Film

W drodze do Brazylijskiego raju

Pod koniec tego roku na brazylijskim wybrzeżu ruszają zdjęcia do „My Way To Paradise” – polskiego filmu o kitesurfingu.

Produkcja łącząca fabułę z dokumentem będzie efektem współpracy  Gremi Film  (na czele którego stoi Grzegorz Hajdarowicz) oraz Woodpecker Motion Pictures – producenta, który zaistniał w świecie filmowym dzięki „Allseasons: Kite Movie”, czyli pierwszemu polskiemu pełnometrażowemu dokumentowi o kitesurfingu. 

Dariusz Kabsch
Foto: Eduardo Marchiori, Instagram: @kitemasterpipa

30 września 2021 roku. Uroczysta premiera „Allseasons”, produkcji Woodpecker Motion Pictures – w kitesurfingowym świecie wydarzenie bez precedensu. Na premierę trafia Grzegorz Hajdarowicz. Podczas eventu poznaje Dariusza Kabscha, założyciela firmy Woodpecker MP. Od razu znajdują wspólny język – obaj od dwóch dekad są zakochani w kitesurfingu. 

Kitesurfing to sport, który w uproszczeniu polega na pływaniu po powierzchni wody na desce podobnej do snowboardu, lub deski surfingowej, której pęd nadaje latawiec. To do niego przyczepione są linki zwieńczone barem, który trzyma kitesurfer. W 2024 roku ma zadebiutować jako dyscyplina olimpijska.

Hajdarowicz wspomniał Kabschowi o pomyśle na realizację wspólnego projektu już podczas premiery. Wtedy ruszyła wspólna inicjatywa obu producentów, „My Way To Paradise” - historia, w której amerykański dziennikarz przyjeżdża do Baia Formosa by stworzyć materiał o zawodach kitesurfingu.

Szybko jego uwaga przenosi się na społeczność kitesurferów zjeżdżających tam z całego świata oraz ich wyjątkowy sposób na poszukiwanie szczęścia i wolności z domieszką adrenaliny.

Film ma być dokumentem, ale główna oś fabularna została rozplanowana w formie scenariusza. Według producentów ma to zagwarantować jeszcze bardziej angażujące doświadczenie dla widzów, gdy oczami dziennikarza będziemy przyglądać się tak zawodom sportowym, jak i ich bohaterom. Chociaż „My Way To Paradise” to polski projekt rozwijany tam już od ponad roku, będzie rozgrywał się w Brazylii – bliskiej pomysłodawcy i producentowi Grzegorzowi Hajdarowiczowi.

Hajdarowicz jako producent filmowy na koncie ma m.in. „City Island” z Andym Garcią w roli głównej, ale jest również właścicielem „Rzeczpospolitej”, a od 12 lat także honorowym konsulem Brazylii. Duże ambicje sprawiły, że nabył też leżące nieopodal Krakowa studio filmowe Alvernia Studios, wyglądające z lotu ptaka niczym futurystyczna kolonia na Księżycu. Co dla projektu “My Way To Paradise” najistotniejsze, Hajdarowicz jest miłośnikiem kitesurfingu, dzieląc tę pasję z córką. 

Dariusz Kabsch, czyli CEO Woodpecker MP, na kajcie pływa od 18 lat. Tyle samo czasu zajmuje się produkcją filmową, a w kategorii dystrybucji filmów sportowych można go uznać za jednego z krajowych liderów. Od 10 lat wspólnie z 9th Plan oraz Multikinem wprowadza na duży ekran dokumentalne produkcje sportowe z całego świata, a wspomniane wcześniej „Allseasons: Kite Movie”, wyprodukowane przez Woodpecker MP, to produkcja na światowym poziomie, która wygenerowała duży szum w branży.

„Allseasons” to pierwszy polski pełnometrażowy dokument o kitesurfingu. W potencjał filmu uwierzyły takie firmy jak Samsung i Redbull. Zdjęcia powstawały zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy i Afryki. Warto odnotować, że zdjęcia w Polsce pochodzą nie tylko z wybrzeża Bałtyku, lecz również z Tych i Bielsko-Białej, co koresponduje z tytułem i przesłaniem filmu; kitesurfing nie musi ograniczać się do nadmorskich plaż w środku lata.

Tak ambitnego projektu jak „My Way To Paradise” nie da się zrealizować bez wsparcia partnerów. Tych jednak nie brakuje – pierwszym z nich jest ceniona polska firma Nobile (ich RC2000 Snowkite został uznany za najlepszy na świecie – ISPO Award).

Nobile, lider wśród producentów sprzętu kite-surfingowego, słynie na rynku z innowacji.  Zawodnicy Estrela Kite Challenge będą mieli okazję przetestować nowe modele desek Splitboard, opatentowanych przez producenta. Deski NHP Split zostaną wprowadzone na rynek w 2023 roku.

Twórców filmu cieszy tak duże zainteresowanie branżowych gigantów. Projekt kończy obecnie etap pre-produkcji, lecz jak podkreślają, są otwarci na rozmowy z potencjalnymi sponsorami, którzy tak jak oni fascynują się sportem. Dariusza Kabscha i Grzegorza Hajdarowicza połączyła pasja. O pasji, która zespoliła całą społeczność, będzie też opowiadać „My Way To Paradise”.


Przeczytaj też:

Brazylia – kraj przyszłości

7 września 1822 r., 199 lat temu, portugalski następca tronu książę Pedro de Alcântara de Bragança e Bourbon, najstarszy syn króla Jana VI i Karoliny Joachimy Bourbon, odmówił powrotu do Portugalii i proklamował niepodległość Brazylii.

Popiersie wybitnego dyplomaty na Uniwersytecie Jagiellońskim

22 lutego br. Uroczyście odsłonięto w Bibliotece Jagiellońskiej popiersie profesora Ruya Barbosy de Oliveiry, znakomitego brazylijskiego pisarza i prawnika, który w 1907 r. w czasie obrad II Międzynarodowej Konferencji Pokojowej w Hadze oficjalnie opowiedział się w imieniu rządu Brazylii za przyw...

Kino brazylijskie w Krakowie

7 maja br. w krakowskim kinie „Pod Baranami” odbył się uroczysty pokaz filmów brazylijskich w ramach festiwalu filmowego Mastercard OFF CAMERA. Impreza odbywała się pod patronatem Konsula Honorowego Brazylii w Małopolsce i na Śląsku, pana Grzegorza Hajdarowicza.

Małpi cyrk w małpim gaju

O tempora, o mores! Co za czasy, co za obyczaje! Kiedyś uroczystość rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej była popisem elegancji, szyku i kultury. Cały świat z zachwytem spoglądał na Los Angeles i dosłownie chłonął bogactwo i styl gwiazd filmowych.

Brazylio, na szczęście jesteś!

Historia lubi dziwnie krążyć nad ludźmi – kiedyś przypadkowo, dzisiaj zaś wydaje się wybawieniem, a może nawet ostatnią nadzieją. W XVI wieku Portugalczycy przybyli do wybrzeży Ameryki Południowej, z większymi lub mniejszymi perturbacjami odkroili wielki bochen i zadomowili się na dobre. Problem...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę