Stygmatyzacja osób z chorobami psychicznymi

Nie jesteście chorzy, a zwyczajnie głupi

„Lecz się”, „z takimi poglądami to tylko do wariatkowa”, „ty chyba psychiczny jakiś jesteś”, „kto cię wypuścił z psychiatryka”, „czy ty jesteś normalny?”  Czy na pewno powinniśmy używać takich określeń?  Czy nie jest to objaw skrajnej wręcz bezmyślności?

Jakub „Gessler” Nowak
Foto: Jelena Ivanovic | Dreamstime.com

Język ma znaczenie. Określenia, których używamy, mają wpływ na to, jak podświadomie widzimy świat. Dlatego jest tak duży nacisk na przywracanie utraconych w PRL feminatywów, używanie konkretnych wyrażeń sprawia, że zmienia się desygnat słowa w naszej głowie. Tak samo jak feminatywy sprawiają, że łatwiej nam sobie wyobrazić kobietę w konkretnych rolach i zawodach, tak pozwiązywanie zaburzeń psychicznych z głupotą i okrucieństwem sprawia, że widzimy zagrożenie w Bogu ducha winnych chorych ludziach.  Według Światowej Organizacji Zdrowia „zaburzenia psychiczne to wzorce lub zespoły zachowań, sposobów myślenia, czucia, postrzegania oraz innych czynności umysłowych i relacji z innymi ludźmi, będące źródłem cierpienia lub utrudnień w indywidualnym funkcjonowaniu dotkniętej nimi osoby.” Ustalmy raz na zawsze: osoba chora psychicznie cierpi, to nie jest tak, że mówi dziwne rzeczy i żyje w swoim świecie. Odmienność ani dziwność to nie zaburzenia, możemy o nich mówić dopiero wówczas, gdy utrudniają takiej osobie życie. Tacy pacjenci przeżywają podobny ból, jak osoby chore fizycznie, tylko że na innym polu. Nie mówimy do znajomego, który nie chce wyjść na imprezę: „co ty, masz raka, że nie masz siły się z łóżka podnieść?” – to dlaczego stawiamy znak równości między głupotą a zaburzeniami psychicznymi? Medycyna nie zna takiej jednostki chorobowej, która powodowałaby, że ludzie głosują na Konfederację. W pełni rozumiem, że gdy widzi się absurdalne i obrzydliwe poglądy, to aż usta albo palce rwą się do obelg, ale czy musimy się wpisywać w tendencję, która realnie wpływa na traktowanie ludzi, którzy i tak mają niesłychanie trudne życie?  Warto się zastanowić nad tym, co się chce powiedzieć, zapewne najlepiej jest się uspokoić i rozmawiać rzeczowo. Wiadomo, czasem i z niektórymi ludźmi się tak nie da. Tylko dlaczego ich tłumaczyć? Chory nie jest winny swojej choroby, więc nazywając szkodliwego głupka psychicznym wariatem, zdejmujesz z niego tak naprawdę odpowiedzialność. Społeczna świadomość chorób psychicznych może pomóc takim ludziom odrzucić wstyd i uzyskać pomoc. Wciąż jeszcze w mentalności szczególnie starszych osób zaburzenia psychiczne to powód do wstydu. Młode i progresywne osoby powinny dbać o to, by tych tendencji nie powielać, tylko wyrzucić na śmietnik historii.


Przeczytaj też:

Paradny biznes

Parada Równości udostępniła listę platform, które pojawią się na najbliższym marszu. Imponującą listę tworzą 72 różne platformy i przestrzenie, każda zarządzana przez inny podmiot, tylko że tymi podmiotami nie są tylko organizacje pro-LGBT.

Czy uszy mogą jeszcze zwiędnąć?

„Sprzedałem dupę” to najnowszy hit wrocławskiego muzyka o wdzięcznym pseudonimie artystycznym Zdechły Osa – proszę o wybaczenie zwolenników norm, tym razem gramatycznych.

Freak Show po Polsku

Krzysztof Kononowicz, popularny u zarania powszechnego dostępu do internetu, kandydat na prezydenta Białegostoku. Pojawiał się w Internecie z rzadka, z inicjatyw różnych mało znanych youtuberów. Przez jakiś czas wydawało się, że historia prezydenta, po którym nie będzie niczego, zniknie w odmętac...

Bandytofilia polskiej młodzieży

Mieszane Sztuki Walki, lepiej znane jako MMA, są sportem równie, jeśli nie bardziej popularnym od boksu, zbierającego na galach i przed ekranami miliony fanów na całym świecie. Natomiast Freak Fight to tego sportu wynaturzony brat bliźniak – walki amatorów, głównie kontrowersyjnych celebrytów, w ...

Na kozetce przy świetle ekranu Iphone

Temat wojny w Ukrainie wpływa na emocje, nie da się przejść obojętnie obok zbrodni Putina na bogu ducha winnych Ukraińcach i Ukrainkach. Dzięki internetowi reakcja na to wydarzenie będzie zapewne publiczna.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę