Rząd metodą małych kroków stara się od dłuższego czasu poprawiać przepisy o VAT. Wszystko pod hasłem uproszczeń i ułatwień dla podatników. Kolejny pakiet takich zmian nazwany pakietem SLIM VAT 3 (SLIM czyli Simple Local And Modern) jest obecnie na etapie konsultacji (druk UD 411).
Nowy pakiet zmian w przepisach o VAT zawiera kilka istotnych zmian. Dotyczy to m.in. wprowadzenia nowych zasad dotyczących przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących, zniesienia obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online i wirtualne, liberalizacji warunków dla tzw. podatników bezgotówkowych (zwrot podatku VAT w terminie do 15 dni), wprowadzenia ułatwień dotyczących pakietu VAT e-commerce, nowych przepisów dla firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności (split payment).
Jednak najważniejsza z punktu widzenia przedsiębiorców zmiana dotyczy limitu małego podatnika. Projekt zmian zakłada mianowicie, że limit sprzedaży dla tzw. małego podatnika zostanie podniesiony do 2 mln euro, a zatem do takiego samego poziomu jak przy małym podatniku w podatkach dochodowych. Tam limit w takiej wysokości wprowadzono już wcześniej.
W konsekwencji takiej zmiany więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne oraz korzystać z tzw. kasowej metody rozliczania VAT. Przypomnijmy, że metoda kasowa pozwala przedsiębiorcy na rozliczenie VAT dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta. Znika zatem konieczność zapłaty podatku w przypadku, gdy faktura nie została jeszcze uregulowana przez nabywcę towaru lub usługi. Tymczasem generalna zasada rozliczania VAT mówi, że przedsiębiorca sprzedający towar lub wykonujący usługę musi rozliczyć VAT po wystawieniu faktury. Metoda kasowa stanowi zatem spore ułatwienie dla małych firm.
Aktualnie status małego podatnika posiada podatnik podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 1,2 mln euro lub 45 tys. euro – w przypadku m.in. podatników prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie oraz zarządzających funduszami inwestycyjnymi, których wynagrodzenie stanowi kwota prowizji. Podatnik spełniający kryteria ma prawo do stosowania kasowego rozliczenia podatku VAT (zamiast rozliczenia memoriałowego) oraz rozliczeń kwartalnych w VAT. Warto przy tym pamiętać, że przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.