Patodeweloperka

Odpowiednie dać rzeczy słowo...

Każdej rzeczy przyporządkowana jest nazwa. Niestety, często używamy nazw „na wyrost”, nie przystających do rodzaju przedmiotu. To wprowadza słuchacza w błąd. Takie słowa są zwyczajnym kłamstwem.

Tomasz Nowak
Foto: tricityhome.pl

Słowo „apartament” kojarzy się z luksusem. Gdy mówimy: „mieszkam w apartamencie”, z całą pewnością nie mamy na myśli dwupokojowej kawalerki na rogatkach miasta, gdzie jeszcze przed chwilą rosły kartofle. Myślimy raczej o pięknym mieszkaniu z prawdziwego zdarzenia, wybudowanym z materiałów wysokiej jakości, odpowiednio dużym i zlokalizowanym w prestiżowej okolicy, najlepiej blisko centrum, ale w miejscu cichym i nieuciążliwym. Apartament powinien mieć wysokie i jasne pomieszczenia, atrakcyjny widok z okien oraz odpowiednią powierzchnię – 100 albo więcej metrów kwadratowych. Prestiżowe meble, wysokiej klasy dodatki i dzieła sztuki są niezbędnym uzupełnieniem. Naturalnym wydaje się, że budynek, w którym apartament się znajduje, powinien wyróżniać się oryginalną architekturą zaprojektowaną przez kogoś znanego. W większych obiektach powinny być udogodnienia sportowo-rekreacyjne typu basen czy siłownia. Winda, garaż z odpowiednią ilością miejsc, ochrona czy recepcja są tak oczywiste, że nawet nie warto o tym wspominać.

Deweloperzy, wychodząc naprzeciw potrzebom nabywców, budują apartamenty i luksusowe mieszkania wszędzie, gdzie tylko się da. Część z nich dostaje przydomek „inwestycyjne”, jako że mają służyć na wynajem, czyli być inwestycją generującą dochód. Jedną z takich inwestycji oferuje osiedle TriCity Park Village. Każdy chętny może sobie kupić „nowoczesny dom modułowy, składający się z dwóch niezależnych, w pełni wyposażonych apartamentów”. Deweloper na swojej stronie internetowej reklamuje atrakcyjną lokalizację, zwracając uwagę na bliskie sąsiedztwo stadionu lekkoatletycznego AWFiS, bieżni, basenu i hali sportowej, Parku Oliwskiego, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. To kameralne osiedle ma się składać z 32 domów posadowionych bezpośrednio na parkingu stadionu lekkoatletycznego AWFiS przy ul. Czyżewskiego w Gdańsku, tuż przy granicy z Sopotem. W skład każdego apartamentu wchodzi taras, który pozwoli na relaks i kąpiele słoneczne. Powierzchnia tarasu to aż 6,5, a apartamentu 26 metrów kwadratowych. Apartamenty zostaną wyposażone w luksusowe meble i piętrowe łóżka z dykty. Do zakupu zachęca przystępna cena 545 tys. zł za cały dom oraz zapewnienie dewelopera, że inwestycja przyniesie 19% zwrotu rocznie, co oznacza 8600 miesięcznie.

Ja wcale nie mam pretensji do dewelopera, że sprzedaje barak, domek holenderski, czy też przyczepę kempingową za grubą kasę. To sprawa jego i potencjalnego nabywcy. Nic mi do tego. Mam pretensję, że psią budę nazywa apartamentem. Choć wiem, że kiepsko brzmi oferta: sprzedam kontener inwestycyjny z miejscami do leżenia na parkingu stadionu.


Przeczytaj też:

Sasin „likwiduje” ubóstwo mieszkaniowe

Minister Jacek Sasin zaproponował trzy nowe podatki, które mają uzdrowić sytuację na rynku mieszkaniowym. Już z założeń widać, że nic nie zmienią, a zapewne jeszcze pogłębią chaos. Mogą nawet pogorszyć sytuację najemców.

(Nie)pogoda dla bogaczy

Na rynku nieruchomości – panuje od dawna, i to nie tylko dla bogaczy. Ojciec narodu Jarosław Kaczyński obwieścił jednak nadejście kolejnych chmur. Prezes PiS zasugerował, że dobrą koncepcją na walkę z (nie)dostępnością mieszkań w Polsce jest... opodatkowanie pustych nieruchomości, aby nakłonić wł...

Mieszkanie nie jest lokatą

Mieszkań nie ma, są drogie i coraz mniej osób na nie stać. Tymczasem, jak donosi GUS, prawie 2 miliony mieszkań stoi pustych. Czas coś z tym zrobić. Prawo do godnego miejsca zamieszkania ma każdy.

Mieszkanie dla dziecka kupię

Ceny mieszkań osiągają absurdalne poziomy. Dzieje się tak dzięki temu, że jesteśmy coraz bogatsi, ale także dlatego, że mieszkania znikają z rynku. Według najnowszych danych Eurostatu, ceny mieszkań w Polsce rosną najszybciej w Europie.  Polska to około 15 mln mieszkań. W tym około 430 tys, czyl...

Kojce za ćwierć miliona

Ustawa o ochronie zwierząt określa minimalne wymiary kojców dla psów różnej wielkości. Kojec dla psa mającego poniżej 50 cm w kłębie nie może być mniejszy niż 9 m²; dla mającego 51–65 cm ma to być nie mniej niż 12 m². Dla większych psów to aż 15m². Pato-deweloperzy nie mają  jednak taki...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę