Topniejące zasoby zarzewiem dalszych konfliktów?

Mad Max 6 w realnym świecie

Rozbuchany konsumpcjonizm, ogromne zapotrzebowanie na energię i surowce, deficyt żywności, rosnąca liczba ludzi... Nasz świat musi upaść.

Tomasz Nowak
Foto: Monoar Rahman Rony | Pixabay

„Żaden konflikt zbrojny nie jest zbyt odległy, by nie zagrażać naszemu lokalnemu środowisku” – stwierdził  6 listopada 2004 r. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Kofi Annan. W przesłaniu napisał: „Środowisko i zasoby naturalne zawsze były i nadal są milczącymi ofiarami wojen. Walczące strony podpalają uprawy, zatruwają studnie i glebę, wycinają lasy i zabijają zwierzęta. [...] Byliśmy już świadkami całkowitej fizycznej zagłady ekosystemów poprzez, między innymi, stosowanie trujących i niebezpiecznych substancji. Byliśmy także świadkami społecznych kataklizmów, takich jak tworzenie się populacji uchodźców, które stanowią dodatkowe zagrożenie dla zasobów naturalnych.”

Wojna między Ukrainą a Rosją jest przykładem takiego konfliktu. Tym razem w grę wchodzą zasoby. Stosunkowo niewielki (w skali świata) spór ma szansę wpłynąć na gospodarki wielu państw, może doprowadzić do klęski głodu, a już teraz stał się przyczyną najpoważniejszego od czasów drugiej wojny światowej kryzysu energetycznego w Europie. To prawda, że jako kontynent zostaliśmy uzależnieni od surowców energetycznych z Rosji, ale druga prawda jest taka, że nie bardzo jest alternatywa. Wszystkie inne złoża, które można jeszcze wydobyć, są daleko, a transport ich jest kosztowny. Faktem pozostaje, że surowce energetyczne na poziomie pozwalającym się nimi dzielić ma na naszym kontynencie tylko Rosja i Skandynawia. Trudno powiedzieć czemu na gwałt nie budujemy alternatywnych rozwiązań, takich jak energetyka atomowa i źródła odnawialne. Kryzys pokazuje jednak, że natychmiast musimy coś z tym zrobić.

Thomas R. Malthus, ekonomista angielski, duchowny anglikański z przełomu XVIII i XIX wieku, który prowadził badania z pogranicza ekonomii i socjologii, napisał dzieło „An Essay on the Principle of Population”. Twierdził w nim, że jeśli liczba ludności rośnie w postępie geometrycznym, a produkcja żywności – w arytmetycznym, to naturalnym zjawiskiem staje się przeludnienie. Dziś już wiemy, że wojna w Ukrainie spowoduje deficyty żywności między innymi w Afryce, która nie ma możliwości wyprodukowania takiej ilości pożywienia, aby wykarmić wszystkich. To oznacza, że ci ludzie zaczną uciekać przed głodem i,  jak twierdził Kofi Annan, stworzą „populację uchodźców”. Ci uchodźcy z powodów oczywistych, czyli bogactwa Europy, trafią do nas – my mamy jeszcze żywności pod dostatkiem.

To przecież nie jedyne deficyty. Brakuje mikroprocesorów, nawet kupno głupiej baterii do laptopa staje się problemem, brakuje metali, drewna, czystej wody, ba, nawet piasku, który na przykład Zjednoczone Emiraty Arabskie importują z Australii. To oczywiście pociągnie za sobą gigantyczny kryzys finansowy. Wszystko zatem wskazuje, że wizja z filmu Mad Max jest coraz bardziej realna, a zwaśnione plemiona będą robić wszystko, aby odebrać sobie życiodajne surowce. Otwartym pozostaje pytanie,  nie: czy wojna o zasoby się zacznie, tylko: kiedy.


Przeczytaj też:

Największe utrapienie talibów: puste skarbce

Kryzys na wschodnich granicach RP może być dopiero przedsmakiem tego, co może czekać Europę w kolejnych miesiącach. Tym razem za sprawą Afgańczyków: przejęcie władzy przez talibów oznacza nie tylko kres - i tak niewielkich - swobód obywatelskich pod Hindukuszem, ale też kryzys humanitarny, bowiem...

Sri Lanka. Czarna wizja chińskiego świata

Kryzys ekonomiczny i polityczny Sri Lanki to przerażający zwiastun świata zdominowanego przez Chiny. Znakiem firmowym geopolitycznej strategii Xi Jinpinga jest pułapka zadłużeniowa. Pekin z premedytacją wpędza potrzebujących w katastrofę finansową, zdając na swoją łaskę i niełaskę. Cynizm komunis...

Nuklearna ruletka, surowcowe szachy

W czwartek 4 sierpnia po raz kolejny przedstawiciele Waszyngtonu i Teheranu zasiedli do negocjacji zmierzających do zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Stawka w tej grze rośnie: w dobie globalnego kryzysu energetycznego wywołanego agresją na Ukrainę i odcięciem Europy...

Nad Rosją zapada noc długich noży

Media na całym świecie gubią się domysłach, kto odpowiada za śmierć Darii Duginej? Pełna nienawiści do ludzi rosyjska nazistka, a zarazem córka ideologa wielkoruskiego imperializmu zginęła w zamachu terrorystycznym. Kolejnym jest pytanie: dlaczego?

Koniec tureckiej opery walutowej

Jeżeli wierzyć opiniom ekspertów z ostatnich tygodni, Turcja wreszcie zaczyna wychodzić z błędnego koła kryzysu walutowego. Jednak igraszki tureckiego rządu ze stopami procentowymi tylko w ubiegłym roku kosztowały tamtejszą lirę 44 proc. wartości, a cały kraj - bezprecedensowy za rządów AKP i Rec...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę