Wielka Brytania

Pałac Buckingham

Wkrótce król Karol III i królowa Kamila wprowadzą się do Pałacu Buckingham, który stanie się ich oficjalną rezydencją. W jakich warunkach przyjdzie im mieszkać? Oto krótki przewodnik po najsłynniejszym pałacu świata.

Pałac Buckingham, widok od strony ogrodu. Foto: Diliff, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Do XVI w. królowie angielscy mieszkali w pałacu Westminsterskim, który obecnie jest budynkiem parlamentu. Od czasów panowania Henryka VIII do wybuchu rewolucji angielskiej siedzibą królewską był pałac Whitehall. Od 1698 r. monarchowie rezydowali w pałacu św. Jakuba. W 1761 r. Jerzy III kupił rezydencję Buckingham dla swojej żony Charlotte, ale dopiero za panowania królowej Wiktorii uczyniono z gmachu oficjalną siedzibę królewską.

Obecnie Pałac Buckingham jest oficjalną rezydencją monarchy, ale wszystkie ceremonie odbywają się w pałacu św. Jakuba. Dlatego instytucję monarchii brytyjskiej nazywa się „dworem św. Jakuba”.

Powierzchnia pałacu Buckingham wynosi 77 tys. m2 , co sprawia, że obiekt należy do największych w Europie rezydencji królewskich. Pod względem liczby pomieszczeń siedziba monarchów angielskich ustępuje jedynie pałacowi Królewskiemu w Madrycie. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Filippo Juvarę, XVIII-wieczny Palacio Real składa się z 2800 pokoi. Równie olbrzymie są proporcje dawnej rezydencji królów Szwecji – Kungliga Slottet, w skład której wchodzi 609 pokoi. Pałac sztokholmski ma 115 m szerokości i 120 m długości, co czyni ten budynek niemal cztery razy większym od oficjalnej siedziby monarchów Norwegii. Norwescy władcy muszą zadowolić się „jedynie” 174 pokojami o łącznej powierzchni 17 624 m2 , z której zaledwie 1000 m2 przeznaczono na prywatną przestrzeń dla rodziny panującej.

A oto pięć ciekawostek dotyczących tej rezydencji królewskiej:

Ogród pałacu Buckingham jest największym prywatnym ogrodem Londynu. Królewskie przyjęcia odbywają się w nim cztery razy do roku. Jest to jeden z największych ogrodów pałacowych w Europie.

  • Pałac jest najczęściej odwiedzanym domem prywatnym w Wielkiej Brytanii. Rocznie rezydencję królowej odwiedza 55 tys. osób.
  • W pałacu Buckingham znajduje się 350 zegarów. Jest to jedna z największych prywatnych kolekcji na świecie.
  • Komnata balowa stanowi największe pomieszczenie w budynku. W czasie bankietów przy stole może zasiąść 150 osób.
  • 188 pokoi i 70 łazienek przeznaczono na sypialnie dla personelu pałacowego. Rodzina królewska musi zadowolić się 52 komnatami i 18 łazienkami.

A skąd pochodzi nazwa tej rezydencji? Od Johna Sheffielda, syna hrabiego Mulgrave, urodzonego w 1647 r. Był on wybitnym angielskim mężem stanu i poetą. W podzięce za zasługi dla korony brytyjskiej w 1703 r. John Sheffield otrzymał tytuł księcia Buckingham i Normanby. W tym samym roku zaczęła się budowa nowej rezydencji londyńskiej księcia, którą od tytułu księcia nazwano pałacem Buckingham. Książę nigdy nie dokończył budowy nowej siedziby. Zmarł w domu znajdującym się nieopodal, wybudowanym w parku św. Jakuba. W chwili obecnej park ten jest częścią kompleksu parkowego pałacu Buckingham.


Przeczytaj też:

Król ogrodnik

Od wczoraj królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i 14 innych, należących do Wspólnoty Brytyjskiej państw jest Karol III. Wszyscy zadają sobie pytania: jakim będzie królem? Jedno jest pewne: będzie to najlepszy ogrodnik jaki kiedykolwiek w historii nosił koronę.

Zmierzch monarchii brytyjskiej

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą i najbardziej uwielbianą monarchinią w dziejach Anglii i Wielkiej Brytanii. To pewien paradoks historii, ponieważ jej panowanie było  epilogiem brytyjskiego splendoru królewskiego i brytyjskiej mocarstwowości.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę