Inwazja Rosji na Ukrainę

Zachodni rasizm przeciwko Ukraińcom

Królestwo Niderlandów ustami jednego ze swoich ministrów stwierdziło, że nie ma jak na razie zamiaru przyjmować do siebie uchodźców z Ukrainy. Wydaje się to dziwne, gdyż  jak dotąd państwo to przyjmowało do siebie całe rzesze imigrantów zarobkowych z różnych miejsc świata. Czemu więc nie chce pracowitych Ukraińców? Czyżby tamtejsze elity polityczne bały się reakcji Rosji, czy też po prostu widzą one w Ukraińcach podludzi z Europy Wschodniej?

Hubert Kozieł
Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Holandii Eric van der Burg, foto: Sander Nieuwenhuys public domain via Wikimedia Commons

Problem rasizmu w Europie Zachodniej jest sprawą skomplikowaną. Nie wypada być rasistą wobec mieszkańców Trzeciego Świata. Wszak państwa zachodnioeuropejskie przez kilka stuleci bogaciły się na ich eksploatacji ekonomicznej i teraz z tego powodu gryzie je sumienie. Wiele do powiedzenia ma w tej kwestii również Holandia, która jeszcze po drugiej wojnie światowej próbowała podporządkować sobie Indonezję. Nie można być więc rasistą wobec Murzynów, Arabów czy Pakistańczyków. (A przynajmniej należy swój rasizm głęboko kamuflować.) Ale można patrzeć z wyższością i pogardą na mieszkańców dawnego Drugiego Świata, czyli państw, które miały nieszczęście znajdować się pod władzą komunistów. Można więc patrzeć na Polaków jako na tanią siłą roboczą, na Czeszki i Rumunki jako prostytutki, a na Ukraińców jak na jakichś dzikusów, którzy psują wielkim koncernom interesy z Rosją. Widzieliśmy przykład tej postawy już w latach 90-tych, gdy holenderscy żołnierze pozwolili Serbom na dokonanie masakry w Srebrenicy.

Pocieszmy się jednak tym, że niderlandzkie elity polityczne gardzą również zwykłymi Holendrami. Gdy separatyści z Donbasu zestrzelili nad Ukrainą malezyjski samolot, w którym leciało kilkudziesięciu Holendrów, rząd Królestwa Niderlandów wyraził swoje oburzenie, a potem olał sprawę. Wszak sprzedaż piwa w Rosji jest ważniejsza od śmierci jakiś tam szaraczków z niższej klasy średniej, którzy lecieli sobie na wakacje do Azji Wschodniej…


Przeczytaj też:

Nowa swastyka

Swastyka ewoluuje od ponad 10 tys. lat. Zawsze miała pozytywne znaczenie, aż do 1935 kiedy stała się najbardziej znienawidzonym symbolem w historii. Rosjanie podtrzymują jego treść symboliczną.

A to pech! Ukraina walczy!

Kolejne dni napaści wyprowadzają Putina ze snu o potędze. Wycieczki krajoznawczej po „bratniej” Ukrainie nie było i nie będzie. Co równie ważne, skończył się błogi sen Zachodu. Jeszcze kilka dni temu nikt nie śmiał myśleć o brutalniejszym wybudzeniu z poczucia bezpieczeństwa i dobrobytu. Paradoks...

Kryzys kryzysem, wojna wojną, ale wybory za pasem

Mamy kryzys uchodźczy, to nie ulega wątpliwości. 9 marca rano straż graniczna ogłosiła, że do Polski w ciągu doby przybyło 125 tys. uchodźców z Ukrainy, co oznacza, że od początku wojny dotarło do Polski 1,33 mln osób. Czy Państwo pomaga im sposób wydolny? Delikatnie rzecz ujmując, niekoniecznie.

Jak długo będziemy nieść pomoc

Skala pomocy, której udzielamy naszym ukraińskim sąsiadom nie ma precedensu ani w historii Polski, ani w historii świata. Miliony Polaków otwierają drzwi swoich własnych mieszkań i zapraszają obce osoby, aby udzielić im schronienia. Kolejne miliony zajmują się dostarczaniem żywności, odzieży, spr...

Maltańska pomoc Ukrainie

Zorganizowali się błyskawicznie. Tuż po ataku Rosji 24 lutego codzienne raporty z Ukrainy precyzyjnie określały zakres pomocy. Nie było problemów z błyskawicznym korytarzem humanitarnym. Maltańska Służba Medyczna od 7 dób pracuje zespołem ponad 180-osobowym.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę