Polityka energetyczna

Nadmiarowe zyski?

Mateusz Morawiecki krytykuje Norwegów, że zarabiają na ropie. Zapomniał jednak skrytykować polskie firmy, które robią to samo. Zapomniał też o sobie.

Tomasz Nowak
Foto: Gints Ivuskans | Dreamstime.com

W 1972 r. Norwedzy powołali do życia państwowy koncern naftowy Statoil. Kapitał założycielski wynosił zaledwie 5 mln koron norweskich (ok. 770 tys. dol.). Założyciele firmy nie mieli jednak pojęcia jak wydobywać ropę. Wikingowie nigdy tego nie robili. Do pomocy zaprosili wiec największe światowe koncerny – głównie amerykańskie. Jednocześnie Arve Johnsen, pierwszy szef Statoil, „na uszach stawał”, aby jak najszybciej przejąć od zagranicznych firm wiedzę potrzebną do prowadzenia eksploatacji złóż. Później wystarczyło pozbyć się konkurentów. W ten sposób dochód z ropy i gazu stał się własnością całego narodu. To dzięki niemu każdy nowo narodzony mieszkaniec kraju staje się właścicielem funduszu emerytalnego, który jest częścią wspólnego dobra, jakim są złoża surowców energetycznych. To nie państwo konsumuje zyski, są one własnością każdego z niespełna 5,5 mln obywateli.

Tymczasem Mateusz Morawiecki w charakterystycznym dla siebie stylu postanowił skrytykować Norwegię. Stwierdził, że Norwegowie „żerują na tym, co się dzieje” i zarabiają na wysokich cenach paliw kopalnych. Na Ogólnopolskim Kongresie Dialogu Młodzieżowego stwierdził, że: „same tylko nadmiarowe zyski, przepraszam, przekraczające średnioroczną z ostatnich lat, o tak powiedzmy precyzyjnie, zyski z ropy i gazu małego pięciomilionowego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą 100 mld euro”. Chodziło mu zapewne o to, że każdy Norweg zarobi circa 18 000 dolarów, które mógłby potencjalnie przepisać na Panią Morawiecką.

W tym samym czasie prezes Daniel Obajtek zapytany przez dziennikarzy Radia Zet o zyski Orlenu odpowiada mętnie, że: „zysk operacyjny z handlu detalicznego mamy taki sam w pierwszym kwartale 2022 r. jak w pierwszym kwartale 2021 r.. To dowód, że koncern nie łupi konsumentów”. Pytanie o kwoty zbywa stwierdzeniem o tajemnicach firmy. Wiadomo jednak, że w pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała zysk netto w wysokości 2,8 mld zł – to o głupi 1 mld zł więcej niż rok wcześniej. Czy to oznacza, że obniżony VAT tak bardzo poprawił koniunkturę na stacjach benzynowych, gdzie cena paliwa po raz kolejny zbliża się do 8 zł za litr? Bo przecież niemożliwe aby państwowy gigant żerował na tym, co się dzieje. To byłoby absurdalne i nieuzasadnione stwierdzenie. Jednocześnie Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa osiągnęła ponad 4 mld zł zysku w pierwszym kwartale. Tu również nikt nie podejrzewa, że wygenerowały je kilkudziesięcioprocentowe podwyżki opłat za paliwo. Przecież nasze państwo nie żeruje na własnych obywatelach. Udowodniło to, obniżając stawkę VAT do zera.

O nadmiarowych zyskach czy spekulowaniu gruntem nie możemy też mówić w przypadku historii związanej ze sprzedażą działki w przededniu wojny w Ukrainie przez państwo Morawieckich. Przecież kilkanaście milionów zysku na działce kupionej od księdza nie jest nadmiarowe, tylko zwyczajnie im się należały.


Przeczytaj też:

Trzej muszkieterowie i wicepremier

Rosyjska inwazja coraz mocniej uderza w cywilów. Przewidział to już kilka dni temu generał Skrzypczak, który stwierdził, że Rosja traci możliwości ofensywne i w związku z tym skupi się na ostrzeliwaniu celów. W związku z tym najeźdźcy ostrzeliwują domy mieszkalne, osiedla, szpitale i szkoły, któr...

Tarcza rządowa, wersja 7128

Nasz rząd podjął decyzję o rządzeniu tarczami, czyli łataniu dziur. Co zrobić, skoro Polski Ład i Dobra Zmiana są dziurawe jak rzeszoto?

ESG-inflacja

Sukces ma wielu ojców, a klęska jest sierotą. Tak samo jest z globalną inflacją. Nie przyznają się do jej „ojcostwa” rządy i banki centralne. Wolą zrzucać winę na pandemię i wojnę. No cóż, pandemiczne i wojenne zakłócenia łańcuchów dostaw też były skutkami decyzji (i zaniechań) politycznych. Swoj...

Trzej (i pół) królowie w Kijowie

Wizyta trzech premierów (i jednego wicepremiera) W Kijowie przypomina mi odwiedziny trzech królów w stajence betlejemskiej. Wtedy też święty Józef na widok przywiezionych darów, mirry, kadzidła i złota, musiał z irytacją szepnąć Marii do ucha: co za idioci, czy nie mogli przywieźć ze sobą pieluch...

Ratujmy się przed węglem

"Węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować" – oświadczył podczas swojego expose premier Mateusz Morawiecki. To założenie okazuje się dzisiaj katastrofalne w skutkach, i to nie tylko dla naszej energetyki, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Rosyjska schizofrenia Europy. Gaz czy wspólnotowe wartości?

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami rozdwojenia unijnej jaźni, którą wywołuje stosunek do Rosji. To kolejny przykład szybko postępującej dezintegracji Zjednoczonej Europy. Pod wpływem partykularnych interesów konsumentów gazu wali się fundament demokratycznych wartości, a Unia traci

Radosna twórczość ministra Sasina

„Obniżka wchodzi od dziś” – tak Jacek Sasin zakończył swojego tweeta z 14 stycznia, dotyczącego „zlecenia” PGNiG działań, które doprowadzą do obniżki o jedną czwartą cen gazu dla odbiorców biznesowych.

Pieniądze wyrzucone w błoto

Oblepienie polskich miast billboardami z kampanią dotyczącą cen energii kosztowało już 12 milionów złotych. A będzie kosztowało więcej, gdyż niezrażeni przedstawiciele organizatora kampanii, Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, zapowiadają dalszy ciąg tej „akcji informacyjnej”.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę