Archiwum działu Ochrona zdrowiaCOVID-19

Pozytywny test covidowy kupię

– Dzień dobry, mamy pacjenta z powikłaniami po COVID-19. Czy macie wolne miejsca na oddziale pulmonologicznym? - pyta specjalista ruchu chorych jednego z mazowieckich szpitali.– Jaki wynik testu? - słyszy w odpowiedzi.– Negatywny.– Niestety, cały oddział został przekształcony został na covidowy.

COVID-19

Milionowa dawka przypominająca

Jak na razie wariant Omikron zabił mniej ludzi niż Alec Baldwin. Okazał się na tyle łagodny, że część ekspertów widzi w nim naturalną szczepionkę, zapewniającą ozdrowieńcom naturalną odporność niewielkim kosztem. Inni zawodowi medycy przekonują jednak, że mimo wszystko powinniśmy się przed nim chronić, przyjmując trzecią dawkę przypominającą. A jak pojawi się nowy, jeszcze bardziej łagodny wariant, to sięgnąć po czwartą. A później po piątą… I tak co kilka miesięcy.

COVID-19

Czy Chińczycy przyszykowali się na epidemię COVID-19?

Rząd ChRL szykował się do walki z epidemią lokalną covid-19 już w maju 2019 roku. Takie wnioski nasuwają się po  przeczytaniu raportu międzynarodowej grupy analizującej zamówienia publiczne w Wuhan, gdzie w grudniu 2019 roku oficjalnie zaczęła się pandemia, która pochłonęła życie milionów ludzi na całym świecie

Zdrowie

Nie tylko COVID­-19

Większość znaczących w Polsce serwisów informacyjnych każdego dnia informuje nas ze zdumiewającą skrupulatnością o liczbie nowych zachorowań i zgonów na Covid-19. Są to dane o tyle niepewne, że nie obejmują znacznej liczby osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub nie zgłaszają się na testy i chorują w domach. To nieuwzględnienie osób bezobjawowych powoduje, że statystycznie Covid-19 wydaje się być znacznie bardziej groźny niż jest w rzeczywistości.

COVID-19

Przymus szczepień covidowych – niebezpieczny precedens

Zaszczepiłem się przeciwko Covid-19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Nie żałuję tego, bo nie doświadczyłem żadnych skutków ubocznych, a uzyskanie paszportu szczepionkowego bardzo mi ułatwiło wakacje. (Uniknąłem wepchnięcia do nosa jakiegoś wadliwego testu made in China, który mógłby wskazać, że jestem bezobjawowo zainfekowany wirusem made in China.)

COVID-19

Szczepienia powinny być obowiązkowe

Ograniczeniem wolności nie jest obowiązek szczepień, tylko tolerowanie niezaszczepionych. Pamiętaj: „Twój nos zaczyna się tam, gdzie kończy się moja pięść”, choć w tym przypadku raczej: twój Covid-19 sięga tam gdzie zaczyna się mój organizm.

COVID-19

Apartheid szczepionkowy

Kto by się spodziewał jeszcze dwa lata temu, że ludzkość podzieli się nam według stosunku do szczepień na covid-19. Kiedyś ludzie dzielili się na panów i  niewolników, szlachtę i kmieciów, białych i czarnych, komunistów i kapitalistów etc. A teraz? Na tych z kodem QR i całą resztę drugiej kategorii.

COVID-19

Sputnik V – szczepionka życia czy broń biologiczna?

Terminy – szczepionkowa dyplomacja - a według prezydenta Francji Emanuela Macrona, nawet – szczepionkowa wojna – na trwałe weszły do słownika polityki i mediów. Jednak, czym innym jest traktowanie wakcyny jako instrumentu geopolitycznej konkurencji, a czym innym jako śmiercionośnej broni. Polem rosyjskiego poligonu biologicznego została Syria.

COVID-19

Czy powinniśmy szczepić dzieci przeciw COVID-19?

Szczepionek brakuje w biednych krajach nawet dla grup wysokiego ryzyka. Tymczasem kraje bogate podejmują kontrowersyjne decyzje o szczepieniu dzieci, które łagodnie przechodzą zarażenie.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę