USA

Wszystkiego najlepszego, prezydencie Biden!

Joe Biden, prezydent USA, skończył kilka dni temu 80 lat. Wiele wskazuje, że w 2024 r. będzie starał się o reelekcję. Jeśli mu się uda wygrać i Bóg zachowa go w dobrym zdrowiu, to skończy prezydenturę mając 86 lat. Mam nadzieję, że po tym będzie żył wystarczająco długo, by napisać ciekawe wspomnienia. Wszak tkwi w polityce już od pół wieku.

Hubert Kozieł
Foto: Gints Ivuskans | Dreamstime.com

Gdy Joe Biden w 1972 r. dostał się do Senatu i zaczął swoją karierę polityczną, Polską rządzili Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz. Gensekiem w ZSRR był Leonid Breżniew – i jeszcze był w dobrej formie. W Chinach wciąż panował Mao, a Państwo Środka wyniszczone maoizmem z konieczności zaczynało taktyczny zwrot ku USA. Trwała wojna wietnamska. W grudniu miała się zacząć operacja „Rolling Thunder II”, czyli zmasowane bombardowania Hanoi i Hajfongu. Standard złota zerwano ledwo rok wcześniej. W Chile rządził Allende, w Hiszpanii Franco, w Etiopii cesarz Hajle Selasje, Afganistan był jeszcze w miarę normalnym krajem – podobnie jak Iran, w Indiach rządziła Indira Gandhi, a w Izraelu Golda Meir. Papieżem był Paweł VI. Donald Trump dopiero od roku kierował rodzinną spółką deweloperską, a Melania miała dopiero dwa lata i żyła sobie w Jugosławii rządzonej przez marszałka Tito. Gubernator DeSantis jeszcze się nie narodził. Barack Obama miał lat 11 i dopiero co wrócił z Indonezji na Hawaje. George W. Bush studiował, imprezował i pilotował samoloty w gwardii narodowej stanu Alabama. Dick Chenney pracował już jednak w Białym Domu. John McCain siedział w "Hanoi Hilton". Hillary i Bill znali się dopiero od roku i jeszcze studiowali – od czasu do czasu angażując się w pomoc przy kampaniach wyborczych. Jeffrey Epstein też jeszcze studiował. George H.W. Bush był ambasadorem przy ONZ, Ronald Reagan gubernatorem Kalifornii, Jimmy Carter gubernatorem Georgii, Gerald Ford przywódcą mniejszości w Izbie Reprezentantów. Afera Watergate dopiero się rozkręcała, a prezydent Nixon cieszył się wciąż bardzo dużą popularnością. Władimir Putin był wtedy studentem i marzył o pracy w KGB, Xi Jinping dopiero starał się o przyjęcie do KPCh, Angela Merkel działała w komunistycznej młodzieżówce w NRD, Emmanuela Macrona jeszcze nie było na świecie, a jego małżonka dopiero studiowała, bracia Kaczyńscy byli skromnymi doktorantami, Mateusz Morawiecki miał dopiero 4 lata, a Andrzej Duda kilka miesięcy. Bronisław Komorowski zawalił pierwszy rok studiów, Aleksander Kwaśniewski chodził do liceum, a Lech Wałęsa był bardzo zajęty „wygrywaniem w totolotka”. Oscara za najlepszy film dostał "Ojciec chrzestny", a na świecie żyło 3,8 mld ludzi. Ciekawe, jak będzie wyglądał świat na koniec ewentualnej drugiej kadencji Bidena w 2029 r.?


Przeczytaj też:

Newsom vs DeSantis – pojedynek w 2024 roku?

Przed nadejściem huraganu Ian niektórzy żartowali, że po jego przejściu Floryda doświadczy tylu przerw w dostawach prądu i wody, co Kalifornia w normalnych okolicznościach. Oba stany są często sobie przeciwstawiane. Pierwszy jest dla republikanów symbolem porządku, dobrobytu i rozsądnej, konserwa...

DeSantis – nowy przywódca republikanów

Ron DeSantis, republikański gubernator Florydy, łatwo wygrał kolejną kadencję, ale jego ambicje wykraczają daleko poza słoneczny stan. Po ogłoszeniu wyników wyborów na gubernatora przemawiał on jak przyszły prezydent USA. A tłum skandował: „Jeszcze dwa lata!”, sugerując, że po 24 miesiącach zasią...

Amerykańska farsa wyborcza

Departament Stanu USA lubi pouczać inne kraje, jak uczciwie i demokratycznie przeprowadzać wybory. Tymczasem sama Ameryka nie potrafi ich przeprowadzić w sposób przejrzysty i kompetentny. Stąd co dwa lata mamy tam cyrk z liczeniem głosów.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę