Archiwum działu KościółZbrodnie na dzieciach w Kanadzie

Papież w Kanadzie – kiedy rzeki nie da się już zawrócić kijem

Najpierw w maju 2021 roku odkryto anonimowy grób ze szczątkami 215 dzieci. Najmłodsze miało dopiero trzy lata. Działka z anonimowym pseudo-cmentarzem znajdowała się na dziedzińcu katolickiego internatu w Kamploos, w kanadyjskiej prowincji Brytyjskiej Kolumbii. W czerwcu tego samego roku na podobne znalezisko z 750 grobami natknięto się w ogrodzie byłego katolickiego internatu w Marieval w Saskatchewan. Powiało grozą. Potomkowie Indian ruszyli na katolickie świątynie. Efekt ich furroru – dewastacje i podpalenia kościołów. Historia zatoczyła koło.

Laicyzacja

Polska niekatolicka

Tylko pozazdrościć Grzegorzowi Hajdarowiczowi niedzielnej sjesty przy kawie z widokiem na leniwie płynący Tag. A pewnie i komfortowego stanu ducha, skoro zamartwia się, co by tu z lizbońskiej idylli napisać, by ze swoim  przekazem dotrzeć do czytelników nad Wisłą. Temat wojenny nie dorównuje tam czytelniczemu zainteresowaniu  wyczynami Igi Świątek, a groźba powrotu COVID-19 jawi się nad Tagiem niczym „odgrzewany kotlet”.   

Watykan

Konklawe i Internet

Czego to ludzie nie wymyślą... Chcesz poznać nazwisko następcy papieża Franciszka na Tronie Piotrowym? Interesuje cię, czy przyszły pontyfikat będzie kontynuacją konserwatywnej wizji Jana Pawła II i Benedykta XVI, czy może Kościół czeka pogłębienie rewolucji obyczajowej Franciszka? Którego z obecnych kardynałów sam wybrałbyś na papieża, gdybyś miał prawo udziału w konklawe? Na te pytania starają się odpowiadać liczne serwisy internetowe.

Kryzys kościoła katolickiego

Ślepa uliczka Kościoła

Ujawniony na dniach casus papieża Benedykta XVI unaocznia, że inicjator samooczyszczenia Kościoła katolickiego z deliktu molestowania seksualnego dzieci i podwładnych przez duchownych sam tkwił w procederze tuszowania. A dziś jego następca gryzie ścianę. Kościół katolicki  zabrnął w ślepą uliczkę.

Spór o Święty Krzyż

Bogu, co boskie. Kościołowi...co natury?

Pomimo złożonych ślubów ubóstwa oraz apelów i próśb ekologów, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej opiekujący się sanktuarium na Świętym Krzyżu nie zrezygnowali ze starań o wyrwanie Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu 1,3 ha terenu. Władza stanęła po ich stronie.

Watykan

Samotnik na szczycie Kościoła

Na Boże Narodzenie niemal instynktownie kierujemy swoje oczy na Watykan. Wszak Kościół katolicki jest depozytariuszem symbolicznej daty urodzenia pańskiego. Tymczasem krótko przed Bożym Narodzeniem A.D. 2021 roku głowa Kościoła świętowała swoje 85 urodziny.

Sekularyzacja

Czy nadal jesteście większością?

Z roku na rok spada religijność Polaków. Dane deklaratywne mówią, że katolików jest nadal wielu, przeczą temu jednak liczby wynikające z „liczenia wiernych” prowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Edukacja

Wychowanie do cnót niewieścich, i co dalej?

Nowy program edukacyjny w polskiej szkole: wychowanie kobiet do cnót niewieścich, walka z zepsuciem duchowym kobiet, przeciwdziałanie rozbudowie pychy i egoizmu kobiet. Wniosek: odbudowa wizerunku matki Polki – kobiety bez prawa głosu, zamkniętej w domu, dbającej tylko o dobro rodziny. W końcu emancypacja kobiet to działanie przeciwko tradycyjnej rodzinie.  I tu aż chce się zaśpiewać słowa piosenki Danuty Rinn: Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy?


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę