Dokąd zmierzamy?

Cywilizacja nam odjeżdża

Kto z nas jako dziecko nie stał na peronie i z rozdziawioną buzią nie patrzył na odjeżdżający pociąg? A starsi z nas to pewnie jeszcze podziwiali dymiącą lokomotywę. Co za widok dla małego dziecka! Potężny stalowy pojazd z gracją opuszczający stację, jadący ku lepszemu światu...

Grzegorz Hajdarowicz
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa przemawia do uczestników 14. konferencji technologicznej Web Summit, która odbyla się w lizbonie w dniach 1–4 listopada 2022 r.

Dzisiaj też niektórzy stoją na peronie „Polska” z rozdziawionymi buziami i patrzą, jak odjeżdża im i nam wszystkim cywilizacja. Świat myśli o gwiazdach, planetach, na tapecie jest Web 3, kryptowaluty i DAO. A u nas? Gwiazdy w stajence, zainteresowanie prowincjonalnymi miasteczkami, państwowymi zakładami pracy i drukowanymi w dużych ilościach papierowymi pieniędzmi. Idą święta, będzie więc można po raz kolejny opowiedzieć dziwne historie sprzed dwóch tysięcy lat, zebrać na tacę trochę pieniędzy i zadumać się nad apostazją znanego muzyka.

Świat chce do przodu, wzbudza to nawet entuzjazm 73-letniego prezydenta Portugalii, który na zakończenie konferencji o technologii Web Summit w Lizbonie (wzięło w nim udział ponad 70 tys. ludzi) z entuzjazmem patrzy na widownię i wręcz krzyczy: „Przyjeżdżajcie, dajcie nam swoją wiedzę, pomysły i kreacje, nie chcemy być państwem pasterzy i rolników, chcemy was – cywilizacji!”.

Zazdrość bierze. Nad Wisłą zdziwiony (?) w tym samym wieku starzec, sepleniąc, opowiada banialuki – o młodych, co nie chcą ryzykować, o utalentowanych, co wyjeżdżają. Chciałoby się już zamknąć granice, nieprawdaż?

W kraju nad Wisłą marzą o socjalizmie, marzą o PRL, bo kiedyś to było fajnie, każdy nic nie miał i prawie wszystko było państwowe, a w niedzielę największą atrakcją była msza. Modlitwy, egzorcyzmy, procesje, może rózgi od księdza mają wypełnić polską rzeczywistość.

Powoli, niepostrzeżenie realizuje się model państwa religijnego. Oczywiście daleko jeszcze od brodatych pomyleńców z Kabulu, ale krok po kroku pniemy się po drabinie do nieba. Nam nie są potrzebne statki kosmiczne, my tam po prostu wejdziemy, bo nam się należy. Wszak mieliśmy papieża. Szkoda, bo wydawało się, że będzie to normalny kraj, zwykły, może niedoskonały, gdzie banialuki będą opowiadane tylko dla żartów, a mądrość i wiedza będą królować. Wszak wielu mieszkańców tego kraju to całkiem niegłupi ludzie i wiele potrafią. Niestety, najwyraźniej potrafią nie na tyle, by przewidzieć przyszłość. Dzikie plemię nigdy nie przetrwa za długo, podzieli losy tysięcy innych im podobnych z kart historii. Ktoś przejmie jego ziemie i chętnie zagoni mieszkańców do budowania swoich celów. Odmawianiem różańca nie zatrzymamy tego, chyba że ktoś wierzy w cuda. Tylko one się nie zdarzają, na nich tylko się dobrze zarabia całkiem realne pieniążki.

A czas ucieka... A u nas? Aż tu buch, aż tu uch, aż tu puff, aż tu uff... i odjeżdża nam lokomotywa z peronu. Cywilizacja nam odjeżdża.


Przeczytaj też:

Żebrak polski

Tym pięknym tytułem chciałbym zacząć serie felietonów na temat… no właśnie, jaki temat? Na temat żebraków polskich. Nie będzie to jednak o tych żebrakach ulicznych, bo nawet nie wiem ilu z nich jest Polakami, a ilu tylko na wypadach gościnnych. Będzie to o żebrakach mentalnych, często jeżdżących ...

Brazylio, na szczęście jesteś!

Historia lubi dziwnie krążyć nad ludźmi – kiedyś przypadkowo, dzisiaj zaś wydaje się wybawieniem, a może nawet ostatnią nadzieją. W XVI wieku Portugalczycy przybyli do wybrzeży Ameryki Południowej, z większymi lub mniejszymi perturbacjami odkroili wielki bochen i zadomowili się na dobre. Problem...

Świeczka i koc

Życie proste nie jest, a życie gospodarcze tym bardziej. Zmiany i udoskonalenia wymagają często długoletnich procesów. Wydaje się, że powyższe stwierdzenia trącą na kilometr frazesami, niemniej jeżeli chodzi o oświetlenie i ogrzewanie w naszym kraju to chyba wiedza tajemna.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę