Archiwum działu Ochrona zdrowiaAborcja

Rejestr ciąży kobietom

Rejestr ciąż, w sprawie którego rozporządzenie podpisał minister Niedzielski, w normalnym kraju nie jest niczym złym. Niestety w Polsce będzie miał do niego dostęp generalny inkwizytor Zbigniew Ziobro.

Małpia ospa

Małpi Covid

Czy znów rządy zafundują nam lockdowny z powodu jakiejś ezgotycznej choroby? Pojawienie się małpiej ospy w Europie już zaniepokoiło Światową Organizację Zdrowia (WHO), ale jak na razie wygląda na to, że strach przed pandemią będzie dużo mniejszy niż wiosną 2020 r.

Chiny

Gdy wszyscy zapomnieli o lockdownach…

Jeśli myślicie, że pandemia chińskiego koronawirusa się skończyła, to jesteście w błędzie. Covid wrócił do Chin i skłonił pekiński reżim do wprowadzenia drastycznego lockdownu w Szanghaju oraz w kilku innych metropoliach. Tamtejsza władza pokazuje, że jest gotowa zdestabilizować gospodarkę własnego kraju, by wyeliminować nawet najmniejsze ogniska infekcji wirusem, który już wiele miesięcy temu przestał być zabójczy.

COVID-19

Zawieszenie broni z koronawirusem

Rząd znalazł sposób na uratowanie budżetu NFZ poważnie nadszarpniętego przyjęciem ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy. Z dniem pierwszego kwietnia odwołał COVID. Do spodu.

COVID-19

Powrót do normalności

Dania to kolejne europejskie państwo, które znosi ograniczenia związane z pandemią COVID-19, mimo że notuje rekordowe przyrosty zakażeń wariantem Omikron. Rząd tego kraju przyjął założenie, że choroba wchodzi w końcową fazę epidemiczną.

COVID-19

Pozytywny test covidowy kupię

– Dzień dobry, mamy pacjenta z powikłaniami po COVID-19. Czy macie wolne miejsca na oddziale pulmonologicznym? - pyta specjalista ruchu chorych jednego z mazowieckich szpitali.– Jaki wynik testu? - słyszy w odpowiedzi.– Negatywny.– Niestety, cały oddział został przekształcony został na covidowy.

COVID-19

Milionowa dawka przypominająca

Jak na razie wariant Omikron zabił mniej ludzi niż Alec Baldwin. Okazał się na tyle łagodny, że część ekspertów widzi w nim naturalną szczepionkę, zapewniającą ozdrowieńcom naturalną odporność niewielkim kosztem. Inni zawodowi medycy przekonują jednak, że mimo wszystko powinniśmy się przed nim chronić, przyjmując trzecią dawkę przypominającą. A jak pojawi się nowy, jeszcze bardziej łagodny wariant, to sięgnąć po czwartą. A później po piątą… I tak co kilka miesięcy.

COVID-19

Czy Chińczycy przyszykowali się na epidemię COVID-19?

Rząd ChRL szykował się do walki z epidemią lokalną covid-19 już w maju 2019 roku. Takie wnioski nasuwają się po  przeczytaniu raportu międzynarodowej grupy analizującej zamówienia publiczne w Wuhan, gdzie w grudniu 2019 roku oficjalnie zaczęła się pandemia, która pochłonęła życie milionów ludzi na całym świecie

Zdrowie

Nie tylko COVID­-19

Większość znaczących w Polsce serwisów informacyjnych każdego dnia informuje nas ze zdumiewającą skrupulatnością o liczbie nowych zachorowań i zgonów na Covid-19. Są to dane o tyle niepewne, że nie obejmują znacznej liczby osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub nie zgłaszają się na testy i chorują w domach. To nieuwzględnienie osób bezobjawowych powoduje, że statystycznie Covid-19 wydaje się być znacznie bardziej groźny niż jest w rzeczywistości.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę