Archiwum działu ŚwiatUkraina

Zdrajcy są wśród nas?

Ukraina zmaga się z falą zdrady. To niezaprzeczalny fakt wojny ze szpiegami i kolaborantami nagłaśniany przez media. Niestety świadczy o poważnej skali problemu. Już dziś nasze władze, a zwłaszcza społeczeństwo, powinny wyciągnąć wnioski z ukraińskich doświadczeń. Nie ma wątpliwości, że potencjalni zdrajcy są także wśród nas.

Iran

Nuklearna ruletka, surowcowe szachy

W czwartek 4 sierpnia po raz kolejny przedstawiciele Waszyngtonu i Teheranu zasiedli do negocjacji zmierzających do zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Stawka w tej grze rośnie: w dobie globalnego kryzysu energetycznego wywołanego agresją na Ukrainę i odcięciem Europy od rosyjskich surowców powrót Iranu na rynki to już nie lada gratka.

Tajwan

Ukraina na Pacyfiku: atmosfera wokół Tajwanu gęstnieje

Potencjalna sierpniowa wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA na Tajwanie jest dziś prezentowana jako potencjalny casus belli, prowokujący Chiny do uderzenia na Tajwan. Mało kto jednak wierzy chyba, że odwołanie tej wizyty mogłoby zniechęcić Pekin do ataku na wyspę. Pozostaje mieć nadzieję, że te same powody, które mogą popychać Xi Jinpinga do agresji okażą się jednak czynnikami, które go przed nią powstrzymają.

Inflacja

Kreatywna księgowość rządu Morawieckiego

Miało być kilka procent, a skutecznie zmierzamy w okolice dwudziestu. Inflacja, jak to uwielbiają powtarzać media, „bije rekordy”, a w kwestii prognoz jej pułapu mylili się zarówno szef NBP i członkowie Rady Polityki Pieniężnej, politycy, jak również ekonomiści.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Decydujący cios Rosji zada Izrael?

Konflikt rosyjsko-izraelski nie tylko nabrzmiewa, ale wręcz eskaluje. Stroną agresywną jest Kreml. Czy mocny głos Izraela zada Putinowi cios łaski na globalnej arenie?

Polska scena polityczna

PiS przegrywa ze smartfonami

„Młodzież jest pod bardzo wielkim wpływem smartfonów”. Ale to nie smartfony są problemem PiS, tylko brak oferty dla młodych oraz nieudolność i cwaniactwo partyjnych kadr.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Ukraina oskarża. Zachód się boi. Rosja jak III Rzesza

Według prezydenta Ukrainy Rosja deportowała ponad 2 mln obywateli jego kraju. Czystka etniczna, a taka się dokonuje, stawia Rosję w jednym szeregu z III Rzeszą. Kiedy Zachód skończy z relatywizacją i nazwie przestępstwa Putina po imieniu, czyli zbrodniami przeciwko ludzkości?

Dostęp do broni - Japonia

Paradoks byłych samurajów

Spektakularny zamach na byłego premiera Japonii Shinzo Abe wywołał szok w jego ojczyźnie, ale też za Pacyfikiem, gdzie po serii strzelanin uchwalono Bipartisan Safer Communities Act. Zderzenie dwóch modeli dostępu do broni pokazuje jednak, jak olbrzymia jest luka między Ameryką a Krajem Kwitnącej Wiśni.

Dostęp do broni

Dobrze, że policja nas chroni przed szaleńcami

Policjanci z amerykańskiego miasteczka Uvalde stali się pośmiewiskiem Ameryki. Gdy uzbrojony szaleniec urządzał masakrę w tamtejszej szkole podstawowej, nie spieszyli się oni, by go powstrzymać. Kamery przemysłowe zarejestrowały, jak funkcjonariusze z ekipy SWAT po wejściu do szkoły bez zbytniego pośpiechu nakładali na dłonie płyn antybakteryjny z dozownika. Nie wiem, o co pretensje. Nie potrafili walczyć z uzbrojonym świrem, to przynajmniej powalczyli z pandemią.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę