Izrael

Czy w Izraelu jest jakieś życie?

Wielu turystów może potwierdzić, że Izrael to kraj ciekawy i pełen atrakcji. Jest też dosyć przyzwoitym miejscem do życia. Funkcjonuje on jednak w sposób, który doprowadza lewicowych liberałów do białej gorączki.

Hubert Kozieł
Tel Awiw. Foto: (אלכסיי בוגוסלבסקי) Alexey Bogoslavsky, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Przede wszystkim to kraj mocno zmilitaryzowany. W armii służą tam wszyscy zdatni do służby mężczyźni pochodzenia żydowskiego (a także Druzowie i Czerkiesi objęci poborem na prośbę przywódców ich społeczności oraz Arabowie – głównie Beduini – służący ochotniczo). Służba trwa dla poborowych minimum dwa lata i osiem miesięcy. Później rezerwiści są co jakiś czas wzywani na ćwiczenia. Nikt nie jojczy, że ma „100 samochodów na warsztacie” lub „120 papug”, które zginą, gdy będzie na weekendowych ćwiczeniach. Poborem są objęte również dziewczęta pochodzenia żydowskiego – mogą jednak liczyć na pewne ulgi: ich służba trwa tylko dwa lata i nie obejmuje mężatek ani kobiet ze społeczności ortodoksyjnej. Służą w wojsku oczywiście również i wieloliterowe mniejszości seksualne. I nie narzekają z tego powodu. Wręcz rozpiera ich tęczowa duma.

Budowanie murów na granicy nie jest też dla Izraelczyków niczym nadzwyczajnym. Ich polityka imigracyjna jest natomiast bardzo wybiórcza. Żydzi z różnych stron świata są przyjmowani z otwartymi ramionami. Różni pseudo-Żydzi z byłego ZSRR też. Uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki nie mają jednak na to szans. Próba forsowania ogrodzenia granicznego – nie mówiąc już o rzucaniu kamieniami w żołnierzy – skończyłaby się tam masakrą. Każdy, kto nielegalnie przekracza granicę, ma dużą szansę na dostanie kuli w głowę. Prawa człowieka są w tym regionie świata postrzegane nieco inaczej niż na liberalnym Zachodzie, a burzenie domów terrorystów jest tam standardową procedurą.

Lewicowym liberałom może się nie podobać również to, że Izrael ma pewne cechy państwa wyznaniowego. W szabat trudno tam znaleźć otwarty sklep czy restaurację. Partia Zjednoczony Judaizm Tory domagała się nawet w trakcie rozmów koalicyjnych z Benjaminem Netanjahu, by zakazać produkcji prądu w szabat! Na szczęście ta propozycja została odrzucona. Rola partii religijnych w parlamentarnych układach sił jest jednak w Izraelu duża. I z tego powodu śluby i rozwody cywilne stały się tam dostępne dopiero w latach 90-tych. Wcześniej zajmowały się nimi jedynie instytucje wyznaniowe – odrębne dla judaistów, chrześcijan, sunnitów i druzów. Kontrowersje polityczno-religijne doprowadziły również do tego, że Izrael nie ma konstytucji. I jak tam można żyć? Przecież nie da się tam nawet pokrzyczeć: Kon-sty-tu-cja!

Mimo tego całego militaryzmu, nacjonalizmu i religijnej ortodoksji, Izrael jest jednak krajem stosunkowo zamożnym. Jest domem dla tysięcy start-upów technologicznych. Jak widać militaryzm, nacjonalizm i fundamentalizm nie muszą przeszkadzać wolności w innych dziedzinach.


Przeczytaj też:

Izrael na dwóch stołkach

Postawa Jerozolimy wobec napaści Putina na Ukrainę może dziwić. Naród, który padł ofiarą Holokaustu ma wyraźne kłopoty z empatią dla ofiary rosyjskiego ludobójstwa. Dlaczego Izrael uprawia chocholi taniec w myśl przysłowia „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”?

Mur dla Podatnika, Podatnik przygnieciony murem, Murem za Podatnikiem

Jednym z niewielu autentycznych, a nie wydumanych obowiązków państwa jest ochrona jego obywateli przed zagrożeniami zewnętrznymi. Za jeden z takich przypadków we współczesnym świecie można uznać nielegalną imigrację. W skali jednostkowej kwestia nieproszonych gości nie jest problemem, w skali tys...

Pobór i prawdziwa równość płci

Jestem zwolennikiem równości. Dlatego uważam, że kobiety powinny być powoływane do służby wojskowej na takich samych zasadach, jak mężczyźni. Jak równość, to równość. 


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę