Film

Kino brazylijskie w Krakowie

7 maja br. w krakowskim kinie „Pod Baranami” odbył się uroczysty pokaz filmów brazylijskich w ramach festiwalu filmowego Mastercard OFF CAMERA. Impreza odbywała się pod patronatem Konsula Honorowego Brazylii w Małopolsce i na Śląsku, pana Grzegorza Hajdarowicza.

Redakcja
Foto: archiwum redakcji

Projekcję długometrażowego dramatu „Aquarius” poprzedził pokaz filmów krótkometrażowych, które zwyciężyły w ramach 12.  Edycji Festiwalu FINC w Bala Formosa w stanie Rio Grande de Norte w Brazylii.

Przed projekcją publiczność miała okazję wysłuchać rozmowy z brazylijskimi filmowcami, którzy przyjechali do Krakowa. Przedstawili oni bardzo ciekawe, odbiegające od nurtu głównego kina światowego, krótkie nowelki filmowe, których wspólnym mianownikiem tematycznym było morze, plaża, tropikalna roślinność i wspaniali ludzie – stałe elementy krajobrazu nadbrzeżnych miejscowości stanu Rio Grande de Norte.

Clou programu stanowiła projekcja mało znanego szerszej publiczności w Polsce wybitnego dramatu filmowego „Aquarius” z 2016 roku w reżyserii Klebera Mendonça Filho. Główną rolę zagrała w nim znana brazylijska aktorka Sônia Maria Campos Braga. Ta 72-letnia artystka zagrała w wielu wybitnych obrazach kina brazylijskiego, jak i w produkcjach hollywoodzkich. W filmie „Aquarius” Sonia Braga wcieliła się w postać 65-letniej wdowy Clary, która jest emerytowanym krytykiem muzycznym mieszkającym w wybudowanej w 1940 roku rezydencji Aquarius w mieście Reclife. Walka z firmą, która ma inne plany związane z przyszłością tego domu, odciąga ją od problemów codzienności. Chociaż akcja filmu dzieje się w egzotycznym dla Europejczyków krajobrazie prowincji brazylijskiej, to ukazane wartości czysto ludzkie, emocje rodzinne, wspomnienia i tęsknoty są uniwersalne dla nas wszystkich. Oglądając ten film, w pewnym momencie zatracamy poczucie odmienności kulturowej i odległości geograficznej, aby razem z bohaterką filmu przeżywać jej własne problemy i otaczających ją ludzi.  

Jak uniwersalne przesłanie niesie to dzieło filmowe, świadczy, że krakowski pokaz tego filmu został entuzjastycznie przyjęty przez polską publiczność.


Przeczytaj też:

Brazylia – kraj przyszłości

7 września 1822 r., 199 lat temu, portugalski następca tronu książę Pedro de Alcântara de Bragança e Bourbon, najstarszy syn króla Jana VI i Karoliny Joachimy Bourbon, odmówił powrotu do Portugalii i proklamował niepodległość Brazylii.

Popiersie wybitnego dyplomaty na Uniwersytecie Jagiellońskim

22 lutego br. Uroczyście odsłonięto w Bibliotece Jagiellońskiej popiersie profesora Ruya Barbosy de Oliveiry, znakomitego brazylijskiego pisarza i prawnika, który w 1907 r. w czasie obrad II Międzynarodowej Konferencji Pokojowej w Hadze oficjalnie opowiedział się w imieniu rządu Brazylii za przyw...

Nowa disneyowska bajka

Mijają dekady, a od czasu powstania The Beatles, nie ma lepszego muzycznego serialu. Teraz kilka odcinków wyreżyserował Peter Jackson. Tak. Ten od „Władcy pierścieni”. Sześciogodzinny dokument wyemituje kanał Disney + pod koniec listopada.

Niepoprawne politycznie kreskówki

W 20217 roku znany amerykański raper Jay-Z wydał teledysk pt. „The Story of O.J.", do którego użył fragmentów filmów rysunkowych z lat 30., wyprodukowanych m.in. przez Fleischer Studios, Warner Bros. i Disneya. Artysta chciał w ten sposób zwrócić uwagę, jak jeszcze kilka dekad temu portretowano c...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę