Smog świetlny

W świetle prawa, przed światłem świetlana przyszłość. A przed nami?

Zanieczyszczenie światłem to być może najmniej spektakularny i medialny rodzaj zanieczyszczenia, z którym w XXI wieku musi mierzyć się środowisko. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości – nadmiar sztucznego światła szkodzi ludziom i przyrodzie.

Zofia Brzezińska
Foto: Rawpixel (CC0 Public Domain)

Sztuczne światło otacza nas ze wszystkich stron. Bije w oczy z ekranów komputerów, telefonów, telewizorów, banerów, reklam, neonów i ulic. Zwłaszcza o tej porze roku, gdy zmrok zapada szybko, kakofonia świateł zaczyna nas spowijać już we wczesnych godzinach popołudniowych i nie opuszcza aż do rana następnego dnia.

Oczywiście ta rzeczywistość ma swoje niewątpliwe zalety. Wszyscy przecież chcemy móc poruszać się swobodnie po zmroku, ciesząc poczuciem bezpieczeństwa, jakie oferuje dobre oświetlenie mijanych okolic. Z pewnością nasi przodkowie, których w minionych wiekach nie stać było na drogą naftę i świece, co wymuszało na nich konieczność chodzenia spać z przysłowiowymi kurami, mogliby nam pozazdrościć tej bezcennej zdobyczy cywilizacyjnej, jaką jest światło elektryczne.

Każda skrajność jest jednak szkodliwa, a fakty są takie, że obecnie brakuje rzetelnych przepisów, mogących ograniczyć albo chociaż efektywnie kontrolować poziom zanieczyszczenia światłem środowiska. Z problemem borykają się wbrew pozorom nie tylko duże miasta (choć dla tych zjawisko jest zapewne najbardziej dokuczliwe), ale również mniejsze miejscowości.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że samorządy mogą próbować redukować to zanieczyszczenie na własną rękę. Jako pierwsza walkę z tyranią światła rozpoczęła Warszawa, która jest chyba najbardziej narażona na związane z nią niedogodności. Władze stolicy w  2020 roku wprowadziły uchwałę krajobrazową, w której zajęto się m.in. reklamami świetlnymi, wdrożono też program „Sowa”, zakładający wymianę oświetlenia sodowego na LED. W zezwoleniach na działalność gospodarczą, która może mieć wpływ na środowisko, zamieszcza się z kolei warunki dotyczące ograniczania oświetlenia zewnętrznego.

Czy jednak rozwiązania zaproponowane trzy lata temu są nadal wystarczające? Wątpliwości w tej kwestii wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaapelował do Prezydenta Warszawy o naniesienie drobnych poprawek w przepisach. Zdaniem ombudsmana warto byłoby wzbogacić uchwałę o kilka zmian. Jako przykłady RPO wskazał m.in. konieczność ograniczenia reklam świetlnych w metrze, przebadanie żarówek LED oświetlających warszawskie ulice pod kątem bezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia i środowiska, a także kontrolę sumiennego egzekwowania przez urzędników „świetlnych” warunków zapisywanych w zezwoleniach na działalność, która może mieć wpływ na środowisko.


Przeczytaj też:

Sieć jest wypchana fakenewsami

„Tak wiele kłamstw uszy me wchłaniają, przetwarzają na prawdę i z prawdą mieszają. Choć na usta się cisną słowa, co fałszu nie znały, już dawno czarną nicią zaszyte zostały" (Aleksandra R.K. Stupera, blog autorski „Szmaragdowe pióro").

Nie tylko COVID­-19

Większość znaczących w Polsce serwisów informacyjnych każdego dnia informuje nas ze zdumiewającą skrupulatnością o liczbie nowych zachorowań i zgonów na Covid-19. Są to dane o tyle niepewne, że nie obejmują znacznej liczby osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub nie zgłaszają się na testy ...

Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza

Agresywne, pstrokate i krzykliwe reklamy atakujące z każdego wolnego skrawka przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej. Chciane i niechciane, ważne i błahe wiadomości zalewające nas z każdej strony. Nachalne telefony, maile, irytujące ulotki z ofertami, których autorzy często nie przyjmują do wiadomo...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę