"Ławka z polską flagą"

Polska ławka narodowa

Obserwujemy kolejne podejście do zagospodarowania wspólnej przestrzeni publicznej przez dizajnerów „dobrej zmiany”. Wydaje się, że „tfurcy” znowu przestrzelili. Wyprodukowali budę z deską do siedzenia i twierdzą, że to wartość narodowa.

Tomasz Nowak
Foto: grafika redakcji i tło Marek Mróz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

W Rzeszowie nad Wisłokiem, w Olsztynie przy Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, w Chorzowie obok planetarium i jeszcze w kilku miejscach w Polsce na spacerowiczów zmęczonych przechadzką czekają budy o kształcie konturów Polski. Zbite są z dykty, czy też sklejki (nie mylić z kartonem), i wyposażone w ławkę. Ponieważ pojawiły się znienacka, to żeby nikt nie miał wątpliwości, co to i jak z tego czegoś korzystać, wyposażono je w czytelny, zaledwie piętnastopunktowy regulamin, dodatkowo opatrzony czytelnymi rysunkami objaśniającymi co to za cudo w barwach biało-czerwonych.

Z owego regulaminu dowiadujemy się, że to ławka. Przeznaczona dla maksimum trzech osób, z której dzieci mogą korzystać wyłącznie pod opieką dorosłych. Zdobywać dostęp do ławki należy po schodkach, siedzieć trzymając się barierki, a gdy brakuje miejsc, czekać cierpliwie w ogonku, zachowując odstęp 1,5 m. Obowiązuje zakaz wstępu osobom szczególnie otyłym, bo nośność instalacji niewielka, oraz zwierzętom. Ponieważ obiekt jest z nurtu patriotycznego, nie wolno na nim spożywać napojów, szczególnie wyskokowych, zażywać narkotyków, ani nawet palić. Ze względu na materiał wykonania obowiązuje zakaz używania otwartego ognia, wszak dykta jest dość łatwopalna.

To nie jest pierwsze podejście do tematu ławek patriotycznych. Tym razem za dzieło odpowiada Kancelaria Premiera, poprzednio Ministerstwo Obrony Narodowej. Sam minister Błaszczak zaaprobował niebanalny wzór betonowego prostopadłościanu. To było coś! Tamto „dzieło” nawet niewiele kosztowało, zaledwie 4,8 mln zł. Nie wiadomo, ile kosztuje nowa ławka, ale znając szczodrą rękę PiS, niemało. Cóż… Każdy ma jakiegoś pociotka, co musi grosz zarobić. Walka z bezrobociem jest przecież jednym z najważniejszych punktów programu tego rządu.

Obie ławki jakieś takie nieudane mi się wydają. Nasuwa się słowo „koszmar”, opatrzone dodatkowo wykrzyknikami Adasia Miauczyńskiego z filmu „Dzień świra” – choć oczywiście mogę się mylić, bo żaden ze mnie znawca dizajnu. Może topowi projektanci narodowi powiedzą zupełnie co innego i będą bili brawo, podczas gdy biskup będzie machał kropidłem. Mam jednak cichą nadzieję, że twórcy i sponsorzy tego cudu nad Wisłą będą mogli sobie posiedzieć, choć w innym miejscu niż spłodzona przez nich ławeczka.


Przeczytaj też:

Jaka powinna być polska bandera

„Bandera jest chorągiew, pospolicie zawieszona na wierzchu wielkiego masztu, krojem, herbami i kolorami osobnemi różniąca się – tak dla rozeznania narodu, jako też dla dystynkcyji oficyjerów generałów wojska wodnego” (Franciszek Paprocki, „O sprawie rycerskiej lądowey y wodney w&nb...

Pamięć nie wystarczy. Chrońmy świętość i symbol Powstania

Początek sierpnia to czas szczególnie skłaniający Polaków do manifestacji uczuć patriotycznych i przywiązania do pamięci o Powstaniu Warszawskim. Nie bądźmy jednak przy tym nieroztropni. Nie nadużywajmy i nie wykorzystujmy bezrefleksyjnie symbolu, który dla Powstańców jest świętością. Tym bardzie...

Najdroższy nasz Prezes

Prezes przeżył chwile grozy, gdy nieznany osobnik rzucił w jego limuzynę jajkiem. To oczywiście uzasadnia konieczność utrzymania armii ochroniarzy i policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwa naszego Dobra Narodowego. Tylko kto powinien za nich płacić? Podatnik, a może sam Kaczyński? I kto powini...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę