USA

Fatalny „rekord” Bidena

Z najnowszych badań opinii publicznej w USA wynika, że Joe Biden jest najmniej popularnym prezydentem w historii tego kraju.

Paweł Łepkowski
Foto: Dwinslow3 | Pixabay

Joe Biden kończy swój pierwszy rok prezydentury w fatalnym nastroju. Nie dość, że większość jego projektów ustaw została zablokowana przez Kongres, to w dodatku znowu sytuacja pandemiczna w USA zaczyna wymykać się spod kontroli, a polityka zagraniczna sprowadza się w zasadzie do jednego tematu: nowej, naprawdę zimnej, lub wręcz lodowatej wojny z Rosją.

Wkrótce przyjdą nowe kłopoty. Na horyzoncie powoli zbierają się czarne chmury recesji. Administracja resztkami sił powstrzymuje rosnącą inflację, a różne lewackie pomysły socjalnego wsparcia najuboższych jedynie pogłębiają niepewność rynku. Do tego Bidenowi z coraz większą trudnością przychodzi porozumienie nie tylko z republikańską opozycją, ale nawet utrzymanie dyscypliny we własnej partii.

Po jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw w historii wyborów prezydenckich teraz przyszedł czas na zimny prysznic. Poziom akceptacji polityki Bidena spadł średnio do 42 procent. Żaden amerykański prezydent nie miał tak niskiego poparcia zaledwie rok po objęciu rządów. ​​Jednak prawdziwy „rekord” padł w zeszłym tygodniu, kiedy sondażownia Quinnipiac ogłosiła, że jedynie 33% respondentów popiera prezydenta. Wynik jest tak miażdżący, że Biały Dom odrzucił go jako niewiarygodny. Co jest powodem aż tak dużego rozczarowania Amerykanów tym prezydentem? I czy winę za swoje niskie notowania ponosi sam Joe Biden? Zacznijmy więc od powodu wizerunkowego. Joe Biden ma 79 lat. Często się myli, powtarza te same słowa, wykazuje coraz większe kłopoty ruchowe. Amerykanie chcą mieć przywódcę, który poradzi sobie psychicznie i fizycznie z nadciągającymi wyzwaniami. A wśród nich jest przede wszystkim ich bezpieczeństwo narodowe na wypadek wojny z Rosją. Ten prezydent nie daje większości osób badanych poczucia bezpieczeństwa. Nie jawi się jako charyzmatyczny lider na bardzo trudne czasy. Jego ostrzeżenia przed wojną nuklearną są odbierane bardziej jako nieumiejętność prowadzenia negocjacji z Rosją niż jako przezorne przewidywanie przyszłości. Niewielu respondentów kojarzy rosnące ceny paliw i surowców energetycznych z sytuacją międzynarodową. W USA istnieje powszechne przekonanie, że kraj dysponuje ogromnymi rezerwami paliw, a wzrost ich cen nie ma na razie uzasadnienia ekonomicznego.Do wyboru kolejnego prezydenta pozostały jeszcze trzy lata, ale ważne jest, żeby polscy przywódcy z uwagą zaczęli się przyglądać notowaniom obecnej administracji rządzącej Stanami Zjednoczonymi. Być może za trzy lata, jeżeli wojna w Ukrainie będzie nadal trwać, w Białym Domu zasiądzie ktoś, kto będzie miał zupełnie inny pomysł na dogadanie z Rosjanami. Wówczas obecna strategia rządu PiS w polityce międzynarodowej może okazać się wielką pomyłką.


Przeczytaj też:

Hunter Biden - artysta korupcji

Ulubiony syn prezydenta Joe Bidena odkrył w sobie artystyczną duszę. Zaczął malować obrazy i sprzedawać je nawet po 500 tys. USD za sztukę. Nabywcy są jednak anonimowi a niektórzy podejrzewają, że artystyczna pasja Huntera Bidena to po prostu sposób na zakamuflowane przyjmowanie pieniędzy od lobb...

Biden zamierza astronomicznie zadłużyć Amerykę

Żaden amerykański prezydent nie planował tak wysokiego zadłużenia państwa. Biden zamierza pobić rekord Trumana. W następnym roku budżetowym prezydent planuje wydatki za 6 bilionów dolarów.

Dlaczego Bidena nie da się odwołać?

Obecny prezydent USA zbiera cięgi z prawej i z lewej strony sporu politycznego. Nie może się pochwalić większymi sukcesami, a powszechnie przypisuje się mu odpowiedzialność za chaotyczną ewakuację z Afganistanu. Krewni amerykańskich żołnierzy poległych na lotnisku w Kabulu wprost nazywają go „kup...

Joe Biden cybernetycznym kamikadze?

Biały Dom negocjuje z Kremlem układ o dwustronnej współpracy cybernetycznej. W tym samym czasie hakerzy rosyjskich służb specjalnych atakują Stany Zjednoczone.

Joe Biden. Głupiec czy wyrachowany cynik?

Rozmowa Bidena z Putinem na warunkach Kremla to głupota świadcząca o totalnej niekompetencji obecnej administracji. Zapowiedź kontynuacji dialogu z Moskwą bez Ukrainy i państw NATO (szczególnie wschodniej flanki) to zdrada. Tyle, że równocześnie Biden ogłasza wielki „powrót USA na globalną arenę”...

Niedyskrecje prezydenta Bidena

Dużo ważniejsze od tego, co Joe Biden powiedział na Zamku Królewskim w Warszawie jest to, co zasygnalizował niedługo wcześniej. Za pomocą przecieku ogłosił bowiem zmianę doktryny użycia amerykańskich sił nuklearnych i zasugerował, że wojska USA mogą znaleźć się na Ukrainie.

Fajka Bidena

- Wiem, co dobre dla Czarnych – deklarował ze cztery dekady temu Joe Biden. Gdy został prezydentem USA, postanowił więc pomóc czarnej społeczności. W ramach tej „pomocy” jego administracja przeznaczy 30 mln USD na zakup fajek do palenia cracku dla „wykluczonych grup rasowych”.

Administracja Bidena – gospodarcza ekipa zombie

Rządy prezydenta Joe Bidena miały przynieść silny impuls wzrostowy dla amerykańskiego PKB. Przyniosły jednak poważną groźbę stagflacji, czyli niskiego wzrostu gospodarczego połączonego z wysoką inflacją.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę