pierwsze systemy LRHW. Pentagon planuje również rozmieszczenie takich jednostek w Europie.  W 2023 r. pociski Dark Eagle pokonają dystans Moguncja - Moskwa z prędkością 17 Mach.

Lis 15, 2021
Kryzys migracyjny

Kiepski finał negocjacji z bandytami

Od ćwierćwiecza Zachód, z niemałym udziałem Polski, grał z Mińskiem w hipokryzję. My udawaliśmy, że wierzymy Łukaszence, jak bardzo chce do Europy ale drogę blokuje mu Putin. W zamian, ku naszej uciesze, dyktator robił psikusy Moskwie, wyciągając zarazem ręce po unijne pieniądze.

Lis 15, 2021
Społeczeństwo

Dlaczego prostytucja powinna być legalna

Hiszpański socjalistyczny rząd zapowiedział, że całkowicie zakaże prostytucji, gdyż jest ona „feminizacją ubóstwa” i „zniewoleniem kobiet”. Można się spodziewać, że tego typu zakaz albo będzie nieskuteczny, albo doprowadzi do wzrostu liczby sfrustrowanych inceli oraz sprawi, że częściej będzie dochodzić do gwałtów.

Lis 5, 2021
USA

Let’s go Brandon!

Minął rok, odkąd Joe Biden został wybrany na prezydenta USA. Akurat w rocznicę tego epokowego wydarzenia Partia Demokratyczna w spektakularny sposób przegrała wybory gubernatora Wirginii, czyli stanu, w którym wygrywała przez ostatnie kilkanaście lat.

Lis 4, 2021
Polwykop

Zostało 6 lat

Rządząca partia ustami przedstawiciela swojej efemerydy, właśnie wczoraj podała datę wyjścia z Unii Europejskiej - rok 2027. Gdzieś w jakiejś rozmowie z dużym portalem, niby marginalna, nie licząca się osoba to powiedziała, niby nic. Czy na pewno? Twardy elektorat dostał informację, działacze wytyczne, reszta macha ręką, że to niewiarygodne, że po co się tym zajmować.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę