Archiwum działu Unia Europejska



Trybunał Sprawiedliwości UE

TSUE sojusznikiem frankowiczów

Jedną z największych bolączek frankowiczów jest fakt, że w razie jakiegokolwiek konfliktu sądowego z bankiem muszą zmierzyć się z bardzo mocnym przeciwnikiem – pełnomocnikiem banku. Na szczęście sami mogą także liczyć na wsparcie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stoi za nimi murem, co potwierdzają jego ostatnie orzeczenia.

UE broni się przed chińskimi autami

Chiny zdominują „zieloną” Europę

Unia Europejska ryzykuje wojnę handlową z Chinami, bo nagle zorientowała się, że tańsze auta elektryczne made in China mogą doprowadzić do upadku europejski przemysł motoryzacyjny.

Sztuczna inteligencja: AI Act

AI ciągle na rozdrożu

Tylko od nas ludzi zależy, jak wykorzystamy AI. Czy będzie służyć powszechnemu dobru, czy może obróci się przeciwko niemu?

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich

Akcja – reakcja

Na tę ze strony Komisji Europejskiej nie trzeba było długo czekać

TSUE kontra Lasy Państwowe

Gra o las

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie miał wątpliwości: Polska nie chroni swoich lasów w wystarczającym zakresie, a organizacje ochrony przyrody powinny mieć możliwość kwestionowania przed sądem planów władz dotyczących rozporządzania lasami. Rząd już podniósł lament i zaczął straszyć, że orzeczenie TSUE doprowadzi do paraliżu gospodarki. Czy w tych złowróżbnych proroctwach można znaleźć choć ziarno prawdy? Jedno jest pewne – las bez ludzi przetrwa i poradzi sobie doskonale. My bez lasu… już niekoniecznie.

Czas zimowy

W poszukiwaniu zmienionego czasu

Po co przestawiać zegarki o godzinę na jesieni i wiosną? Bo to kolejny wynalazek, którym świat „uszczęśliwili” Niemcy w czasie I wojny światowej. Uznali, że manewry z przesuwaniem wskazówek zegara pozwolą im zaoszczędzić węgiel w przemyśle. W ślad za nimi poszli Brytyjczycy, a później ten pomysł zaczął być wdrażany w innych krajach.

Polityka energetyczna

Niemiecki socjalizm gazowy

Hubert Kozieł Komisja Europejska chce, by wszystkie kraje Unii „dobrowolnie” schłodziły swoje gospodarki, zmniejszając zużycie gazu o 15 proc., a później zaoszczędzony surowiec „odpłatnie” przekazywali „potrzebującym” państwom. Ma to pozwolić na uratowanie Niemiec z kłopotów, w które same się wpakowały swoją katastrofalną polityką energetyczną.

UE przywraca tranzyt do Kaliningradu

Relatywizacja zbrodni. Czy przegniła UE ma sens?

Pod wpływem nacisków Berlina Unia przehandlowała Litwę za rosyjski gaz. To nie są ekstremistycznie radykalne eurosceptyczne poglądy. To rzeczywistość, w której Europa „zjednoczona” ponoć wspólnymi wartościami dokonuje relatywizacji zbrodni wojennych i ludobójstwa. Trudno, aby w takiej sytuacji nie padło pytanie, czy przegniła Unia ma jeszcze sens?

Klimat

Luksusowa manifestacja troski o Ziemię

Parlament Europejski przegłosował, że w 2035 roku emisje gazów cieplarnianych z silników spalinowych spadną do zera. Na drogach ma nie być już tego typu aut. Do unijnej legislacji wprowadzono jednak wyjątek – emitować CO2 oraz inne wrogie klimatowi gazy będą mogły nadal auta produkowane w liczbie do 10 tys. sztuk rocznie, czyli głownie auta luksusowe, takie jak Ferrari czy Lamborghini. Sponsorzy euro(p)osłów nie będą przecież się rozbijali na autostradach jakimiś chińskimi elektrykami.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę