Rosja - kryzys ukraiński

Wojny nie da się uniknąć

Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze. Rosji opłaca się zająć Donbas, nawet kosztem krytyki ze strony międzynarodowej opinii publicznej. Ten region nigdy nie może wrócić pod kontrolę Kijowa – tak myślą na Kremlu.

Czterech anonimowych urzędników administracji prezydenta Bidena potwierdziło dzisiaj redakcji dziennika The New York Times, że zapowiedziane wycofanie wojsk rosyjskich spod granicy z Ukrainą jest celowym podstępem, by wprowadzić Stany Zjednoczone i inne państwa NATO w błąd.

Justyna Olszewska
Foto: Andreykr | Dreamstime.com
Po analizie danych wywiadowczych prezydent Biden ostrzega, że rosyjski atak na Ukrainę nastąpi w ciągu „kilku następnych dni”.

Wczoraj media pokazywały nagranie video wyjeżdżającego z Krymu długiego pociągu przewożącego rosyjskie czołgi. Nagranie, wykonane prawdopodobnie na zlecenie kremlowskich propagandystów, miało przekonać międzynarodową opinię publiczną, że do wojny na pewno nie dojdzie, a Zachód jest jedynie ogarnięty zimnowojenną histerią. Czterech wysokich rangą urzędników amerykańskiego rządu federalnego uważa, że uspokojenie nastrojów jest jedynie ciszą przed burzą. Zgromadzone pod granicą siły rosyjskie są w pełni wystarczające do przeprowadzenia błyskawicznej inwazji na Ukrainę. Z kolei dane wywiadowcze, na które powołuje się Washington Post wskazują także na nasilającą się wymianę ognia między separatystami i wojskami Ukraińskimi w Donbasie. Tam już od dawna trwa regularna wojna, choć uzbrojeni rosyjscy żołnierze, nazywani przez media zachodnie „zielonymi ludzikami” (ze względu na brak dystynkcji wojskowych na mundurach ani innych wyróżników, które pozwalałyby na określenie ich przynależności państwowej) domagają się wsparcia regularnych sił ofensywnych.

Chodzi także o jak najszybsze uspokojenie sytuacji w regionie, który może sam sfinansować koszty inwazji i wojny. Walki toczą się przecież o Donieckie Zagłębie Węglowe, w skrócie nazywane Donbasem. A jest to najbardziej uprzemysłowiony region Ukrainy, o największej gęstości zaludnienia. Region ten jest szczególnie bogaty w złoża węgla kamiennego, rtęci i soli kamiennej. Dzięki zapleczu surowcowemu jest zagłębiem hutniczym i centralnym ośrodkiem ukraińskiego przemysłu ciężkiego. Tam produkowany jest tabor kolejowy, sprzęt hutniczy, maszyny i do niedawna tam też był główny ośrodek produkcji zbrojeniowej Ukrainy. Utrata Donbasu, czyli okręgów: donieckiego, ługańskiego i rostowskiego jest szczególnie dotkliwa dla gospodarki ukraińskiej.

Po co regularna wojna, skoro można prowadzić wojnę partyzancką. Otóż to nie jest dobre dla interesów. Kreml nie musi utrzymywać finansowo separatystów, ponieważ prowadzą oni wojnę za pieniądze ze sprzedaży donbaskiego węgla (głównie antracytu), który trafia na rynki europejskie z fałszywymi papierami. Podobno niezmiennie każdego dnia olbrzymie pociągi wyładowane węglem odjeżdżają z donbaskich kopalń. Gdzie trafiają? Do rosyjskich punktów przeładunkowych, skąd już „zalegalizowane” jako węgiel rosyjski są wysyłane między innymi do krajów Europy środkowej. W ten oto sposób my sami opłacamy separatystów rosyjskich, którym żyje się całkiem dobrze.

Zupełnie inaczej wygląda jednak życie mieszkańców dwóch separatystycznych republik. Tu panuje bieda, co najlepiej widać w okupowanym Doniecku. Stąd też kwitnie nielegalny handel kopalinami. Podobno tonę węgla można kupić już za 120 dolarów, z gwarancją, że znajdzie się ona do odbioru na granicy polsko-białoruskiej jako legalny węgiel z Rosji. Warto przy tym zaznaczyć, że w 2020 r. sprowadzono z do Polski z Rosji 9,44 mln ton węgla. Ile z jego sprzedaży zasiliło prorosyjskich separatystów i tzw. zielonych ludzików?

Na to pytanie zapewne nigdy nie poznamy odpowiedzi. Dlaczego zatem Rosja chce formalnie zając ten bezpański obszar? Zapewne dlatego, że wojna coraz bardziej psuje interesy w tym regionie. Coraz trudniej jest wydobywać surowce i sprzedawać pod ostrzałem. Przeciętny doniecki górnik zarabia niecałe 150 dolarów miesięcznie i nieustannie lęka się o życie. Stabilizacja, nawet kosztem inwazji, jest niezbędna.

Kiedyś Stalin wskazał swoim generałom na mapie Śląsk i powiedział krótko: „złoto”. To oznaczało, że należy ten region zająć za wszelką cenę z jak najmniejszym zniszczeniem infrastruktury przemysłowej. Teraz to samo mówi zapewne o Donbasie Władimir Putin.

Oderwanie tego regionu od Ukrainy i przyłączenie do Rosji jest po prostu opłacalne finansowo. Odcina Ukrainę od ogromnego zaplecza surowcowego, energetycznego i przemysłowego, bez którego nigdy nie będzie w stanie rozwinąć się w silne gospodarczo i militarnie mocarstwo tego rejonu Europy.

Rosjanie wiedzą, że jeżeli teraz się tego nie zrobi, to wcześniej czy później Ukraina odzyska kontrolę nad Donbasem.   


Przeczytaj też:

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie

Dowody przedstawione przez Ukrainę Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości jednoznacznie wskazują na masowe zbrodnie popełnione przez rosyjskich okupantów Krymu i Donbasu.

Nie drażnić Rosji, czyli samotność Ukrainy

W cieniu imigracyjnego kryzysu na polskiej granicy rozgrywa się dramat. Od września Kijów samotnie odpiera hybrydowe ataki Moskwy, mające na celu ostateczne załamanie ukraińskiej państwowości. Takie są skutki zachodniej polityki niedrażnienia Putina, czyli blokady akcesu Kijowa do UE i NATO. Tymc...

Joe Biden. Głupiec czy wyrachowany cynik?

Rozmowa Bidena z Putinem na warunkach Kremla to głupota świadcząca o totalnej niekompetencji obecnej administracji. Zapowiedź kontynuacji dialogu z Moskwą bez Ukrainy i państw NATO (szczególnie wschodniej flanki) to zdrada. Tyle, że równocześnie Biden ogłasza wielki „powrót USA na globalną arenę”...

Nie chodzi o wojnę, ale o pieniądze

Rzadko kiedy wojny wybuchają bez sensu. I rzadko bywają wyłącznie efektem skrzywionej psychiki jakiejś, nawet najwybitniejszej, jednostki. Wola wojny musi tkwić w zbiorowości. Naród, społeczeństwo (lub jego ważna część) musi jej chcieć, być do niej przekonane. A takie przekonanie wyrabia się, tłu...

Czy Ukrainie można pomóc?

Rozważania o groźbie wybuchu rosyjsko-zachodniej wojny tak rozgrzały emocje, że media zgubiły kompletnie przyczynę napięcia. Mediów nie interesuje, co się dzieje na Ukrainie. A dzieje się źle, dlatego warto zapytać, czy Ukrainie można pomóc, jeśli Ukraińcy nie są w stanie pomóc sobie.

Sanacja ZSRR i dobre interesy Kremla

Od kilku tygodni straszy się nas rosyjską inwazją na Ukrainę. Sytuacja rozkręca się z dnia na dzień, atmosfera strachu narasta, a media mają nowy temat w miejsce oklepanej już pandemii.  Politycy robią groźne miny, wojskowi budzą się z letargu, a miejsce covidowych ekspertów przejmują przed ...

Rosyjska agresja. Dlaczego teraz?

Po wpływem alarmujących informacji o możliwej napaści Rosji na Ukrainę, wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego Putin grozi wojną akurat teraz?

Nie bójmy się Putina, tylko samych siebie

W ostatnich dniach Zachód ściga się w deklaracjach wspólnego poparcia dla Ukrainy zagrożonej rosyjską agresją. Politycy UE powtarzają jak mantrę: – W przypadku ataku Moskwę czekają bardzo poważne konsekwencje. Nic jednak nie wskazuje, że Kreml potraktował ostrzeżenia poważnie.  

Rosyjska schizofrenia Europy. Gaz czy wspólnotowe wartości?

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami rozdwojenia unijnej jaźni, którą wywołuje stosunek do Rosji. To kolejny przykład szybko postępującej dezintegracji Zjednoczonej Europy. Pod wpływem partykularnych interesów konsumentów gazu wali się fundament demokratycznych wartości, a Unia traci

Cywilizacyjna oferta Putina

Podczas wywiadów dla czołowych tytułów i telewizji świata Władimir Putin stale podkreśla, że Rosja jest wprawdzie samobytną cywilizacją, ale z racji bliskiego pokrewieństwa wniosła ogromny wkład w kulturę Zachodu, budując tym samym wspólny fundament jednej Europy. Dla Putina aksjomat konwergencj...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę