Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), prowadzi krucjatę przeciwko giełdom kryptowalutowym. Wciąga też kolejne kryptowaluty na listę „niezarejestrowanych papierów wartościowych”. Kilka lat wcześniej, gdy był profesorem na uniwersytecie, wypowiadał się jednak o wirtualnych walutach bardzo przychylnie.
W ostatnich tygodniach wyciekały nagrania jego wykładów i wystąpień, podczas których mówił o kryptowalutach zupełnie co innego, niż głosi jako przewodniczący SEC. Przede wszystkich wskazywał, że znacznej większości kryptowalut nie można klasyfikować jako „papiery wartościowe”.
– Wiemy już więc, że w USA i w wielu innych jurysdykcjach trzy czwarte rynku nie stanowią ICO ani to, co nazywamy papierami wartościowymi. Jest tak nawet w USA, w Kanadzie i na Tajwanie, czyli w trzech jurysdykcjach, w których stosowane jest coś w rodzaju testu Howeya, o którym mówiliśmy. Trzy czwarte rynku nie jest papierami wartościowymi. Jest towarami, gotówką, kryptowalutami – mówił Gensler na jesieni 2018 r. w trakcie seminarium w Instytucie Technologicznym Massachusetts (MIT). Wspomniane przez niego ICO to oferty kryptowalutowe, podczas których emituje się tokeny sprzedawane inwestorom. Test Howeya to natomiast sposób na określenie, czy dane aktywa można zaliczyć według amerykańskiego prawa do kontraktów inwestycyjnych podlegających regulacjom.
Gensler podczas swoich ówczesnych wystąpień wskazywał też, które konkretne kryptowaluty nie mogą być uznane za papiery wartościowe. – Bitcoin, ether, litecoin, bitcoin cash. Dlaczego wymieniłem tę czwórkę? Bo nie są one papierami wartościowymi – mówił w 2018 r. podczas nowojorskiej konferencji zorganizowanej przez agencję Bloomberga. Tymczasem w kwietniu 2023 r., zeznając w Kongresie USA, Gensler nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy ether należy traktować jako towar, czy jako papier wartościowy. Gdyby bowiem przyznał, że ta popularna kryptowaluta jest towarem, to oznaczałoby, że nie podlega ona regulacjom SEC, tylko CFTC. Genslera nagrano również, jak podczas wykładu z 2019 r. dosyć ciepło wyrażał się o kryptowalucie algorand. Określił ją jako „świetną technologię”. Natomiast w tegorocznych pozwach przeciwko giełdom kryptowalutowym Binance i Bittrex, SEC zaliczył algorand do kategorii „niezarejestrowanych papierów wartościowych”.
„The Wall Street Journal” donosił, że giełda Binance proponowała Genslerowi pracę w 2018 r., co jest kolejnym dowodem na to, że miał on wówczas bardzo pozytywne nastawienie do rynku kryptowalut. Prawnicy Binance twierdzą jednak, że Gensler w marcu 2019 r. sam złożył ofertę pracy dla tej giełdy. Proponował, że będzie jej doradcą. Spotkał się on też w tej sprawie w Tokio z Changpengiem Zhao, założycielem Binance. Wspólnie zjedli wówczas lunch. Do zatrudnienia Genslera w Binance ostatecznie nie doszło, ale w kolejnych miesiącach utrzymywał on przyjazne relacje z Changpengiem Zhao. W lipcu 2019 r. przesłał mu nawet treść wystąpienia, jakie miał wygłosić przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, dotyczącego planów stworzenia przez Facebook stabilnej kryptowaluty (tzw. stablecoin) o nazwie libra.
Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.