To prawda, że w Polsce standardem jest jedno świadczenie przysługujące każdemu emerytowi. Art. 95 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi nawet wyraźnie, że w przypadku zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń, musi ona wybrać jedno z nich. W takiej sytuacji znajdują się np. mundurowi, którym przysługuje emerytura z tytułu ich służby (wypłacana przez ZER MSWiA) oraz ewentualna emerytura cywilna (wypłacana przez ZUS) za pracę wykonywaną po zakończeniu służby. Niewykluczone jednak, że ten stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie, gdyż opozycja złożyła w Sejmie projekt ustawy przewidujący umożliwienie mundurowym pobieranie emerytur z obydwu tych źródeł.
Mundurowi muszą jednak poczekać jeszcze na zmianę prawa. A kto może starać się o dwie emerytury już dzisiaj? W pierwszej kolejności są to osoby, które świadczyły pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warunek jest jednak taki, że praca poza granicami Polski musiała być wykonywana albo w jednym z państw Unii Europejskiej, albo też w kraju, który zawarł z Polską stosowną umowę międzynarodową. Należy też mieć świadomość, że trzeba spełnić odpowiednie warunki do uzyskania emerytury w obydwu tych państwach. W Polsce o emeryturę może wystąpić osoba, która osiągnęła wiek emerytalny (od 1 października 2017 roku wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Kandydat musi więc spełniać nie tylko polskie kryteria, ale również te wyznaczone przez drugie państwo, w którym wykonywał pracę. Jeżeli tak jest – ma prawo wystąpić o dwie emerytury; wniosek o polską składa do ZUS, a o zagraniczną do instytucji stanowiącej tamtejszy odpowiednik ZUS.
W rzadkich przypadkach system przyznaje prawo do podwójnej emerytury również mundurowym. Dzieje się tak w chwili, gdy z różnych przyczyn zabrakło możliwości ustalenia wysokości emerytury cywilnej. Wówczas mundurowy ma prawo ubiegać się o jednoczesną wypłatę obydwu świadczeń.
Katalog szczęśliwych kandydatów na otrzymanie podwójnej emerytury zamykają rolnicy. O dwie emerytury mogą wnioskować ci z nich, którzy opłacali składki zarówno w KRUS, jak i w ZUS. O drugą emeryturę wolno ubiegać się rolnikowi, który osiągnął wiek emerytalny oraz może pochwalić się 25 latami stażu emerytalnego. Ważna okaże się również data urodzenia. Do pobierania dwóch emerytur (z ZUS i z KRUS) są uprawnione wyłącznie osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., i które są objęte zasadą odrębności systemów ubezpieczeń.
Czy to sprawiedliwe względem tych „wcześniej urodzonych” rolników? Niekoniecznie, ale kto mówił, że życie jest sprawiedliwe? Jak już było wspomniane, PO próbuje naprostować teraz wadliwe przepisy, pozbawiające mundurowych szans na podwójną emeryturę. Możliwe, że i rolnicy doczekają się swoich pięciu minut.