Polska scena polityczna

Jarosław Kaczyński obrońcą Konstytucji

Jarosław Kaczyński został „Człowiekiem Wolności 2021” tygodnika „Sieci”. Dostał to wyróżnienie po raz kolejny, ale dopiero drugi. Biorąc pod uwagę, że historia nadawanego tytułu sięga 2013 roku, to poważne niedopatrzenie. Trzeba jednak przyznać, że wyróżnione postaci to osoby zasłużone, może nie dla Polski, to byłoby zbyt oczywiste, ale dla PiS – bardzo.

Tomasz Nowak
Foto: Krzysztof Krawczyk | Dreamstime.com

W panteonie znajdziemy takich bohaterów, których przybliżać nie trzeba. To Andrzej Duda, Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki, Daniel Obajtek, ale też Julia Przyłębska, bez której trybunału łamanie konstytucji nie byłoby tak proste. Jest też nieżyjący już Jarosław Marek Rymkiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich, dramaturg, poeta, eseista, tłumacz, który w pamięci zapisał się jako autor wiersza „Do Jarosława Kaczyńskiego", w którym napomina: „Pan jeszcze coś jest winien Bratu!".  W wierszu „Krew" wersem „Na białych rękawiczkach Tuska" wskazuje odpowiedzialnego za katastrofę smoleńską. Prawdziwa elita budowniczych IV RP.

Ta katastrofa nadal odbiera tym elitom sen. W końcu, 12 lat po tragedii, jak zapowiedziała rzeczniczka podkomisji smoleńskiej Marta Palonek, „11 kwietnia mamy poznać więcej faktów w tej sprawie”. Czy to oznacza, że Antoni Macierewicz przeprowadził już wszystkie testy na parówkach i opublikuje raport? Prezes Prawa i Sprawiedliwości znowu zapowiedział „konkretne działania” w celu wyjaśnienia tragedii. Prokuratura natomiast tłumaczy przedłużające się śledztwo opieszałością biegłych i międzynarodowych ekspertów oraz dużą rotacją krajowych specjalistów. W sprawę włączyła się „dziennikarka śledcza” Anita Gargas, która w Magazynie Śledczym bierze sprawę pod lupę i doszukuje się związku katastrofy z bandyckim napadem Rosji na Ukrainę.

Kaczyński natomiast po raz kolejny próbuje wciągnąć NATO do wojny i bez żadnych ustaleń z partnerami stwierdza na antenie Radia Plus, że „została przekroczona granica, po której NATO (nie w formie zbrojnej sensu stricto) powinno wprowadzić akcję pokojową na terenie Ukrainy pod osłoną sił zbrojnych”. Odcina się też od wieloletniej przyjaźni z Victorem Orbanem. „Nie możemy współpracować, tak jak dotąd, jeżeli Orban będzie się tak zachowywał” – mówił Kaczyński. Jakoś tak mało wiarygodnie brzmią jego słowa, biorąc pod uwagę brak sankcji, które nasz kraj mógłby wprowadzić, a nie wprowadza. Rosyjskie i białoruskie Tiry nadal jadą przez granicę. Podobnie rosyjski węgiel zamawiany także przez spółki skarbu państwa.

Za to mówi nasz Jarosław o konieczności zmiany Konstytucji, bo podobno dopiero wówczas będziemy mogli odpowiednio reagować na rosyjską agresję. Jakoś do tej pory PiS nie widział problemu w łamaniu ustawy zasadniczej, w czym godnie pomagała laureatka Człowieka Wolności tygodnika Sieci. Czy pomysł zmiany Konstytucji ma jakieś drugie dno? Jeśli przyjrzymy się próbom przemycania do ustaw zapisów, które są na rękę partii rządzącej, jak choćby tego o bezkarności urzędników w trakcie pandemii, to prawie na pewno tak.

Kaczyński szantażuje: „Kto nie będzie chciał podnieść ręki za tą zmianą, będzie się jakoś do tych zbrodni dokładał”. Dodaje jednocześnie, że bez zmiany Konstytucji nie da się konfiskować majątków rosyjskich w Polsce. „Gdybyśmy przeprowadzili to bez zmiany w konstytucji” – mówi – „byłoby to z tą konstytucją sprzeczne. My nie chcemy łamać konstytucji i w związku z tym chcemy wprowadzić pewien wyjątek odnoszący się do sytuacji nadzwyczajnej m.in. wojennej”. Jarosławie Kaczyński, skąd ta zmiana? Gdzie byłeś, wodzu, gdy ta Konstytucja była gwałcona przez twoich ludzi?


Przeczytaj też:

Kryzys kryzysem, wojna wojną, ale wybory za pasem

Mamy kryzys uchodźczy, to nie ulega wątpliwości. 9 marca rano straż graniczna ogłosiła, że do Polski w ciągu doby przybyło 125 tys. uchodźców z Ukrainy, co oznacza, że od początku wojny dotarło do Polski 1,33 mln osób. Czy Państwo pomaga im sposób wydolny? Delikatnie rzecz ujmując, niekoniecznie.

Czas zejść ze sceny

W grudniu zeszłego roku, tuż przed świętami, do głównej siedziby mBanku niespodziewanie wdarli się aktywiści i aktywistki. Była ich prawie setka. Przywdziali gustowne pomarańczowe kamizelki, rozłożyli Monopoly i zaczęli grać, blokując hall banku na kilka ładnych godzin. Przed wejściem ustawili ba...

Przedterminowe wybory niemal pewne

Kiedy pewien starzec, w towarzystwie kilku takich jak on eurosceptyków, dokonał wolty światopoglądowej, nie bardzo było wiadomo, o co mu chodziło i co przyświecało jego planowi. Patriarcha ten spakował trzech premierów do salonki, posadził nad mapą i kazał udawać, że przewidują przebieg wojennych...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę