Social media: Twitter a wolność słowa

Demokratyczna cenzura

Mainstreamowe media milczą na temat dokumentów ujawniających kulisy decyzji cenzorskich podejmowanych przez poprzednie kierownictwo Twittera. A szkoda, bo pokazują one jak w „modelowej” amerykańskiej demokracji odbiera się głos przeciwnikom politycznym.

Hubert Kozieł
Foto: Jackethead | Dreamstime.com, Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Wszyscy pamiętamy, jak Donald Trump został pozbawiony konta twitterowego w styczniu 2021 r. Był wtedy wciąż urzędującym prezydentem USA. Decyzja ta była więc bezprecedensowa. Z zapisów wewnętrznych dyskusji ówczesnych decydentów z Twittera wynika, że nieźle się nagimnastykowano, by znaleźć jakikolwiek kruczek prawny pozwalający na zawieszenie prezydenckiego konta. Szukano jakiegokolwiek pretekstu, by to zrobić. Twitter został też poddany wówczas naciskom zewnętrznym. Zablokowania konta Trumpa domagała się m.in. Michelle Obama.

Na kierownictwo Twittera nie trzeba było jednak jakoś specjalnie naciskać. Cechowało się ono bowiem jednoznacznym przechyłem politycznym. Yoel Roth, były dyrektor ds. zaufania (!) i bezpieczeństwa pisał w 2017 r., że w Białym Domu są „autentyczni naziści”. (Ciekawe czy miał na myśli Jareda Kushnera, żydowskiego zięcia Donalda Trumpa? A może wyznającą judaizm Ivankę Trump?) W 2018 r. 96 proc. wpłat na kampanie wyborcze dokonywanych przez pracowników Twittera trafiało na kampanie demokratów. W 2020 r. odsetek ten wynosił 98 proc., a w 2022 r. aż 99 proc. Nic dziwnego więc, że Twitter cenzurował tematy niewygodne dla demokratów, takie jak afera z laptopem Huntera Bidena, nieprawidłowości wyborcze z 2020 r. czy też alternatywne terapie leczące z COVID-19. Wszystko to oczywiście w imię demokracji i równości. Każdy, kto się wówczas skarżył na twitterową cenzurę, był wyśmiewany. Mówiono mu, że Twitter jest prywatną firmą, która sama ustala u siebie zasady.

Nic dziwnego więc, że gdy Elon Musk zwolnił kierownictwo Twittera i blisko połowę jego pracowników, to przez mainstreamowe media przetoczyła się fala oburzenia. Już nie słyszymy, że Twitter jest prywatną firmą i może sam ustalać zasady. Teraz dowiadujemy się, że absolutna wolność słowa jest rzeczą straszną i antydemokratyczną. Chyba trzeba będzie wprowadzić państwową cenzurę, by różne tweety nie niepokoiły umysłów i sumień zwykłych ludzi.


Przeczytaj też:

Zawrót głowy od dezinformacji

Administracja Bidena ogłosiła, że rezygnuje z utworzenia Rady ds. Dezinformacji, gdyż jej wcześniejsza decyzja o jej powołaniu spotkała się z działaniami dezinformacyjnymi.

Krótka pamięć, wielka ignorancja

Lubię Hitlera – błysnął refleksją amerykański raper Kanye West w rozmowie z równie kontrowersyjnym prezenterem Alexem Jonesem. Problem w tym, że sympatią do Hitlera pałają miliony ludzi na całym świecie. Zwykle wiedzących o historii tyle co nic.

Etyka pracy Elona

Elon Musk chyba naprawdę nie lubi pracowników Twittera. Połowę z nich błyskawicznie wyrzucił z pracy, a 75 procent tych, którzy zostali, może wkrótce odejść. Elon powiedział im, że mają pracować „hardkorowo”, a pozbawił darmowej stołówki. Pracodawca z piekła rodem? Zwykły Janusz biznesu? Czy też ...

Elon Musk – zbawca wolności słowa?

Gdy w styczniu 2021 r. Twitter blokował urzędującego prezydenta USA, lewica cieszyła się z tego i twierdziła, że to prywatna firma, która ustala własne zasady. Gdy jednak ekscentryczny miliarder Elon Musk ogłosił zakup Twittera, nagle przez lewicową bańkę przetoczyła się fala oburzenia na to, że ...

Straszna wolność słowa

Koncerny Volkswagen, Audi i General Mills znalazły się w grupie firm, które zawiesiły zamieszczanie reklam na Twitterze. Zrobiły to w reakcji na przejęcie tego serwisu przez miliardera Elona Muska. Oficjalnie obawiają się, że Twitter w rękach nowego właściciela stanie się wielką fabryką fake news...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę