COVID-19

Milionowa dawka przypominająca

Jak na razie wariant Omikron zabił mniej ludzi niż Alec Baldwin. Okazał się na tyle łagodny, że część ekspertów widzi w nim naturalną szczepionkę, zapewniającą ozdrowieńcom naturalną odporność niewielkim kosztem. Inni zawodowi medycy przekonują jednak, że mimo wszystko powinniśmy się przed nim chronić, przyjmując trzecią dawkę przypominającą. A jak pojawi się nowy, jeszcze bardziej łagodny wariant, to sięgnąć po czwartą. A później po piątą… I tak co kilka miesięcy.

Hubert Kozieł
Foto: torstensimon / Pixabay

Pomysł z czwartą i piątą dawką przypominającą nie jest bynajmniej przejawem mojego absurdalnego humoru. Izraelskie Ministerstwo Zdrowia ma bowiem wkrótce zatwierdzić czwartą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Stało się tak po tym, jak Omikronem zaraził się potrójnie zaszczepiony lekarz. Temu lekarzowi co prawda chyba nic już nie dolega, ale najwyższe autorytety medyczne Izraela uznały, że nie warto ryzykować i trzeba wyciągnąć z arsenału kolejne dawki przypominające. Plany izraelskich medyków są bardzo ambitne. – Ci, którzy myślą, że nie będziemy potrzebować kolejnych dawek przypominających, są w błędzie. Będziemy potrzebować czwartej dawki, piątej dawki, szóstej dawki i siódmej dawki – zapowiedział profesor Arnon Efek, członek Rady Doradczej ds. Szczepień.

Oznacza to, że jeśli za dwa lata pojawi się ultrałagodny, ale bardzo zaraźliwy wariant koronawirusa o nazwie, na przykład, Delta Omikron Plus Special Edition, to Izraelczycy będą musieli przyjąć siódmą dawkę szczepionki. Bo jeśli tego nie zrobią, zostaną im cofnięte paszporty covidowe. Ucieszą się z tego powodu koncerny produkujące szczepionki i lekarze biorący łapówki za wystawianie fałszywych certyfikatów. Wielu Izraelczyków będzie tym jednak mocno zirytowanych – no, chyba że do tego czasu przywykną do dawek przypominających. Miejmy nadzieję, że rząd Izraela nie wpadnie na wprowadzenie podobnych wymogów dotyczących innych procedur medycznych – na przykład prewencyjnego wyrywania zębów mądrości czy wycinania wyrostków robaczkowych.

Część czytelników się pewnie oburzy: „Jak możesz tak pisać, ty skrajnie prawicowy świrze!!! Przecież szczepionki nas ratują przed wirusami!”. Owszem ratują, ale czy bardzo łagodne warianty wirusów rzeczywiście wymagają prewencyjnych szczepień? Od lat establiszment medyczny namawia, by szczepić się na grypę. Tak się składa, że nigdy się na nią nie zaszczepiłem. I przez ostatnie kilka lat nie miałem grypy, a gdybym ją miał, to pewnie przeszedłbym ją „normalnie”, bez żadnych komplikacji. Nie przyjmowanie szczepionki antygrypowej było moim świadomym wyborem. Tak samo przyjęcie szczepionki na Covid (w sytuacji, w której dominują jego łagodne warianty) powinno być wynikiem indywidualnych, przemyślanych decyzji. Nawet bowiem kartele narkotykowe nie zmuszają ludzi do przyjmowania produkowanych przez siebie specyfików.


Przeczytaj też:

Kiedy powstanie skuteczny lek na Covid−19?

Dobre wieści płyną z antypodów. Naukowcy z QIMR Berghofer Medical Research Institute w Queensland opracowali dwa nowe leki, które mają zapobiegać początkowej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, tak aby pacjenci nie byli narażeni na rozwój powstaci ciężkiej choroby Covid-19. Proponowane przez aust...

Omikron – Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Panika, lęk i przerażenie. „Do naszych granic zbliża się niewidzialny wróg, który może zdziesiątkować populację” – można wywnioskować z artykułów pojawiających się w serwisach informacyjnych. „Jest bardziej zakaźny, szalenie zmutowany i groźny” – ostrzegają media. „Czemu nie zamykamy granic, jak ...

Czemu Omikron nie wywołał katastrofy w Afryce?

Kwestia zgonów na COVID-19 na Czarnym Kontynencie od miesięcy spędza sen z powiek ekspertom medycznym. Naukowcy martwią się, bo nie wiedzą czemu jest ich tak mało.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę