Brytyjska rodzina królewska

Mistrzostwo książęcego kabotyństwa

Meghan Markle i jej mąż Harry, książę Sussex, znaleźli sobie ciekawy sposób na życie. Kreują się na najbardziej prześladowane istoty na świecie. Żyjąc w luksusie i kasując miliony za kontrakty z Netflixem, przekonują świat, że stała się im straszna krzywda. Jakaż to piękna, luksusowa manifestacja ciężkiej niedoli!

Hubert Kozieł
Foto: Terry Kearney from liverpool, merseyside, CC0, via Wikimedia Commons

Harry był kiedyś równiachą, który strzelał do talibów z helikoptera w Afganistanie i dziko imprezował. Obecnie ma wizerunek pantoflarza-feministki, skarżącego się, że prześladują go ciotki w późnym wieku emerytalnym. Meghan była kiedyś aktorką klasy B. I wciąż nią jest. Tym razem odgrywa rolę skrzywdzonej wielkiej pani, która liznęła życia w brytyjskiej rodzinie królewskiej, ale musiała ją opuścić, bo brytyjscy monarchowie to „straszni rasiści”. Książęca para podzieliła się zadaniami. Meghan nieustannie narzeka, że Wielka Brytania to straszne, rasistowskie i kolonialne państwo. Gdyby poświęciła choć kwadrans na naukę historii mogłaby wypominać tym wstrętnym brytyjskim kolonialistom stłumienia powstania Mau-Mau czy inwazję na Egipt z 1956 r. Ale historii nie zna, więc przekonuje, że Wielka Brytania jest rasistowska, bo źle o niej piszą brytyjskie tabloidy. Harry natomiast obsmarowuje Stany Zjednoczone jako państwo rasistowskie, patriarchalne i zbyt kapitalistyczne. Co nie przeszkadza mu żyć w tej byłej brytyjskiej kolonii i zarabiać w niej przyzwoite pieniądze jako mówca motywacyjny dla wielkich korporacji.

Książę Harry mógł mieć każdą dziewczynę. Wybrał jakąś podejrzaną amerykańską rozwódkę z przerośniętym ego. Gdyby uważał na lekcjach historii lub nie przysypiał podczas opowieści swojej babci, wiedziałby, że brat jego pradziadka, król Edward VIII, związał się z amerykańską rozwódką Wallis Simpson i skończyło się to katastrofą – wymuszoną abdykacją. Wallis miała podobnie paskudny charakter jak Meghan. Obie podobnie podle traktowały służbę. Obie dążyły do komercjalizacji swojego monarszego statusu. Obie też ulegały nowinkom ideologicznym. Wallis sympatyzowała z narodowym socjalizmem i narzekała na Żydów, Meghan idealnie wpisała się w politycznie poprawny nurt narzekania na „patriarchalną” i „rasistowską” cywilizację zachodnią. Historia powtarza się jako farsa. Tylko księcia Harry’ego szkoda. Zamiast się żenić z toksyczną osóbką, mógł pozostać równiachą.


Przeczytaj też:

Król ogrodnik

Od wczoraj królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i 14 innych, należących do Wspólnoty Brytyjskiej państw jest Karol III. Wszyscy zadają sobie pytania: jakim będzie królem? Jedno jest pewne: będzie to najlepszy ogrodnik jaki kiedykolwiek w historii nosił koronę.

Pałac Buckingham

Wkrótce król Karol III i królowa Kamila wprowadzą się do Pałacu Buckingham, który stanie się ich oficjalną rezydencją. W jakich warunkach przyjdzie im mieszkać? Oto krótki przewodnik po najsłynniejszym pałacu świata.

Monarchy in the UK

Złośliwi ludzie mówią, że europejscy monarchowie są obecnie eksponatami muzealnymi. Mają wyglądać dostojnie, przemawiać tak, by wszyscy byli zadowoleni i od czasu do czasu dać gawiedzi okazję do plotkowania. Mamy więc do czynienia z królewskim reality show. Królowa Elżbieta II niewątpliwie się wy...

Zmierzch monarchii brytyjskiej

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą i najbardziej uwielbianą monarchinią w dziejach Anglii i Wielkiej Brytanii. To pewien paradoks historii, ponieważ jej panowanie było  epilogiem brytyjskiego splendoru królewskiego i brytyjskiej mocarstwowości.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę