Jerzy Urban nie żyje

Goebbels za dychę

Nazywanie Jerzego Urbana „Goebbelsem stanu wojennego” to wielkie nieporozumienie. Wszak Joseph Goebbels nigdy nie robił tak lamerskiej propagandy jak Urban. Nazistowski minister zdołał uwieść swoją zbrodniczą narracją dziesiątki milionów Niemców. Urban mógł przekonać swoimi konferencjami jedynie najgłupszych zomowców.

Hubert Kozieł
Foto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Każdy, kto teraz się zachwyca, jakim „wielkim intelektualistą” był rzecznik junty stanu wojennego, powinien rzucić okiem na zapisy jego wystąpień w tamtych czasach. Ówcześnie oburzały one większość Polaków bezczelnością kłamstw i napastliwością narracji skierowanej przeciwko opozycji niepodległościowej. Obecnie wywołują raczej uczucie zażenowania. Urban wypada na nich o wiele słabiej niż współcześni propagandyści reżimu Putina. Często przynudza, opowiada płaskie dowcipy i jest równie przaśny jak reszta ekipy Jaruzelskiego. Emocje mogą dziś wzbudzać jedynie te fragmenty jego wystąpień, w których brał on udział w tuszowaniu zbrodni bezpieki i milicji. Taka propaganda nie mogła przekonać nikogo poza totalnymi bezmózgami. Nic więc dziwnego, że polska opinia publiczna postrzegała wówczas Urbana jako pokraczną personę, o której wymyślano tony dowcipów.

Po śmierci tego nieudanego propagandysty można jednak było czasem spotkać się z opiniami, że był on „jednym z najwybitniejszych polskich publicystów”. Takie głosy odzywały się również na prawicy. Jeden z prawicowych publicystów porównał go nawet do Stefana Kisielewskiego. OK., o gustach się nie dyskutuje. Nie czytałem namiętnie Urbana, a te jego teksty, na które się natknąłem, były dla mnie mieszanką nudziarstwa i taniej prowokacji. Być może zostawił w swoim dorobku coś znacznie lepszego. Być może rzeczywiście miał talent. To jednak nie zmienia faktu, że zaprzągł ów talent do bardzo złej sprawy: obrony zdychającego reżimu, który w przedśmiertnych konwulsjach zniszczył życie tysiącom Polaków. Reżimu, który doprowadził naród do nędzy i wypchnął rzesze młodych ludzi na emigrację. Nigdy za to nie przeprosił, więc nie ma mowy o tym, by mu to wybaczyć.

W III RP Urban nie tylko nie poniósł żadnej kary, ale wręcz doskonale się odnalazł. Został milionerem, wykorzystując wolność słowa, czyli ideę, którą wściekle zwalczał za rządów Jaruzelskiego. Dorobił się majątku, wydając skandalizującą gazetkę, której głównym targetem byli dawni milicjanci i esbecy. Czasem ta gazeta bywała ciekawa, ale wielu porządnych ludzi nie chciało brać jej do ręki. No i był też jeszcze wydawany przez jego żonę magazyn ze zdjęciami ofiar przestępstw, rzezi i wypadków drogowych. No cóż, nikt mu nie zabraniał tarzać się w gnoju… Nie powinno więc dziwić, że dawny „Goebbels stanu wojennego” znakomicie odnalazł się w erze mediów społecznościowych i patostreamingu. Jego filmiki były niezwykle popularne – podobnie jak nagrania Kononowicza,  Jabłonowskiego czy jasnowidza Jackowskiego. Czasem mu się udawało coś zabawnego nakręcić. Szkoda, że nie robił numerów rodem z „Jackassa”. Młodzież chętnie by popatrzyła, jak Urban próbuje przeskoczyć na trójkołowym rowerku kanałek ściekowy. Byłoby mnóstwo lajków i repostów.  Ciekawe, czy doktor Goebbels też potrafiłby się tak dobrze odnaleźć w epoce mediów społecznościowych?


Przeczytaj też:

Ten lepszy 17 września

Większości z nas data 17 września kojarzy z sowiecką napaścią na Polskę, ucieczką naszych przywódców, zdradą Rumunów, którzy wbrew wcześniejszej umowie internowali najwyższe polskie władze państwowe i o całym pięcioletnim piekle narodu polskiego, jakie zafundowali nam nasi sąsiedzi. Na szczęście ...

90 lat życia ważnego człowieka

To Leszek Moczulski, bo o nim chciałbym napisać, a właściwie o tym, jakim go pamiętam sprzed lat.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę