COVID-19

Co się dzieje z Australią?

Kraj, który dawniej kojarzył się z mocno indywidualistycznym stylem życia, stał się poligonem do testowania największych pandemicznych absurdów. Władze, w ramach „walki z wirusem” zaczęły już nawet sprawdzać, czy obywatele nie piją czasem za dużo alkoholu.

Hubert Kozieł
Foto: ink drop/Adobe stock

Do kontroli spożycia napojów wyskokowych doszło jak dotąd jedynie na małą skalę, w stanie Nowa Południowa Walia. Ta kontrola jest ograniczona do niektórych bloków mieszkalnych w Sydney. Służby odpowiadające za nadzorowanie lockdownu sprawdzają w ramach tego eksperymentu paczki z zakupami dostarczane do mieszkańców tych budynków. Mają za zadanie konfiskować „nadmierne ilości alkoholu”, tak by osoby żyjące w pechowych blokach nie upijały się i nie stanowiły zagrożenia dla innych. Limit zamówień alkoholu wynosi sześć puszek piwa dziennie lub sześć drinków lub jedna butelka wina na osobę.

Australia jest krajem, w którym wprowadzano drakońskie lockdowny (takie w chińskim stylu) po tym, gdy wykrywano małe, kilkuosobowe ogniska zakażeń Covid-19. W czasie tych lockdownów liczba infekcji rosła, ale władze australijskich stanów po zakończeniu każdego lockdownu ogłaszały sukces. Przepisy pandemiczne są tam egzekwowane z niezwykłą surowością. O ile w Polsce każdy „foliarz” może się wykłócać z policjantem o podstawy prawne rozporządzenia o maseczkach (i narzekać potem w internecie na „gwałconą wolność”), to w Australii w podobnej sytuacji zostałby po prostu rzucony przez policjanta na ziemię, skuty i potraktowany taserem. A nowa ustawa pozwala władzom nie tylko usuwać „siejące dezinformację” posty w mediach społecznościowych, ale także zmieniać ich treść bez zgody autorów.

Ale jest w tej historii też światełko w tunelu. Władze Nowej Południowej Walii zapowiadają, że jak tylko 70 proc. Australijczyków będzie w pełni zaszczepionych, to pozwoli się im na przyjmowaniu w domach do 5 zaszczepionych osób na raz, na 20-osobowe zgromadzenia publiczne i na część podróży krajowych. Niezaszczepieni nadal mogą podlegać restrykcjom. – Zostaliście ostrzeżeni! – stwierdziła Gladys Berejiklian, premier Nowej Południowej Walii. Nie trudno odmówić jej racji. Zostaliśmy ostrzeżeni. Tym ostrzeżeniem jest sytuacja w Australii.


Przeczytaj też:

Francja - punkt odniesienia w temacie C19?

Od paru miesięcy narasta narracja o tzw. czwartej fali. Media, politycy i wybitni eksperci wieszczą ją coraz częściej, otwarcie przesuwając tylko daty. Miała być już w sierpniu, teraz to pewno wrzesień, a zapewne będzie pod koniec października - tak jak od zarania dziejów zaczynał się u nas sezon...

Święto hipokryzji

Od początku pandemii jesteśmy przekonywani przez rządy, że powinniśmy stosować się do zasad dystansu społecznego. Czyli zmniejszyć interakcje międzyludzkie do minimum i nosić maseczki. Co jakiś czas przekonujemy się jednak, że przedstawiciele elit są odporni na wszelkiego rodzaju wirusy. Wszak sa...

Niebezpieczne związki doktora Fauciego

Doktor Anthony Fauci, to ekspert „niezatapialny”. Kieruje on amerykańskim Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) od 1984 r. Doradzał siedmiu prezydentom, a w zeszłym roku pojawiały się pomysły, by przyznać mu Nagrodę Nobla.

Czy powinniśmy szczepić dzieci przeciw COVID-19?

Szczepionek brakuje w biednych krajach nawet dla grup wysokiego ryzyka. Tymczasem kraje bogate podejmują kontrowersyjne decyzje o szczepieniu dzieci, które łagodnie przechodzą zarażenie.

Apartheid szczepionkowy

Kto by się spodziewał jeszcze dwa lata temu, że ludzkość podzieli się nam według stosunku do szczepień na covid-19. Kiedyś ludzie dzielili się na panów i  niewolników, szlachtę i kmieciów, białych i czarnych, komunistów i kapitalistów etc. A teraz? Na tych z kodem QR i całą resztę drugiej kategorii.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę