Archiwum działu PoradyPrawo budowlane

Samo się (nie) wybuduje?

Decyzje o zmniejszeniu biurokracji i daniu obywatelom więcej swobody w kwestiach budowlanych, zwłaszcza tych dotyczących słynnych już domów o powierzchni nie przekraczającej 70 mkw, z naturalnych względów ucieszyło wielu majsterkowiczów w typie „Zosiek Samosiek” i „Bobów Budowniczych”. Któż bowiem nie chciałby samodzielnie podejmować decyzji o budynku, którego ostatecznym przeznaczeniem jest stać się miłym sercu gniazdem rodzinnym?

Prawa zwierząt

Darowanemu koniowi możesz w zęby nie zaglądać, ale psu i kotu – powinieneś

Brak w prawie jednoznacznej definicji rasowego psa i kota to gotowe zaproszenie dla oszustów i pseudohodowców, których działalność jest źródłem cierpień zwierząt i problemów ludzi.

Wspólnoty mieszkaniowe

Co komu do domu, jak chałupa nie jego?

Wspólnoty mieszkaniowe to istna wylęgarnia potencjalnych awantur i problemów, gdy jej członkowie miewają kłopoty ze zrozumieniem, rozróżnieniem i respektowaniem pojęć własności i współwłasności.

Prawo jazdy - regulacje prawne

Cenisz bezpieczeństwo swoje i innych? Dbaj o wzrok

Wada wzroku nie stanowi na szczęście ewidentnej przeszkody do zdobycia prawa jazdy, ale wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Kandydat na kierowcę musi upewnić się, czy lekarz wydał mu zgodę na prowadzenie samochodu zarówno w okularach, jak i w szkłach kontaktowych, czy też tylko w okularach. Przeoczenie – nomen omen – może się wiązać z mandatem w wysokości nawet 500 zł. A czy przez wadę wzroku kierowca może dostać gorsze warunki ubezpieczenia samochodu niż ktoś, kto dysponuje prawdziwie sokolim wzrokiem?

Nieruchomości

Z głową w chmurach nogi we własnym domu nie postawisz

Który mieszczuch chociaż raz nie westchnął tęsknie za marzeniem o własnym kawałku ziemi, zielonym ogródku, ciszy i spokoju? Lockdown w czasie pandemii sprawił, że wielu ludzi postanowiło przekuć tę wizję w rzeczywistość. To właśnie wtedy rozpoczął się boom na zakup działek rekreacyjnych. Dziś, chociaż cieszymy się już odzyskaną swobodą, zainteresowanie tym rynkiem  nie maleje.

Prawa autorskie i majątkowe

Sztuka oknem na lepszy świat?

Okrutna rzeczywistość wymusza na nas coraz większą kreatywność w zakresie poszukiwania sposobów na chociaż krótką od niej ucieczkę. A ta ostatnia jest czymś nad wyraz potrzebnym i pożądanym, gdyż zaniedbaniem siebie i własnych potrzeb naprawdę nikomu nie pomożemy. Coraz więcej ludzi docenia więc szerokie możliwości sztuki pod tym względem oraz szuka dróg na jak najefektywniejsze z nią obcowanie.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę