Boże Narodzenie 2023

Spokojnych Świąt!

Szanowni Czytelnicy!

W tych niezwykłych czasach, gdy blask świąt przeplata się z cieniem globalnych wyzwań, pragniemy przekazać Wam nasze najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju i wszelkiej pomyślności. Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji, wspólnego przebywania i przemyśleń na temat tego, co najważniejsze. W tym roku, kiedy nasze społeczeństwo i świat stoją w obliczu wyjątkowych prób, te momenty są cenniejsze niż kiedykolwiek.

Marta Narocka-Harasz
Foto: Adobe Firefly

Ostatnie dni przyniosły dynamiczne zmiany na polskiej scenie politycznej, stawiając nas w samym sercu debaty o wolności słowa i prawdzie. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, wierząc, że media publiczne odzyskają niezależność, stając się bastionem prawdy, nie zaś narzędziem partyjnej propagandy. Święta to czas, gdy szczególnie powinniśmy dążyć do wzajemnego zrozumienia i szacunku, nawet wobec głębokich różnic.

Obserwując wydarzenia na świecie, ze szczególną troską te na Bliskim i najbliższym wschodzie, gdzie wojny w Izraelu i Ukrainie nie ustają, pragniemy wysłać przesłanie pokoju i solidarności. Życzymy, aby te trudne czasy były zarzewiem dialogu i zrozumienia między narodami, a świąteczny czas przyniósł chwilę oddechu od niepokojów.

Celem portalu Liberfor jest dostarczanie treści, które pobudzają do myślenia i inspirują do pozytywnych zmian. W tych świątecznych dniach pragniemy, aby nasze słowa były dla Was źródłem nadziei i refleksji. Niech będą przypomnieniem o sile wspólnoty i możliwościach, które niesie ze sobą każdy nowy dzień.

Składając Wam te życzenia, chcemy podkreślić, jak niezmiernie ważne są zdrowie, spokój ducha i harmonia. Niech te święta będą okazją do wyciszenia, odnalezienia wewnętrznej siły i wiary w lepsze jutro. Niech czas spędzony z najbliższymi przyniesie Wam radość, ukojenie i optymizm.

Z najlepszymi życzeniami,
Redakcja Liberfor


Przeczytaj też:

Boże Narodzenie lub Dzień Słońca Niezwyciężonego

Narodziny tego święta są równie burzliwe jak dzieje chrześcijaństwa, a w samych obchodach tradycje pogańskie odbijają się wyjątkowo wyraźnie.

Czas godów radosny

Pierwsi chrześcijanie nie przywiązywali wagi do miejsca i czasu narodzin Jezusa Chrystusa. Dla nich najważniejszym wydarzeniem było odkupienie świata przez śmierć i zmartwychwstanie Zbawiciela. Pierwsze obchody Bożego Narodzenia miały miejsce dopiero 300 lat po jego ziemskiej wędrówce.

Święty Mikołaj czy Santa Claus?

Dzisiaj nie potrafimy wyobrazić sobie Bożego Narodzenia bez prezentów, które tradycyjnie przynosi nam pod choinkę Święty Mikołaj. Niektórzy historycy są skłonni uważać, że ta sympatyczna tradycja została zapożyczona z rzymskich Saturnaliów, w czasie których dawano sobie upominki, albo nawiązuje d...

Kapuściane święto

Wigilia to czas przygotowania duszy do przeżywania świąt. Służy temu umartwienie ciała. W naszej tradycji wiąże się nie z głodówką, jaka była popularna w zachodniej Europie, lecz ze spożywaniem postnych potraw.

List do świętego Mikołaja

Kiedyś jak nie było – to nie było. Teraz jak jest – to może nie być. Problem stanowi nadmiar. Tak można określić zmianę dotyczącą prezentów pod choinkę, gdzie chcą zaistnieć największe gwiazdy świata.

Bigos jest Polakiem

Ze wszystkich potraw, które dzięki polskiej sztuce kulinarnej trafiły do światowego dziedzictwa smaków, najbardziej znany jest bigos. Oczywiście ten z mięsem, a nie jego podła wigilijna namiastka.

Skąd wzięło się angielskie słowo „Christmas”?

Nie tylko data narodzin Zbawiciela od początku mocno dzieliła chrześcijan. Także sposób obchodzenia tego święta budził kontrowersje. W 1038 r. Boże Narodzenie zawitało na dwór angielski, gdzie oficjalnie nadano mu staroangielską nazwę Cristes Maesse – Msza Chrystusa. Blisko 100 lat później nazwę ...

Kim jesteś, Święty Mikołaju?

Ubrany na czerwono starzec z długą białą brodą rozwożący po świecie prezenty w zaprzężonych w renifery saniach lecących po niebie  stał się globalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia, a zwłaszcza ich materialnego aspektu. Ten chrześcijański święty głęboko przeniknął do popkultury również w k...

Dana Browna hipoteza o pochodzeniu Bożego Narodzenia

Narodziny tego święta są równie burzliwe jak dzieje chrześcijaństwa, a w samych obchodach tradycje pogańskie odbijają się wyjątkowo wyraźnie.

Lukrowane kolędy i inne koszmary

Czas świąt ma nas przenieść myślami do krainy dzieciństwa. Szykowanie się nań to jednak okres morderczych przygotowań okraszonych tłustymi skwarkami świątecznych melodii.

Majonezowy sztorm

Istnieją tysiące koncepcji, jak nakarmić gości i domowników w czasie świąt. Jest jednak pewien klasyk, który z całą pewnością zagości na niemal wszystkich stołach w Polsce.

Tajemnica Trzech Magów

To, że w Wigilię wielu z nas może cieszyć się prezentami, jest bezpośrednim nawiązaniem do opowieści o Trzech Królach zawartej w Nowym Testamencie. Pierwotnie zwyczaj dawania prezentów był bowiem kultywowany 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, będące jednym z najstarszych świąt chrześcijań...

Gwiazdka po polsku

Pierwsi chrześcijanie nie przywiązywali wagi do miejsca i czasu narodzin Jezusa Chrystusa. Dla nich najważniejszym wydarzeniem było odkupienie świata przez śmierć i zmartwychwstanie Zbawiciela. Pierwsze obchody Bożego Narodzenia miały miejsce dopiero 300 lat po jego ziemskiej wędrówce. Jeszcze pó...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę