Warszawa

Po co nam Straż Miejska?

Reprezentacyjne ulice Warszawy, takie jak Chmielna czy południowy odcinek Marszałkowskiej, wyglądają jak slumsy. Piękne architektonicznie gmachy są mocno posprejowane. Nie widać, by Straż Miejska robiła cokolwiek w tej sprawie.

Hubert Kozieł
Graffiti, ul. Domaniewska 22, Warszawa. Foto: Qkiel, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Warszawskie Śródmieście to miejsce, w którym roi się od modnych klubów, kawiarni oraz restauracji. Jest tam również mnóstwo kamer monitoringu. A mimo to mury i witryny przy reprezentacyjnych ulicach są tam często pokryte różnymi idiotycznymi bazgrołami. Sprejujące bezmózgi czują się bezkarnie. Straż Miejska jakoś ich nie ściga za wandalizm. No bo przecież ganiając za chuliganami, można się zmęczyć! A potem jeszcze trzeba wypełniać papierki. Miejscy strażnicy robią więc tylko to, w czym są dobrzy. Wlepiają mandaty i nakładają blokady na koła za nieprawidłowe parkowanie. Spróbuj się spóźnić 5 minut z przedłużeniem biletu parkingowego, a znajdziesz mandat za wycieraczką. Takiej sprawności Straży Miejskiej nie możemy się jednak doczekać w walce z bezmózgami dewastującymi nasze miasto.

Problemem wandalizmu jakoś też się nie zajmują aktywiści miejscy. Wszak wiadomo, wandale to grupa „wykluczona”, która musi się wyszumieć. Co innego kierowcy. Dla posiadaczy „blachosmrodów” nie powinno być litości! Niedawno na Grochowie została zamknięta rodzinna kwiaciarnia działająca od 40 lat. Jednym z powodów zakończenia działalności przez nią była nadgorliwość rowerowego aktywisty. Codziennie dzwonił do Straży Miejskiej, by zgłosić jej, że samochód dostawczy parkuje na chodniku obok kwiaciarni. Sypały się więc kary i kontrole. Teraz kwiaciarnia wyprowadzi się z tego pawilonu. Jej miejsce być może zajmie kolejny kebab czy sklep Alkohole 24. A może będzie tam kolejny pustostan, który będzie pokrywał się kolejnymi warstwami graficiarskich bazgrołów? Straż Miejska znów ocaliła lokalną społeczność!


Przeczytaj też:

Czy miejsce parkingu na pewno musi być w lesie?

 Przez całe dziesięciolecia mieszkańcy oraz władze stolicy walczyły o to, aby najludniejszemu miastu w kraju nie brakowało świeżego powietrza.

Święte krowy błogiej ciszy

Mieszkańcy Warszawskiej Saskiej Kępy skarżą się na hałas z nadwiślańskich klubów. Padają hasła o przeniesieniu się „patologii” z Powiśla. Nie da się podobno siedzieć na balkonach, bo bass trzęsie całym blokiem.  Ale czy życie nocne nie jest ważne? Czy chcemy stolicy do 22:00?

Betonoza Pięciu Rogów

Ponad pół roku temu Prezydent Rafał Trzaskowski „otworzył” po prawie roku przebudowy Plac Pięciu Rogów. Miało to być miejsce symboliczne, jedna z wizytówek nowoczesnej przebudowy stolicy. Czy plan się udał, czy 15 milionów z kieszeni podatnika jak w wielu innych miastach utopiono w betonie? Jak p...

Czy w Warszawie doszło do muzycznej mszy Iluminatów?

Takie pytania pojawiły się w związku z koncertem Beyoncé, spieszę więc donieść, że na tropie jest Pan Samochodzik. I ten stary z serialu TVP, i ten nowy z fabuły Netflixa.

W świetle prawa, przed światłem świetlana przyszłość. A przed nami?

Zanieczyszczenie światłem to być może najmniej spektakularny i medialny rodzaj zanieczyszczenia, z którym w XXI wieku musi mierzyć się środowisko. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości – nadmiar sztucznego światła szkodzi ludziom i przyrodzie.

Dlaczego, Warszawo? HGW

Oczekiwanie po Platformie przyzwoitości jest jak oczekiwanie uczciwości po PiSie. Niby się da, ale trzeba się zastanowić, czy to jeszcze naiwność, czy już głupota.

Wyburzenia warszawskiej kultury

11 listopada Warszawiacy ostatecznie stracili możliwość odwiedzenia legendarnego klubu i centrum kultury, jakim była Spółdzielnia Socjalna Pogłos. Czy na zawsze?


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę