Czasopismo Nature Climate Change opublikowało niedawno badania wskazujące, że jeśli Bitcoin będzie wdrażany w podobnym tempie jak inne technologie informatyczne, to jego popularyzacja może bezpośrednio doprowadzić do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, które podniosą temperaturę globalną o 2° C już w 2033 roku.
Dla tych, którzy się nie orientują, warto wspomnieć, że bitcoin to kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez człowieka używającego pseudonimu Satoshi Nakamoto i oparta na sieci P2P.
"Bitcoin to krypto-waluta z dużymi wymaganiami sprzętowymi, co w oczywisty sposób przekłada się na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną" - podkreśla Randi Rollins z Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa i współautor artykułu.
Kupowanie za pomocą bitcoinów i kilku innych kryptowalut, które istnieją cyfrowo poprzez szyfrowanie, wymaga dużych ilości energii elektrycznej. Zakupy za bitcoiny tworzą transakcje, które są rejestrowane i przetwarzane przez grupę ludzi, którzy grupują każdą transakcję w bitcoinach wykonaną w określonym czasie w blockchain. Proces weryfikacji transakcji wymagają dużych ilości energii elektrycznej.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną do obsługi operacji handlowych w bitcoinach wywołało szeroką dyskusję na temat tego, gdzie umieścić urządzenia, które obliczają dowód pracy Bitcoin.
Zespół badaczy z UH Manoa przeanalizował takie informacje jak sprawność energetyczna komputerów używanych przez tzw. kopalnie bitcoinów, położenie geograficzne osób zajmujących się obsługą tej kryptowaluty nazywanych górnikami oraz emisje CO2 z produkcji energii elektrycznej w tych krajach. Na podstawie danych naukowcy oszacowali, że użycie bitcoinów w 2017 r. przyczyniło się do wyemitowania 69 milionów ton CO2.
"Obecnie emisje gazów cieplarnianych pochodzących z transportu, budownictwa mieszkaniowego i żywności są uważane za główny czynnik przyczyniający się do ciągłej zmiany klimatu. Jednak badania amerykańskich naukowców z Hawajów wskazują, że bitcoin jest równie zły dla klimatu jak te dziedziny gospodarki” - mówi Katie Taladay z UH Manoa i współautorka artykułu.