Polityka energetyczna

Niemiecki socjalizm gazowy

Hubert Kozieł

Komisja Europejska chce, by wszystkie kraje Unii „dobrowolnie” schłodziły swoje gospodarki, zmniejszając zużycie gazu o 15 proc., a później zaoszczędzony surowiec „odpłatnie” przekazywali „potrzebującym” państwom. Ma to pozwolić na uratowanie Niemiec z kłopotów, w które same się wpakowały swoją katastrofalną polityką energetyczną.

Hubert Kozieł
Foto: David Mark | Pixabay

Obecnego kryzysu gazowego nie byłoby, gdyby Niemcy oraz sprzymierzone z nimi „wiodące siły europejskie” nie wydały wcześniej miliardów euro na uzależnienie się od gazu z Rosji. Zamiast obu gazociągów Nord Stream można było zbudować gazociąg Nabucco tłoczący do Europy gaz z Azerbejdżanu lub więcej połączeń gazociągowych z Afryką Północną czy złożami na Morzu Północnym. Zamiast słuchać się nawiedzonych ekoaktywistów, można było też zainwestować w pozyskiwanie gazu z europejskich złóż łupkowych, które są niemal nieruszone. Zamiast zamykać elektrownie nuklearne i zastępować je chińskimi wiatraczkami, można było rozwijać europejskie technologie nuklearne i otwierać nowe reaktory, dające tanią i zeroemisyjną energię. Takie ostrzeżenia płynęły do Berlina i Brukseli od lat. Nikt ich nie słuchał. Przekonywano za to, że rosyjski gaz jest całkowicie bezpieczny i że nie zostanie odcięty z przyczyn politycznych. Teraz Berlin i Bruksela obudziły się z rękami w nocniku i desperacko próbują zaradzić sytuacji.

Weto ich planom wymuszonej solidarności postawiły już kraje Południa. Hiszpania, Włochy i Grecja mają szanse odegrać się na Niemcach za zaordynowaną im terapię szokową podczas kryzysu w strefie euro. „W odróżnieniu od innych krajów, my, Hiszpanie, nie pozwalaliśmy sobie na życie ponad stan w zakresie energii” – tak odpowiedział na propozycję Berlina hiszpański rząd. I choć to rząd socjalistyczny, to akurat w tej sprawie zajął o wiele bardziej wolnorynkowe stanowisko niż Niemcy. No cóż, naród niemiecki jest narodem bogatym. Skoro tak mu zależało na przyjaźni z Rosją i na transformacji energetycznej, to niech teraz ponosi tego koszty. Stać go. A jeśli niemieckim firmom nie podoba się, że będą więcej płacić za gaz, to niech przenoszą produkcję do krajów, w których energia jest tańsza.


Przeczytaj też:

Czy Niemcy naprawdę chcą upadku Putina?

Od początku wojny w Ukrainie niepokój zachodniej opinii publicznej wzbudza postawa Niemiec. Z jednej strony kanclerz Olaf Scholz oficjalnie potępia rosyjską inwazję, ale pojawiają się też wypowiedzi, które bardzo zmiękczają to stanowisko. Trudno się dziwić, skoro dla Rosji gospodarka Niemiec była...

Niemiecka potęga i niemoc

Dla niemieckich elit dużo większym zagrożeniem niż Rosja są obywatele Niemiec, którzy buntują się przeciwko obostrzeniom pandemicznym. Przeciwko nim ściągane są armatki wodne i pojazdy opancerzone. Rosja może natomiast liczyć u niemieckich władz na wsparcie dyplomatyczne i sabotowanie pomocy wojs...

Niemiecka pętla energetyczna

Czasem nie mogę zrozumieć, dlaczego Niemcy uchodzą za ludzi racjonalnych i uporządkowanych. Ich polityka energetyczna jest bowiem jedną wielką tragikomedią.

ESG-inflacja

Sukces ma wielu ojców, a klęska jest sierotą. Tak samo jest z globalną inflacją. Nie przyznają się do jej „ojcostwa” rządy i banki centralne. Wolą zrzucać winę na pandemię i wojnę. No cóż, pandemiczne i wojenne zakłócenia łańcuchów dostaw też były skutkami decyzji (i zaniechań) politycznych. Swoj...

Rosyjska schizofrenia Europy. Gaz czy wspólnotowe wartości?

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami rozdwojenia unijnej jaźni, którą wywołuje stosunek do Rosji. To kolejny przykład szybko postępującej dezintegracji Zjednoczonej Europy. Pod wpływem partykularnych interesów konsumentów gazu wali się fundament demokratycznych wartości, a Unia traci


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę