Prawym okiem

Sprawiedliwy wiek emerytalny?

Niemal wszyscy zdają sobie sprawę, że polski publiczny system emerytalny jest przestarzały, nieefektywny i pełen absurdów. Jest on też seksistowski. Dyskryminuje bowiem mężczyzn.

Hubert Kozieł
Foto: Pixabay | Pexels

Średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 71,8 lat. W przypadku kobiet wynosiła ona w 2021 r. 79,7 lat. Wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat, a dla kobiet 60 lat. Łatwo jest więc policzyć, że kobieta średnio spędza na emeryturze 19,7 lat, a mężczyzna tylko 6,8 lat. W wyniku tego emerytury wypłacane mężczyznom są średnio wyższe niż kobietom, ale emerytury kobiet i tak kosztują nas więcej. Państwo musi im bowiem wypłacać świadczenia średnio trzy razy dłużej niż mężczyznom. Za ten kobiecy przywilej emerytalny płacimy wszyscy.

Niektórzy argumentują, że kobiety zasługują na to, by przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, bo ich organizmy są osłabiane rodzeniem i wychowywaniem dzieci. Skoro jednak macierzyństwo jest aż tak wyniszczające, to czemu żyją średnio prawie o osiem lat dłużej od mężczyzn? Współczesna nauka często podkreśla, że organizmy kobiet są pod wieloma względami silniejsze od męskich. Kultura masowa przekonuje natomiast dziewczynki, że mogą osiągnąć wszystko to, co chłopcy. XIX wiek się skończył. Skoro kobieta może być prezeską wielkiej firmy, szefową rządu czy zawodową bokserką, to równie dobrze może przechodzić na emeryturę w tym samym wieku, co mężczyźni. Zwłaszcza że takie rozwiązanie od dawna obowiązuje już w wielu postępowych krajach. W szczycącej się swoimi feministycznymi tradycjami Islandii wszyscy idą na emeryturę w wieku 67 lat. Tak samo jest w Norwegii, Włoszech czy w Grecji. W lewicowej Hiszpanii wiek emerytalny dla obu płci to 66 lat, tak samo jak w Wielkiej Brytanii. W równościowej Szwecji wynosi on 65 lat. Dyskryminacyjne rozwiązanie 65-60 obowiązuje natomiast, oprócz Polski, w: Argentynie, Austrii, Chile, w Gruzji, na Kubie i w Serbii. Na końcu tabeli znajdują się komunistyczne Chiny, gdzie mężczyźni mogą iść na emeryturę w wieku 60 lat, kobiety pracujące umysłowo w wieku 55 lat, a pracujące fizycznie już w wieku 50 lat. Oczywiście chińskie emerytury nie są szczególnie wysokie, ale społeczeństwo ChRL szybko się starzeje i tak niski wiek emerytalny będzie dla kraju coraz większym ciężarem.

Różnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć jest już też przeżytkiem z innego powodu: ze względu na sukcesy ruchu trans. Urzędowa zmiana płci w krajach Europy Zachodniej jest coraz łatwiejsza. Często jej warunkiem jest jedynie deklaracja, że ktoś się „czuje kobietą”. Kiedyś ten trend dojdzie też do Polski, a wówczas wielu mężczyzn przed 60-tką będzie deklarowało, że chce by ich uznawać za kobiety. Wielkim paradoksem jest więc to, że Zjednoczona Prawica, obniżając kobietom wiek emerytalny, zbudowała grunt pod przyszłą ofensywę gender w Polsce.


Przeczytaj też:

Pobór i prawdziwa równość płci

Jestem zwolennikiem równości. Dlatego uważam, że kobiety powinny być powoływane do służby wojskowej na takich samych zasadach, jak mężczyźni. Jak równość, to równość. 

Jak ci się tak podobają kamasze, to sama je załóż

Na podstawie ustawy o obronie ojczyzny dwieście tysięcy osób ma zostać wysłane na obowiązkowe miesięczne szkolenia. Oczywiście w większości dotknie to osób, które odbyły szkolenia i w jakiś sposób były już związane z wojskiem, ale – jak widać – nie tylko ich. Listy z wezwaniami już ruszyły do dom...

Budujemy PRL-bis

Niepokoi mnie fala populizmu, jaka przetacza się wśród szeregów opozycji antypisowskiej. Czterodniowy tydzień pracy; utrzymanie, a może nawet zwiększenie programów z gatunku 500 plus; trzynasta i czternasta emerytura czy coraz częściej pojawiająca się koncepcja emerytury obywatelskiej to już nie ...

Rejestr na emerytury to żadne bzdury

Projekt przewidujący utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) nabiera rumieńców. Celem przedsięwzięcia ma być zachęcenie społeczeństwa do większego wysiłku w kierunku gromadzenia oszczędności na starość. Czy inwestycja w takiej formie spełni swoją rolę i odniesie sukces?

Emerytura jak matura?

Ekonomiści i doradcy finansowi bezlitośnie przypominają: o emeryturze trzeba myśleć od samego początku swojej ścieżki zawodowej, a najlepiej już na etapie szkolnej edukacji. Czy rzeczywiście takie podejście jest właściwe? Przecież żyjemy także tu i teraz. Teraźniejszość jest czymś pewnym i namaca...

Fundusz Kościelny najwyższy w historii. Czas by się z nim pożegnać

Jak podaje Rzeczpospolita, Fundusz Kościelny osiągnął w zeszłym roku rekordową wysokość.

Chcesz rozśmieszyć państwo? Opowiedz mu o swoich planach

A najlepiej – o emerytalnych. „Opiekuńcze” państwo po raz kolejny uznało, że lepiej niż nierozgarnięty obywatel wie, czego ten będzie potrzebował na starość.

Czy starość musi być z piekła rodem?

Dane statystyczne są bezlitosne - pomimo agresywnie forsowanej przez rząd „polityki prorodzinnej”, depopulacja Polski nadal postępuje, a wskaźnik demograficzny nie skoczył w górę. Widmo głodowej emerytury oraz bycia skazanym na innych nadal krąży więc nad tysiącami przyszłych seniorów. Czy nie ma...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę