Lewym okiem

Tomasz Nowak: uważam, że aborcja powinna być dozwolona

Chociaż przeciwnicy aborcji są w stanowczej mniejszości, znowu robią tumult i wytaczają działa. Tym razem chcą wprowadzić cenzurę. Mówmy i piszmy o aborcji, bo wkrótce mogą nam zakazać.

Tomasz Nowak
Kaja Godek w trakcie publicznego różańca przed Ministerstwem Zdrowia w intencji "zaprzestania stosowania szczepionek skażonych aborcją". Foto: Tomasz Molina, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

„Spotykamy się dzisiaj, świętując fakt, że Polacy są za życiem, że ludzie chcą, żeby ochrona życia nie była pustym frazesem, pustym zapisem w ustawie, ale żeby ochrona życia realizowała się w sposób pełniejszy” — mówiła w Sejmie Kaja Godek. Oczywiście, że są w Polsce tacy ludzie. Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu, 19,5 proc. badanych to zdecydowani przeciwnicy aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży. Za to 35 proc. opowiada się za aborcją na życzenie, a kolejne 29,7 dopuszcza takie rozwiązanie. Liczby potwierdza badanie Ipsos dla OKO.press z maja 2022 r., które pokazało, że 66 proc. Polaków uważa, że kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.

Dziś Kaja Godek w swym zapędzie naprawiaczki świata mówi: dotychczasowe rozwiązania antyaborcyjne są złe, niepełne – i przynosi projekt ustawy pod wdzięcznym, choć głupim tytułem „Aborcja to zabójstwo”, przygotowany przez Fundację Życie i Rodzina. Tytuł jest głupi, bo nawet pro-liferzy nie myślą, że aborcja to zabójstwo. W przeciwnym razie zasypywaliby Sejm projektami zawierającymi propozycje dożywocia dla ciężarnej, która pozbyła się płodu i pomagających jej osób, a zadowalają się wyrokiem do 8 lat, ale niech im tam będzie.

Projekt ten jest w pewnym sensie propozycją powołania urzędu cenzora-sygnalisty, który będzie szukał treści dotyczących aborcji i kierował sprawy do prokuratury, bowiem z projektu ustawy, który oferuje drakońskie kary za „przestępstwo”, wynika, że zakaz ma dotyczyć „publicznego propagowania jakichkolwiek działań dotyczących możliwości przerwania ciąży”, jak również „publicznego nawoływania do przerwania ciąży”. Autorzy pragną także zabronić  „produkowania, utrwalania, sprowadzania, nabywania, przechowywania, posiadania, prezentowania, przewożenia lub przesyłania, druku, nagrań lub innych przedmiotów lub nośników danych” z zakazanymi treściami. To tak naprawdę sprowadza się do zakazu pisania i mówienia o aborcji w ogóle. Czy Kaja Godek sądzi, że jeśli o czymś nie mówi się publicznie, to tego nie ma? Najwyraźniej.

Nie wiem, czy aborcja jest zła. Nie jestem etykiem, nie mnie to rozsądzać, ale skoro zdecydowana większość chce takiego rozwiązania, to trzeba im je dać, zamiast budować kolejne spory. A tymczasem grupa ekstremistów mówi: NIE! Aborcja to zło, z którym należy walczyć wszelkimi środkami. Dlaczego „zło”, tego raczej już nie potrafią uzasadnić, używają tylko jakichś wyuczonych hasełek i zamykają w bańce podobnych do siebie radykałów. Na szczęście nie mamy jeszcze tak radykalnych przeciwników aborcji, którzy podpalaliby kliniki czy mordowali ginekologów. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja może się zmienić. Bo dla przeciwników aborcji hasło „zło złem zwyciężaj” jest wartością najwyższą.


Przeczytaj też:

W czerwieni jest Ci do twarzy

Kobieta w społeczeństwie jest nieprawdziwa i nie istnieje. Została skonstruowana według schematów ideologicznych, pozlepiana z założeń, paradygmatów, które kreują także przestrzeń, w której się porusza.

Jak ci się tak podobają kamasze, to sama je załóż

Na podstawie ustawy o obronie ojczyzny dwieście tysięcy osób ma zostać wysłane na obowiązkowe miesięczne szkolenia. Oczywiście w większości dotknie to osób, które odbyły szkolenia i w jakiś sposób były już związane z wojskiem, ale – jak widać – nie tylko ich. Listy z wezwaniami już ruszyły do dom...

Ciało dziecka w płytkim grobie

Miała miejsce kolejna rodzinna tragedia. Matka i jej partner zamordowali dziecko, a ciało ukryli w płytkim grobie. Ale nie tylko oni są winni. Lista jest znacznie dłuższa.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę